Ruska novinska agencija TASS javila je da će rusko ministarstvo finansija s Bankom Rusije i partnerima iz BRICS-a pripremiti niz inicijativa za ‘poboljšanje međunarodnog monetarnog i finansijskog sistema’, a koje će se usredsrediti na stvaranje platne platforme BRICS Bridge.
Takav zaključak navodi se u prvim izveštajima sa prvog sastanka ministara finansija i guvernera centralnih banaka BRICS-a u brazilskom Sao Paulu. Postupna integracija novih država članica BRICS-a u rad finansijskih tokova i jačanje saradnje na stručnom nivou istaknuti su kao jedan od ključnih zadataka za 2024, prenosi tportal.
Egipat, Etiopija, Iran, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati potvrdili su u januaru da se pridružuju bloku BRICS. Tih pet zemalja dobilo je pozivnicu, kao i Argentina, koja ju je odbila, da se pridruže bloku koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Te zemlje nastoje preustrojiti svetski poredak smatrajući ga zastarelim.
‘Do kraja godine rusko ministarstvo finansija i Banka Rusije s partnerima unutar asocijacije [BRICS] izradiće izveštaj za čelnike zemalja BRICS-a o poboljšanju međunarodnog monetarnog i finansijskog sistema, a ono će sadržavati niz inicijativa i preporuka. Razvojni rad temeljen na izveštaju rezultiraće nizom praktičnih inicijativa, a platforma BRICS Bridge potencijalno može postati jedna od njih. Reč je o stvaranju višestrane platforme za digitalno plaćanje. To će pomoći u približavanju finansijskih tržišta država članica BRICS-a i povećati međusobni trgovinski promet’, stoji na internet stranici ministarstva.
Ministri finansija i guverneri centralnih banaka zemalja članica BRICS-a sastali su se 27. februara na marginama ministarskog sastanka grupe G20 u Sao Paulu. Bio je to prvi takav sastanak uživo održan u okviru BRICS-a na kojem su učestvovali predstavnici pet zemalja koje su 1. januara 2024. postale punopravne članice BRICS-a, piše TASS.
Ruski ministar finansija Anton Siluanov poručio je da Rusija predlaže nezavisan sistem plaćanja temeljen prvenstveno na digitalnim i načelima blockchaina, naglašavajući da bi finansijska infrastruktura trebala biti dostupna svima i ne sme da zavisi o volji pojedinih zemalja.
‘U protivnom se suočavamo s veštačko stvorenim preprekama u trgovini, ulaganjima i tehnologijama čak i u operacijama između trećih zemalja. To dovodi do usporavanja globalnog privrednog rasta’, rekao je ruski ministar, dodajući da se sadašnji sistem, koji se oslanja na zapadnu finansijsku infrastrukturu, sve više koristi kao alat političkog i ekonomskog pritiska.