Finansijska kuća EY odustala je od svog plana da odvoji svoja odeljenja za reviziju i konsalting.
Firma, formalno poznata kao Ernst & Young, objavila je da „zaustavlja rad na projektu“ jer je njena američka podružnica odlučila da ne krene tim putem.
Velika četvorka – Deloitte, EY, KPMG i PwC – dominiraju udelom na globalnom računovodstvenom tržištu. Za ostale tri nisu ni postojali planovi da razdvoje revizorske i konsultantske usluge.
Plan EY je usledio pošto su regulatori pozvali na velike reforme industrije zbog sukoba interesa i loših radnih praksi.
Projekat Everest
Da je dogovor – interno nazvan „Projekat Everest“ – prošao, to bi bila najveća potres u revizorskoj industriji za više od dve decenije.
„Priznajemo izazove odvajanja nekih naših preduzeća koja imaju najdublju tehničku ekspertizu na način koji obema organizacijama daje sposobnosti koje su im potrebne da se efikasno takmiče na tržištu. Takođe prepoznajemo da nam je potrebno više vremena da izvršimo neophodna ulaganja kako bismo pripremili preduzeća za razdvajanje“, navodi se u internoj belešci koju je video BBC.
‘Projekat Everest’ je firmu koštao više od 100 miliona dolara prema Wall Street Journal-u.
Ranije ovog meseca, nemačka računovodstvena služba kaznila je i zabranila EY zbog načina na koji su se bavili revizijom za kompaniju Wirecard. Ona duguje poveriocima skoro 4 milijarde dolara, nakon što je priznala da velike sume nikada nisu postojale u njenim knjigama kao deo globalne operacije prevare.
Odluka nemačke službe je da se zabrani EY-u da sprovodi revizije određenih kompanija na dve godine.