Poznati milijarder: Uz četbotove će stvari samo postati gore

Foto: Youtube screenshot

Milijardera i investitora Marka Kjubana možda zabavljaju četbotovi kao što su ChatGPT koji podržava Microsoft i Google-ov nadolazeći Bard – ali on nije spreman da im veruje.

Online dezinformacije „samo će postati gore“ kako se platforme veštačke inteligencije razvijaju i šire, rekao je milijarder, tehnološki preduzetnik i investitor u nedavnoj epizodi podcasta komičara Džona Stjuarta.

Upravo sada, dezinformacije imaju tendenciju širenja putem društvenih mreža kao što su Facebook ili Twitter – i to uz neki privid ljudskih zaštitnih ograda, rekao je Kjuban. Ali s ChatGPT-om i drugim sličnim platformama, mašine imaju kontrolu.

„Jednom kada te stvari počnu da žive vlastitim životom… biće nam teško definisati zašto i kako mašina donosi odluke koje donosi i ko kontroliše mašinu“, rekao je Kjuban, prenosi Seebiz.

Stotine miliona korisnika isprobalo je ChatGPT, ali za sada se tehnologija ne pokazuje pametnijom od prosečnog čoveka, piše CNBC.

ChatGPT halucinira

Objavljivanje jednostavnih grešaka četbota popularan je trend na društvenim mrežama. Ponekad ChatGPT netačno odgovara na matematičke probleme, odbija da odgovori na osnovne zagonetke, pa čak i „halucinira“— ili potpuno izmišlja istorijske ličnosti, događaje i druge detalje koji se čine kao činjenice.

ChatGPT takođe može protivrečiti sam sebi, ponekad pružajući različite odgovore kada mu se postavlja isto pitanje.

Slično tome, deonice Google-ove matične kompanije Alphabet pale su za više od 9% ove nedelje nakon što je Bard netačno odgovorio na pitanje o NASA-inom svemirskom teleskopu James Webb u jednom od prvih Google-ovih oglasa za AI platformu.

Mnoštvo zaposlenih u ovoj kompaniji okrivilo je direktora Sundara Pičaija za Bardovo „ishitreno, neuspešno“ izdanje, pri čemu se kompanija osećala pod pritiskom da se takmiči s ChatGPT-om, piše CNBC.

“Naša generacija to ne shvata”

Greške pokazuju da je tehnologija još uvek u infantilnoj fazi. To je problem, posebno za veliki broj ljudi koji ne proveravaju uvek činjenice koje vide na internetu, rekao je Kjuban.

“Naša generacija, Gen X i starija, to ne shvata”, rekao je Kjuban. „Generacija Z i mlađi, oni ne samo da razumeju takve stvari, oni znaju kako da blokiraju stvari … Oni su više u skladu sa svim tim problemima.“

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde