U Vrdniku je nedavno održana tradicionalna godišnja konferencija Udruženja finansijskih direktora Srbije (UFDS) pod nazivom „CFO sa svrhom 2024: Nova definicija CFO-a“. Događaj je okupio više od 250 učesnika, uključujući finansijske direktore, međunarodne govornike, predstavnike države iz domena fiskalne politike, makroekonomiste, konsultante i stručnjake za digitalizaciju poslovanja, zelene izvore energije i ESG standarde.
Milan Bukumirović, predsednik UFDS, otvorio je konferenciju naglašavajući važnost razumevanja makroekonomskih trendova i strateškog pristupa razvoju biznisa i ljudi. „Živimo i radimo u vremenu dinamičnih promena, i zato je važno da dobro razumemo makro trendove, da razmišljamo o modelima unapređenja saradnje sa državom i da strateški pristupamo razvoju biznisa i ljudi. Siguran sam da ćemo kroz razmenu znanja i iskustava doći do nekih bitnih odgovora koji će nas uspešno voditi napred u postizanju uvek boljih rezultata za naše kompanije“, izjavio je Bukumirović.
Evolucija uloge CFO-a
Današnji CFO treba da poseduje širok spektar kompetencija kako bi uspešno navigirao kroz kompleksno poslovno okruženje današnjice, a među njima se, prema rečima Anite Lazović, CFO-a Orion telekom grupe, posebno ističu sposobnost analize podataka i interpretacije finansijskih informacija (storytelling) koja je ključna za donošenje informisanih odluka. “Današnji CFO mora biti sposoban da komunicira efikasno sa različitim interesnim grupama, od internih timova do investitora i regulatornih tela. Ovo zahteva izvanredne komunikacione veštine i sposobnost vođenja tima. Pored toga, u svetlu brzih i velikih promena, CFO treba da ima integratorsku rolu gde uz dobro razumevanje biznisa treba da bude inicijator strateški važnih promena”, poručuje Lazović.
Izazovi i prilike u 2024. godini
Robert Ćuzela-Piljac, Business Development Manager za Adria region u kompaniji Horváth, predstavio je nalaze globalne studije o očekivanjima finansijskih direktora za 2024. godinu. Prema njegovim rečima, postoji umereni optimizam za ekonomski razvoj, a finansijski direktori vide izuzetan potencijal u tranziciji ka data-driven modelima poslovanja. „Na globalnom nivou su svi podjednako svesni izazova na tom putu, ali i saglasni da što se pre istim krene, to će razvoj i rešavanje prepreka biti brži i efikasniji“, istakao je Ćuzela-Piljac.
Istraživanje koje je kompanija Horváth sprovela u novembru 2023. godine pokazuje da trećina finansijskih direktora očekuje nastavak pozitivnog ekonomskog razvoja, dok 15 odsto veruje u potpuni oporavak od izazovne ekonomske situacije u prethodne dve godine. Međutim, uprkos ovim optimističnim pokazateljima, teme kao što su sajber bezbednost i održivost ostaju ključni izazovi u 2024. godini.
Digitalizacija i upravljanje podacima
Digitalna transformacija i upravljanje podacima bile su među centralnim temama konferencije. Učesnici su naglasili da upravljanje podacima postaje sve važnije, ali da progres u implementaciji digitalizacije značajno varira. Digitalizacija napreduje, ali zaostaje za očekivanjima, a fokus je na manje kompleksnim tehnologijama. Ipak, generativna veštačka inteligencija (AI) snažno raste.
Tehnološke inovacije i cybersecurity izazovi
- 60% kompanija koje su žrtve sajber napada propadnu
- Zapadni Balkan više nije periferija ni po ovom pitanju.
- Percepcija ne treba da bude „da li će mene?“, nego „kada će mene?“
- Na svaki 1 dolar uložen u prevenciju sajber napada, uštedeli ste 3 dolara za reakciju, zato – reagujte preventivno, jer mnogo manje košta.
“Veštine upravljanja rizicima su od vitalnog značaja, posebno u svetlu tehnoloških inovacija koje donose nove pretnje poput cyber napada. CFO treba da bude u stanju da prepozna ove rizike i da razvije strategije za upravljanje. Tehnološke inovacije igraju važnu ulogu u transformaciji uloge CFO-a. Dok digitalne tehnologije omogućavaju efikasnije upravljanje finansijama i pružaju nove mogućnosti za analizu podataka i predviđanje, istovremeno stvaraju nove izazove, uključujući i cyber pretnje. CFO mora biti u toku sa ovim promenama i biti spreman da usvoji nove tehnologije i prilagodi se novim zahtevima.
Finansijske posledice uspešnog cyber napada mogu da budu poražavajuće po kompaniju. Potrebno je da razumemo da cybersecurity postaje ključna komponenta finansijskog i korporativnog upravljanja. Ukoliko razvijemo proaktivnu cybersecurity kulturu i pametno investiramo, možemo da postignemo ne samo da budemo bezbedniji, već i da nam proces oporavka od napada koje nećemo moći da sprečimo bude kraći i sa manjim posledicama. Verujem da zahvaljujući lekcijama iz prošlosti možemo da naučimo, prihvatimo inovacije sadašnjosti i smognemo hrabrosti za sigurniju i otporniju budućnost”, rekla je Anita Lazović, CFO Orion telekom grupe.
Makroekonomski trendovi
Jedan od ključnih panela bavio se makroekonomskim trendovima i privrednim rastom Srbije. Učesnici su se složili da je privredni rast Srbije u poslednjih nekoliko godina vidljiv, ali su takođe naglasili da je pred zemljom dugoročni izazov kako da stope rasta budu još veće. Marko Danon iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) podsetio je da je srpska privreda od 2010. do 2023. godine u proseku rasla oko 25 odsto godišnje. „Rezultati na početku ove godine pokazuju da ćemo imati možda još i bolje brojke i da ćemo verovatno dostići projektovanih 35 odsto, a da ćemo sledeće godine stići do četiri procenta ili malo iznad toga“, ocenio je Danon.
Fiskalna politika i tržište kapitala
Na konferenciji je bilo reči i o fiskalnoj politici i planovima za razvoj tržišta kapitala u Srbiji. Državni sekretar Ministarstva finansija, Saša Stevanović, istakao je da se razvoj tržišta kapitala planira kroz nove finansijske proizvode, kao što su korporativne obveznice, inicijalne javne ponude i emisije MREL obveznica. Stevanović je naglasio da Ministarstvo finansija poziva sve kompanije koje planiraju učešće u ovom programu da se jave i obave konsultacije i pripreme za izlazak na tržište kapitala.
Nikola Stamenković, član Izvršnog odbora Erste banke, ukazao je na izazove sa kreditnom aktivnošću u Srbiji. „Prošle godine je rast kreditnog portfolija bio svega jedan procenat, pri čemu je rast kredita privredi bio samo 0,7 procenata. Ako uzmemo da je inflacija prošle godine bila devet odsto, to znači da rast kredita nije pokrio ni inflaciju, što znači da smo u realnom padu“, naveo je Stamenković.
Zaključci i perspektive Konferencija je zaključena porukom da će finansijski direktori u narednim godinama igrati ključnu ulogu u vođenju svojih kompanija kroz dinamične ekonomske promene. Uz strateško upravljanje resursima, digitalizaciju i adaptaciju na nove ekonomske realnosti, finansijski direktori će biti u središtu održivog rasta i razvoja, doprinoseći stabilnosti i prosperitetu srpske ekonomije.