Oborena logika većine – najveći stručnjak nije najbolji savetnik

Photo: Wikipedia

Ključne tačke
  • Najveći stručnjak iz oblasti kojom se bavite nije najbolji izbor za savetnika, piše Adam Grant.
  • Čuveni poslovni psiholog se za ovakve tvrdnje poziva na istraživanja koja su nedvosmisleno dokazala ko nikako nije dobar izbor za mentora.
  • Ukoliko ste početnik u bilo kojoj oblasti, ekspert vam neće pomoći jer je odavno bio ‘u vašim cipelama’.

Samo dan pošto je i zvanično na policama svetskih knjižara osvanula nova knjiga Adama Granta, a to je pre dve sedmice, sam autor je objavio tekst kojim je ’opravdao’ svoje novo delo. Ovoga puta Grant se bavio skrivenim potencijalima, ali posebno je zanimljiv deo o potrazi za savetimaod koga tražiti savet u poslu, koga pre svih uzeti u obzir i ima li uopšte garancija da će dobijeni savet doneti očekivani uspeh?

U pomenutom tekstu Adam Grant kreće od ideje da je svako bio u situaciji kada mu je trebala stručna pomoć na putu do cilja. I nije važno o kakvom se cilju radi. Suština je poznata matrica – ako želite da budete dobri, najbolji, učite od najboljih.

Najveći stručnjak nije za početnike

U delu tekstu Adam Grant piše:

„Ako biste da postignete majstorski nivo u kuvanju, uzmite časove kuvanja od vrhunskog kuvara. Prijavite decu na časove tenisa kod najboljih trenera. Ubedite najveću zvezdu u oblasti kojom se bavite da vam bude mentor i naučite kako da idete njegovim stopama. Postoji li nešto bolje ako vam prvi čas fizike drži upravo Ajnštajn?

Ima istine u svemu ovome, ali samo donekle“, piše sam Grant i poziva se na istraživanja koja su ekonomisti sprovodili niz godina od početka 21. veka u nadi da će doći do odgovora na pitanja koja se tiču odabira savetnika.

Sve je počelo sa studentima koje su istraživači pratili sedam godina kroz njihove studije. Zanimljivo je da su podaci pokazali suprotno od očekivanog – studenti (brucoši) kojima su prve časove držali eksperti iz oblasti koju su predavali, kasnije su imali lošije ocene na ispitima. Obrazac koji su donela istraživanja bio je neporušiv i to u svim oblastima.

Učenici su naučili manje na uvodnim časovima koje su vodili predavači–stručnjaci i to na svakom predmetu. Stručnjaci su bili lošiji u podučavanju učenika koji su bili slabije akademski pripremljeni“ Grant je ukratko preneo dobijene rezultate ovakvih istraživanja.

Ko je najgori vodič?

Ako je verovati podacima koji su dobijeni, ispostavilo se da, ako idete novim putem, najveći stručnjak će vam biti najgori vodič i savetnik. Zašto je to tako? Da li je moguće da se ova činjenica toliko kosi sa logikom većine?

Grant u tekstu navodi da postoje najmanje dva razloga zbog kojih jedan ekspert u oblasti kojom počinjete da se bavite nikako nije dobar izbor za savetnika:

Prvo, jedan stručnjak je odavno bio u vašim cipelama i na samom početku. Prevalio je dug put i predaleko je stigao da bi se setio kako je to bilo počinjati. To se zove ’prokletstvo znanja’ – što više znaš, to ti je teže da razumeš kako je to ne znati. Kako postajete sve bolji i bolji u tome što radite, vaša sposobnost da prenesete znanje i razumevanje ili da pomognete drugima sve je gora i gora“, piše Grant.

Čime god da se bavite, što više napredujete i širite znanje, sve ste manje svesni osnova. Najbolji opis koji Grant daje je uključenje autopilota. Pitajte jednog vrhunskog sportistu ili degustatora vina da opišu svoje tehnike. Nećete biti zadovoljni odgovorom. Mnogo je poteza i tehnika koje eksperti rade automatski i o njima ne misle. Teško im je da artikulišu sve poteze koje izvode i rute kojima prolaze. Misle o drugim aspektima i daljem usavršavanju.

Najveći stručnjak, brda i doline

Čak iako vaš izabrani mentor ili savetnik može da vas provede kroz svoj put kojim je prošao, kada zatražite pomoć za put koji je samo vaš, naići ćete na sledeći problem – vi ne delite iste snage, a ni slabosti. Njihova brda i doline nisu kao vaša brda i doline“, kako je to zapisao Grant. Možda idete na istu destinaciju, ali vi krećete od pozicije koja je daleko od pozicije mentora. To čini da vi ne poznajete njegov put, baš kao što ni on ne poznaje vaš.

I u slučaju da vas savetuje neko ko vas, recimo, dobro poznaje, neko ko će vam prići lično i predano, ni jedan ekspert za vas nema sve odgovore. Jedan čovek ne može za vas imati sva uputstva ma koliko iskusan i dobar bio.

Zato je uvek dobra preporuka da se okružite sa više ljudi. Trebaće vam dvoje ili troje koji će vas savetovati, koji vam mogu pružiti stručnu podršku. Grant to ovako vidi:

„Suština i najbolji način je da spojite nekoliko različitih saveta i da ih uklopite u vaš put i rutu koja vama odgovara.“

Verujte, samo vam kompas treba

Glavni razlog zbog koga je svakome potreban savetnik ili mentor ne krije se u slepom ponavljanju njegovih koraka. Nije to cilj. Cilj je da od njih izvučete njihove ključne tačke na njihovom usponu, da saznate koje su to bile prekretnice i da to uzmete kao orijentire.  

„Da biste to uspeli, raspitajte se, pitajte ih za raskrsnice na koje su nailazili tokom karijere. Saznajte šta im je tada trebalo od veština. Pitajte šta su to ignorisali a šta prihvatali, koje su promene pravili? Nećete ovakvim informacijama dobiti mapu koju ćete moći da pratite kako biste dobro poslovali ili postali ekspert. Ali, zato ćete dobiti kompas da procenjujete da li idete u dobrom smeru. Verujte, to je sve što vam treba“, ubedljivo je svoj tekst o odabiru najvećeg stručnjaka za savetnika završio Adam Grant jedan od čitanijih i slušanijih poslovnih psihologa današnjice.  

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde