Budućnost video striminga: Ima li života posle Succession-a?

Foto: HBO / Warner Bros

Ključne tačke
  • Tokom proteklih godina, uspon servisa za striming radikalno je promenio televizijsku industriju.
  • Neki analitičari veruju da se „zlatno doba“ strimovanja – u kojem su potrošači uživali u skoro beskrajnom protoku sadržaja, bez reklama, po relativno niskoj ceni – bliži kraju.
  • Krajem prošle godine David Zaslav, predsednik i CEO kompanije Warner Bross. Discovery rekao je da je „veliki eksperiment stvaranja nečega po svaku cenu je gotov“. Ono što je manje sigurno je kako će striming izgledati kada se ovo resetovanje završi.

Ovih dana, striming gigant HBO obeležio je tri važna događaja. Šesnaest godina otkako je emitovana poslednja epizoda TV remek dela „Sopranovi“, potom su, krajem maja, i njihovi dostojni „naslednici“ ( Succession) došli do svog kraja. Sama platforma je promenila ime iz HBO Max u – samo Max. Upravo ova promena simbolizuje i oproštaj sa „nasleđem“ HBO-a kakvog ga znamo. A gledaoci nisu preterano optimistični.  

Tokom proteklih godina, uspon servisa za striming radikalno je promenio televizijsku industriju.

Ne samo trendseteri Netflix i Hulu, već i veliki studiji uložili su milijarde dolara u stvaranje digitalne publike, kako bi nadomestili opadajuću gledanost na tradicionalnoj kablovskoj mreži. Taj trend je eksplodirao sa dolaskom pandemije koronavirusa, koja je „kućnu zabavu“ pretvorila u jedinu opciju za milione ljudi. U kratkom vremenskom periodu, broj dostupnih opcija za strimovanje je vrtoglavo porastao. Ogromne tehnološke firme poput Amazona i Applea uložile su milijarde. Pojavile su se i desetine manjih platformi – koje ciljaju na sve, od ljubitelja horora do ljubitelja istorije.

Tako je 2022. postala godina u kojoj smo videli tzv. „Peak TV“ – nove domete obima ali i prestiža TV sadržaja, međutim pamtićemo je i kao godinu kada je televizijska zlatna groznica počela da jenjava. U aprilu je Netflix objavio da je broj njegovih pretplatnika opao, prvi put u poslednjoj deceniji. Disney je u novembru prijavio gubitak od 1,5 milijardi dolara , što je dovelo i do promene generalnog direktora u kompaniji. Desetine naslova je nestalo iz kataloga HBO Max-a, a nekoliko high profile projekata je ukinuto usred produkcije, kao deo smanjenja troškova matične kompanije, Warner Bross. Discovery. Igrači na Wall Street-u su počeli da preispituje svoje investicije u medije, jer se pokazalo da ogromna ulaganja studija ipak nisu dovela do još većeg profita.

Zlatno doba striming servisa se bliži kraju?

Neki analitičari veruju da se „zlatno doba“ strimovanja – u kojem su potrošači uživali u skoro beskrajnom protoku sadržaja, bez reklama, po relativno niskoj ceni – bliži kraju. Strimovanje će neminovno postati skuplje i češće će ga prekidati reklame , jer studiji žele da uravnoteže svoje budžete. Pritisak smanjenja troškova takođe može dovesti do značajnog smanjenja obima projekata, što će rezultovati manjim mogućnostima za stvaranje ambicioznih projekata koji su oduševili publiku poslednjih godina. Primera radi, Netflix već izbegava bilo kakve kreativne rizike u korist „lako svarljivog“ sadržaja, sa najmanjim zajedničkim imeniocem koji okuplja najveći broj gledalaca ( novi film sa Dženifer Lopez kao ženom-majkom-kraljicom, mislimo na tebe). Međutim, ne treba zaboraviti da je strimovanje i dalje „igra sadržaja“, gde nije poenta u tome ko troši više, nego ko troši pametno.

Netflix je već otkrio da zarađuje više novca po korisniku na svom planu pretplate koji uključuje reklame, nego od AD free pretplata. Disney Plus sada takođe ima plan koji podržava reklame. Čini se da onda u tome leži budućnost čitavog tržišta striminga, zar ne?

Dovoljno je da pritisnete play

Pa… ne nužno. Postoji nešto moćno u zaista besplatnoj usluzi striminga. Pošto besplatni strimeri ne moraju da pokušavaju da vas ubede da se rastanete sa osam, deset ili čak dvadeset dolara svakog meseca, slobodni su da razmišljaju o svom proizvodu iz drugog ugla. I, u mnogim slučajevima, odatle bolje vide.

Platforme poput Tubi TV zarađuju novac svaki put kada nešto gledate, tako da imaju samo jedan posao: da vas nateraju da gledate što više stvari. Njihov biznis plan zasniva se na engagementu, što je valuta kojom moderne generacije izvrsno barataju. S druge strane, pošto ove platforme žele da vas nateraju da gledate nešto što je brže moguće, one ukidaju veliki deo korisničkog interfejsa koji vidite u većini aplikacija za striming. Ne morate da se prijavljujete, ne morate da skrolujete kroz ogromne velikih banera koji prikazuju nove emisije do kojih vam nije stalo. Dovoljno je da pritisnete play. To je način na koji funkcioniše televizor – uključite ga i nešto se odmah reprodukuje.

Besplatni strimeri takođe moraju da obezbede da se njihov sadržaj lako pronalazi, što znači da imaju tendenciju da se udružuju sa agregatorima i pretraživačima. Ukoliko guglate „how to stream“ i ime svoje omiljene serije, besplatni servisi su obično visoko pozicionirani u rezultatima. A ako se naslov koji tražite strimuje na jednom od njih? Ne morate da započnete besplatnu probnu verziju ili da unesete lozinku da biste počeli da gledate. Samo kliknete play.

Krajem prošle godine David Zaslav, predsednik i CEO kompanije Warner Bross. Discovery rekao je da je „veliki eksperiment stvaranja nečega po svaku cenu je gotov“. Ono što je manje sigurno je kako će striming izgledati kada se ovo resetovanje završi. Do tada, publika se, ne svojom voljom, našla u ulozi Kendala Roja u poslednjoj sceni „Naslednika“. Zagledana u prazno, pitajući se šta sad?

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde