Čeka nas decenija sporog rasta: Razvijene ekonomije biće srećne rastom i od 1% godišnje

Globalnu ekonomiju verovatno čeka decenija sporog rasta, kaže Daniel Lasal, autor i glavni ekonomista kompanije Tressis Gestion.

Ekonomije širom sveta su se borile sa mnoštvom ‘šokova’ — poput ruske invazije na Ukrajinu do upornih kineskih mera nulte pandemije Covida — koji su doveli do porasta inflacije i slabljenja privredne aktivnosti.

Međunarodni monetarni fond sada predviđa da će globalni rast BDP-a usporiti sa 6% u 2021. na 3,2% u 2022. i 2,7% u 2023. Fond je ovo okarakterisao kao „najslabiji profil rasta od 2001. osim globalne finansijske krize i akutne faze pandemije Covid-19“.

U međuvremenu, predviđa se da će globalna inflacija porasti sa 4,7% u 2021. na 8,8% ove godine pre nego što će se smanjiti na 6,5% u 2023. i na 4,1% do 2024. godine, ostajući iznad ciljnih nivoa za mnoge glavne centralne banke.

Kina je ponudila malo utehe ekonomistima i učesnicima na tržištu, kada je zvanično ovih dana objavila prestanak karantina za dolazne putnike od početka januara — simbolizujući kraj politike nulte Covid-a koju je sprovodio skoro tri godine.

Veoma, veoma, loš rast

Govoreći za CNBC Lasal je rekao da je potencijal za potpuno ponovno otvaranje kineske ekonomije „najveći pozitivan znak“ koji tržišta mogu očekivati 2023.

„Gledali smo na veoma sumornu sliku za kinesku ekonomiju, koja je od suštinskog značaja ne samo za rast ostatka sveta, već posebno za Latinsku Ameriku i Afriku“, rekao je on.

Ponovno otvaranje kineske privrede će svakako dati značajan podsticaj rastu u celom svetu, ali takođe — i mislim da je to veoma važan faktor — nemački izvoznici, francuski izvoznici osetili su kako izgledaju blokade i slabljenja profita u Kini, a ovo će sigurno mnogo pomoći.“

Međutim, on je sugerisao da se ovo povećanje još neko vreme neće približiti nivou rasta onom koji je bio u godinama pre pandemije.

„Mislim da ćemo verovatno preći u deceniju veoma, veoma lošeg rasta u kojoj će razvijene ekonomije imati sreće sa rastom od 1% godišnje, ako budu u stanju da ga ostvare“, rekao je Lasal.

„Sada živimo posledicu ogromnih paketa podsticaja koji su sprovedeni 2020. i 2021. To nije donelo vrstu potencijalnog rasta koji su mnogi ekonomisti očekivali.”

Ipak, uprkos sumornim izgledima, on je naglasio da kriza nije na vidiku.

„Mislim da tržišta počinju da cene ono okruženje u kojem globalna situacija nije na visokom nivou rasta i ekonomskog razvoja, već samo izbegava finansijsku krizu, a ako se kriza ne desi, to je svakako pozitivno“, zaključio je.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

1 KOMENTAR

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde