Džej Grejber i nova društvena mreža Bluesky samo što nisu. Tako bar navode cenjeni mediji.
Pošto su kraj prošle godine obeležili i pregovori oko sudbine Twitter-a, do sada je isplivalo mnogo pitanja – Hoće li mreža biti Maskova? Hoće li biti promena za 450 aktivnih miliona korisnika mesečno? Hoće li Džek Dorsi, inicijalni osnivač Twitter-a, zaista u penziju? Šta se novo sprema?
Na poslednje pitanje nije bilo mnogo ponuđenih odgovora. I pored velikog interesovanja za budućnost moćnih društvenih mreža, i ne samo Twitter-a, poslednje dve godine u medijima ste mogli ne mnogo toga izdašnog da pročitate o Bluesky, još jednom Dorsijevom životnom projektu.
Nova društvena mreža
Bila samo pusta želja i idealan koncept ili realan cilj velikih digitalnih osnivača, ideja o decentralizovanoj komunikaciji na društvenim mrežama zvanično uvek završi kao inspiracija. Dati korisnicima potpunu kontrolu nad njihovim online identitetima, cilj je ljudi kao što su Dorsi, Agraval, pa i Mask s početka. Ovoj listi treba dopisati i Džej Grejber (32) čije će se ime tek pominjati i potezi pratiti. Obrazovana da razume nove tehnologije, nauku i umetnost, Grejber je kćerka kineskinje izbegle zbog cenzure i centralizovane vlasti. U nekoliko intervjua je navela da ne veruje ’centralnim autoritetima’ i da želi da gradi mreže koje nemaju većinske vlasnike i nisu kompanije.
Decentralizovana društvena mreža je njen cilj i projekat koji ne može da oživi preko noći, kako je izjavila za Forbes.
Nije jedina u ovoj nameri i utopijskim idejama. Pre godinu i po, u jesen 2021, telefonom ju je pozvao Parag Agraval koji se spremao za mesto izvršnog direktora Twitter-a i ponudio posao. Pozvana je da vodi ceo tim odabranih programera koji će raditi na startapu Bluesky. Prihvatila je ponudu. Zanimljivo je da pravo ime Džej Grejber Lantian što na mandarinskom znači ’plavo nebo’. U jednom od intervjua Džej (Lantian) je rekla da je želja njene majke bila da njena kćerka ima bezgraničnu slobodu, nešto što ona nije imala dok je živela u Kini i komunizmu.
Šta je Bluesky?
Bluesky je platforma na kojoj je Grejber sa odabranim timom počela da radi pre manje od dve godine. Novcac je obezbedio Twitter, tačnije Džek Dorsi. Ovo je zapravo verzija društvene mreže koja neće biti centralizovana. Neće biti kompanija niti će korisnicima nuditi sadržaje i preporučivati proizvode, usluge ili ideje. Bluesky svojim korisnicima treba da da algoritam u ruke kako bi sami odlučivali šta će gledati i slušati od sadržaja. Treba da omogući preseljenje naloga, poruka ili pratilaca na konkurentske društvene mreže po želji i volji korisnika.
Grejber je prihvatila posao pod jednim uslovom – da Bluesky bude pravno nezavisan od Twitter-a. Dalekovida ili ne, Grejber je čini se predvidela Maskovu odluku da raskine petogodišnji ugovor o pružanju usluga sa Bluesky platformom koji je potpisao Dorsi i platio inicijalnim iznosom od 13 milijardi dolara za početak radova. Pošto je prošle godine Twitter prodat, kao većinski vlasnik (79%) Mask je odlučio da prekine finansijsku podršku projektu Bluesky. Ko nastavlja finansiranje ove gigantske ideje i da li uopšte iko nastavlja, nema zvaničnih informacija. Ali, ukoliko želite da otvorite Bluesky nalog, i dalje imate samo opciju da se upišete na listu čekanja i da čekate kod koji platforma obećava uskoro. Zvaničan podatak je da već 20 miliona elektronskih adresa i njihovih vlasnika čekaju na Bluesky kod.
Džej Grejber pre
Grejber je od studentskih dana angažovana na projektima koji su nezavisni, pa su tako i kriptovalute njeno polje interesovanja i svi vidovi prenosa novca, direktno, između ljudi, bez posrednika.
Vrsta prethodnice platforme Bluesky je njeh projekat Happening, društvena mreža za komunikaciju. Recimo, svi učesnici jedne zabave ili događaja preko ove aplikacije mogu da komuniciraju bez bilo kakvog uticaja sa strane. Koliko je poznato, ovaj projekat nije dalje razvijan.
Grejber je takođe učestvovala u kreiranju Electric Coin Company kriptovalute Zcash i veliki je zaljubljenik u priču o Robin Hudu jer, kako je rekla za Forbes, sebe baš tako doživljava – u radu sa malom i odabranom ’bandom’.
Jedno od objašnjenja zašto je pristala da radi na Bluesky platformi bilo je da nikada neće učestvovati u stvaranju mreže koja radi po principu blokčejna, gde se informacije zapisuju i čuvaju na bilo kakvoj vrsti ’lanca’.
Dorsi je uveren da je pristanak Džejn Grejber jedan korak napred u stvaranju društvene mreže budućnosti koja će biti decenralizovana. U jednoj od poruka koje je poslao Masku, Dorsi je napisao:
„Twitter ne može da bude kompanija… to je prvi greh.“
Ako je aludirao na Biblijsku priču, Adamu, Evi, zmiji i grehu, dobra su pitanja za Džeka Dorsija osnivača Twitter-a – Ko je ovde zmija, a ko je progledao?