Svi su upoznati sa činjenicom da je Nikola Jokić na iznenađenje cele NBA zajednice, a zadovoljstvo Denver Nagetsa, prošao ispod radara na draftu 2014. godine. Kao 41. pik iz drugog kruga došao je do dve titule MVP-ja u regularnoj sezoni i jedne titule MVP-ja finalne serije. Naposletku, i titule šampiona NBA.
Da li su i američki proizvođači sportske obuće napravili sličan previd prepustivši najboljeg igrača na svetu kineskoj kompaniji koja proizvodi sportsku opremu, 361°? Ovaj mlađani kineski brend, popularnog nadimka ’’Za stepen više’’, koji trenutno vredi milijardu dolara na svetskom tržištu mogao bi da bude odraz u ogledalu Jokićevog tima, Denver Nagetsa. I to samo zato što su godinama u nazad proizvođači poput Nike-a ili Under Armour-a okretali glavu od eventualnog pokretanja linije patika sa Nikolinim potpisom.
Jokić je imao ugovor sa Nike-om vredan oko 500.000 dolara, ali to nije bilo ni blizu onih cifara koje su dobijale superzvezde NBA lige.
Rušenje mita o atletski dominantnom sportisti
Šta određuje jednog sportistu na putu da postane jedno od zaštitnih lica nekog proizvođača sportske obuće? Umeće na terenu, atletska građa, popularnost među navijačima širom sveta? Marketinške službe velikih kompanija znaju najbolje odgovor na ovo pitanje, a među ljubiteljima igre pod obručima svako ima svoju verziju. Sledi jedna od njih.
Kada bi se gledala ostvarenja u poslednjim sezonama, Nikola Jokić je apsolutno ideal sportiste na koji bi mogli da se ugledaju milioni tinejdžera širom sveta. O statističkim podacima, brojkama koje niko nije ostvarivao još od čuvenog Vilta Čembrlena da i ne govorimo. Kreativnost, šmek, poznavanje igre. Ništa od ovog nije zanimalo velike proizvođače da ponude Jokiću ugovor. Nisu želeli da naruše tu predstavu o atletski dominantnom sportisti koji skače sa linije slobodnih bacanja i zakucava loptu u koš. Nikola Jokić, sa odrazom ’’kao list Politike’’ srušio je mit o američkom sportisti fantastičnih fizičkih performansi i pokazao kako je za igru koja donosi i rezultat dovoljan talenat i inteligencija. Mit koji se gradi u američkoj javnosti još od vremena Majkla Džordana, kada je 1984. izašao prvi model u okviru Nike-a, čuveni ’’Air Jordan’’. Do danas, bez obzira što je prestao sa aktivnim igranjem, Džordan je od saradnje sa Nike-jem ostvario zaradu od 1,6 milijardi dolara.
Kinesko forsiranje 21. veka i u sportskom biznisu
Okretanje glave poznatih sportskih firmi u suprotnom pravcu od Nikole Jokića, znalački su iskoristili ljudi u 361°. Najkorisnijem igraču prošlogodišnje finalne serije ponuđeni su uslovi koje nije mogao da odbije.
Kompanija 361° poseduje 6000 prodajnih objekata širom sveta i stoji iza svojih slogana da se preko kvaliteta i udobnosti njihovih proizvoda dolazi do fizičkog i mentalnog zdravlja. Dugoročnij cilj im je da se u budućnosti dostigne nivo najdominantnijih svetskih brendova kada je u pitanju sportska oprema i obuća.
Posle papiroloških formalnosti Nikola Jokić je izjavio:
,,Vrlo sam uzbuđen zbog saradnje sa kompanijom 361°. Sviđa mi se njihov rad i posvećenost, što se savršeno uklapa sa sportskim načinom života koji i sam vodim.’’
U skorijem vremenu dobićemo obuću dizajniranu samo za Jokića, a do tada, on će nositi poslednji model ovog proizvođača Big 3 future, zajedno sa kolegom iz Denvera, Aronom Gordonom. Nema sumnje da je i on odigrao vrlo važnu ulogu u dovođenju srpskog košarkaša pod okrilje ovog kineskog proizvođača osnovanog 2003. godine. O tome govori i putanja Gordona u letnjoj pauzi. Posle posete Jokiću u Somboru, usledio je put u Peking. Pikanteriju o vrednosti ugovora trenutno je nemoguće pronaći i čuva se u strogoj tajnosti.
Nikola Jokić, prvi srpski sportista milijarder: realnost ili nedostižan cilj
Bez obzira na to što ime brenda dolazi iz često potcenjene Kine, Nikola će sa ovim ugovorom stati rame uz rame sa vodećim sportistima koji imaju sopstvene potpise na sportskoj opremi. Po zaradi od ovakve vrste ugovora, neprikosnoven je Majkl Džordan, ali ne treba zanemariti ni ostale koji su pri samom vrhu poput Le Brona Džejmsa koji godišnje dobija 15 miliona. Neki od sportista su otišli i u drugom pravcu. Tako je Šakil O’Nil svojevremeno sa svojim omiljenim lancem u trgovini Wallmart-om sklopio dogovor o patikama brendiranim sa njegovim imenom. Prodate su u 400 miliona primeraka.
Posle ovog ugovora sa Kinezima za patike sa potpisom, koji će, nema sumnje, na dugoročnom planu preći zaradu od devet cifara, Nikola Jokić bi mogao da uđe u istoriju kao prvi srpski sportista koji je tokom karijere zaradio milijardu dolara. Naravno, uz to ide i postojeći ugovor sa Denverom koji je prošle godine potpisao na neverovatnih 276 miliona dolara, i pretpostavka da je pred njim barem još jedno slično obnavljanje ugovora i sa timom i sa sponzorom. A idu i neki ’sitniji’ ugovori, sa firmama poput Western Union i Panini (i par ‘lokalpatriotskih’ sa kladionicama, bankama i proizvođačima čipsa), koji mu po nekim procenama donose dodatnih 20 miliona godišnje.
Izgleda da je ‘kapija’ ka sportisti milijarderu iz Srbije i jednom od najbogatijih sportista na svetu, širom otvorena.