Kristofer Nolan (53), najveće filmsko ime 21. veka, kako to vole da zaokruže kritičari, pre nekoliko dana se i zvanično popeo na vrh sveta. Povod je bila dodela sedam Oskara Nolanovom Openhajmeru gde je potpisan kao reditelj, ali i krivac za priču o ’američkom prometeju’.
Da je Nolanov umetnički doprinos ovom veku veliki, teško je osporiti. Teško je osporiti i koliko je jedan reditelj, tačnije književnik, predan svojim filmovima. Kristofer Nolan je diplomirao engleku književnost, a u ovaj vek je ušao filmom Memento, zatim dve godine kasnije delom Insomnija, pa Betmenima, da bi uspeo da zaprepasti publiku filmovima Početak (Inception), Interstelar, Dunkirk, Tenet. A, onda se desio Openhajmer koji je prošle godine počeo svoj život.
Kristofer Nolan kao esherove petlje
Na stranu koliko je Kristofer Nolan neobičan pisac i reditelj koga privlače teme egzistencije, ljudskih potreba, ali i besmrtne metafizičke teme kao prostor i matematika, Nolan je jedan od stvaraoca za koga njegovi saradnici kažu da je izuzetno povučen, da je njegova mašta neiscrpna, ali da uvek stiže na vreme i poštuje dogovorene budžete.
Tom Šon, američki filmski kritičar, jedan je od retkih koji su bliski sa Kristoferom Nolanom i to još od 1999. Nolan je Šonu dao najviše intervjua i uz njegovu saglasnost, Šon je 2020. objavio neku vrstu biografije The Nolan Variations. Knjiga je i čitaoce i kritiku inspirisala na komentare da je ovo neverovatan portret neverovatnog reditelja. Po rečima Sema Mendeza „knjiga je prilika da najbliže moguće priđete izuzetnom mozgu Nolana koji je nalik Esherovim petljama“.
A, prava poslastica je gostovanje Toma Šona na podkastu David Sonra Founders gde je tema bila knjiga o Nolanu, ali i Nolan u svemu što radi.
Kao veoma cenjen novinar i kritičar, iza koga su veliki intervjui sa Spilbergom, Lukasom, Martinom Skorsezeom, Vudijem Alenom, Tom Šon je rad sa Kristoferom Nolanon izdvojio kao izuzetan kakav je i sam Nolan.
Zanimljivo u gostovanju Toma Šona je njegov osvrt na način na koji veliki reditelj radi, kako prilazi svakoj obavezi i šta ga inspiriše i pokreće. U 23 crte ili principa, Šon je pokušao da ukratko publici približi jednog stvaraoca kakav je Kristofer Nolan.
23 pokretača Nolana
Pokretači Nolana, jedanog od reditelja sa najvećom zaradom (šest milijardi dolara) i majstora kompleksnih priča, nisu inspiracija samo za ljubitelje filma i dobrog scenarija. Kristofer Nolan je po rečima Toma Šona veliki učitelj čime god da se bavite – pisanjem, marketingom ili ste predavač ili preduzetnik.
Prvi Nolanov princip koji nikada nije dovodio u pitanje je:
- Utišaj svet oko sebe i sazidaj svoj.
Zatim slede i ostali koji su temelj rada velikog Kristofera Nolana:
- Budi zanatlija, a ne umetnik.
- Jedini razuman način života u ovom svetu je bez pravila.
- Neke ideje će ti uzeti i pola života.
- Budi opsednut jednim projektom u jedno vreme.
- Sanjaj širom otvorenih očiju.
- Kombinuj tačnost, disiplinu i tajnovitost.
- Prva stvar koju treba da učiniš sa idejom je da je preokreneš.
- Ništa neće uspeti ako ne veruješ svojim instinktima.
- Ne podržavaj i ne podstiči zavisnost.
- Proizvod se može definisati onim što mu nedostaje.
- Snimaj bez obzira kakvo je vreme napolju.
- Gledaj sebe očima svoje dece.
- U svetu je mnogo više toga nego što se vidi na prvi pogled.
- Ograničenja podstiču snalažljivost.
- Najviši oblik kreativnosti se postiže improvizacijom unutar skupa ograničenja.
- Pretpostavi da te čeka neuspeh i onda počni da radiš na tome da to sprečiš.
- Velike kompanije podstiču rasipanje i ne daju ti željenu kontrolu.
- Zadži kontrolu. Možda ćeš morati da je kupiš.
- Daj svom umu prostora da razmišlja – u mraku.
- Ako si nečim opsednut, možeš i druge navesti da budu opsednuti.
- Što je dokument jednostavniji, to je bolji.
- Najbolji proizvod je onaj koji MORAŠ da napraviš.