Džozef Stiglic, profesor Univerziteta Kolumbija i nobelovac, piše u svojoj novoj knjizi “The Road to Freedom: Economics and the Good Society,” (Put ka slobodi: ekonomija i dobro društvo), da je “američki san mit” i da “sloboda nije besplatna”.
Dok istraživanja javnog mnjenja uveliko ukazuju na nezadovoljstvo kapitalizmom među nekim milenijalcima i više među generacijom Z, što je ilustrovano iznenađujućim izbornim uspesima u poslednjoj deceniji takozvanih demokratskih socijalista, Aleksandrije Okasio-Kortez i Bernija Sandersa, Štiglic smatra da socijalizam nije rešenje. Njegovo rešenje je dobro regulisan kapitalizam.
„Neoliberalni kapitalizam proždire sam sebe“, kaže Štiglic u razgovoru za Fortune, tvrdeći da on nagrađuje nepoštene ljude i dovodi do nedostatka poverenja. Po njegovom mišljenju, to nije održivo, jer stavlja lični interes iznad svakog osećaja zajednice i širih interesa društva. „Sada vidimo da počinje da se kvari“, dodaje on.
Biznismeni nervozni zbog Trampa
Svuda su zemlje učinile premalo da se zaštite od neoliberalnog zaokreta, tvrdi on, a ove zemlje koje su učinile premalo da zaštite građane od tržišta doživele su porast populizma i autoritarizma. Štiglic kaže da se plaši Trampovog povratka u novembru. „Mislim da će to biti strašno za ekonomiju. I još gore, za naša osnovna prava.” Ali on takođe kaže da Amerikanci potcenjuju međunarodnu reakciju. Biznismeni u inostranstvu su izrazili „neku nervozu“ zbog Trampovog reizbora, kaže on. „I što smo bliže izborima, oni kažu da su nervozniji.”
U knjizi, Štiglic tvrdi da je neoliberalni zaokret zemlje od dana Ronalda Regana gurnuo američki san dalje od dosega za sve, posebno za Gen Z. On kaže za Fortune da mediji vole da pričaju „lepe priče“ da svako može uspeti ako naporno radi.
„Ali sa tačke gledišta društvenih nauka, pitanje je kolika je verovatnoća za to. To se dešava veoma retko, pa bih rekao da je to mit “, dodaje on.
Štiglic: Treba da slušamo našu decu
Ali američki san je takođe o slobodi, koja uključuje slobodu od štete i slobodu da ispunite svoj potencijal. „I opet, Amerika se kreće u lošijem pravcu “, kaže on, posebno navodeći epidemiju nasilja oružjem koja zahvata zemlju. „Važna sloboda je sloboda od straha. I od najranijeg detinjstva, svojoj deci govorimo da se plaše.”
Trebalo bi da slušamo našu decu, dodaje on: Razlika između onoga što im je rečeno i stvarnosti je veoma velika. Dok ulaze na tržište rada, odgajani na ideji američkog sna, dodaje, „oni znaju da će biti zaista teško doći do kuće… znaju da prosečan diplomirani student ima oko 30.000, 40.000 dolara studentskog duga, pa će im to još dugo biti omča oko vrata.”