‘Beograd na vodi’ se širi na Novi Beograd i dolazi do Hipodroma

Foto: Envato Elements / esindeniz

Beograd na vodi se širi na dodatnih 327 hektara i „prelazi Savu“ – prema upravo objavljenoj Odluci o promeni Prostornog plana.

Tako će se on proširiti na Novi Beograd i Čukaricu, a obuhvatiće i dodatne parcele na području Savskog venca i Starog grada, javio je N1.

Pristupa se izradi izmena i dopuna Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda – područje priobalja reke Save za projekat „Beograd na vodi” , objavljeno je u Službenom glasniku.

„Okvirna granica izmena i dopuna Prostornog plana obuhvata delove područja grada Beograda, odnosno delove katastarskih opština: Savski venac, Stari grad, Novi Beograd i Čukarica, površine od oko 327 hektara“, navodi se u Odluci Vlade Srbije.

‘Beograd na vodi’ sve do Hipodroma

Tako bi se „Beograd na vodi“ po ovom planu mogao proširiti i na još šest novobeogradskih katastarskih parcela, ali i na više od stotinu parcela na Čukarici sve do Hipodroma.

Ukoliko budu usvojene izmene prostornog plana, proširiće se i na lokacije na kojima su Beogradski sajam, stara Šećerana, rukavac Ade Ciganlije i deo novobeogradskog priobalja, piše Insajder. To bi obuhvatalo i hotel “Bristol” gde će se, kako je ranije najavljeno, na mestu današnjeg parka nalaziti podzemna garaža.

Rok za izradu Nacrta izmena i dopuna Prostornog plana je deset meseci od dana stupanja na snagu ove odluke. Procedura izmene prostornog plana poveren je republičkoj Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam.

“Ozbiljno urušavanje kulturno – istorijske baštine”

„Ulaskom savremene arhitekture u staro gradsko jezgro, dakle u staru strukturu grada apsolutno bi se narušila ta kulturno – istorijska baština. Dakle, ne sme se dozvoliti da se više poruši u Beogradu ni jedan jedini spomenik kulture, nijedna kuća koja je pod zaštitom zato što smo u poslednjih nekoliko godina bukvalno svedoci bombardovanja grada. Širenjem Beograda na vodi, njihove strukture na starom jezgru, došlo bi do ozbiljnog urušavanja kulturno – istorijske baštine“, kaže za Insajder istoričar umetnosti Marko Bogdanović iz Centra za urbani razvoj.

Iva Čukić, arhitektica i urbanistkinja, osnivačica kolektiva Ministarstvo prostora, rekla je za N1 da je ovo “praktično, potpuna privatizacija beogradskog priobalja“. Dodatni problem je, kaže – i ekološka devastacija tog područja u zoni Beograda na vodi.

„Ta zona je sada, prema studijama koje su izašle, sto odsto devastirano područje, što znači da utiče na zaštitu od padavina, na kreiranje toplotnih ostrva, odnosno na povećanje temperature u gornjoj zoni grada – Slavija, Terazije, Trg Republike – što su pokazale toplotne mape. To je jedan vrlo nesavestan i neprofesionalan način planiranja grada“, ističe ona.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde