Klaudija Goldin, profesorka ekonomije sa Harvarda, postala je treća žena u istoriji koja je dobila Nobelovu nagradu za ekonomske nauke. Pre nje, to su učinile Elinor Ostrom 2009. i Ester Duflo 2019. godine.
Švedska kraljevska akademija nauka saopštila je da je odlučila da nagradu „Sveriges Riksbank“ za ekonomske nauke za 2023, dodeli Klaudiji Goldin „zato što je unapredila naše razumevanje ishoda na tržištu rada žena“.
„Ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade u oblasti ekonomskih nauka, Klaudija Goldin, pružila je prvi sveobuhvatan prikaz o zaradama žena i njihovom učešću na tržištu rada kroz vekove“, navodi se u obrazloženju komiteta za dodelu nagrade.
Navode da istraživanje Klaudije Goldin „otkriva uzroke promena rodnog jaza, kao i njegove preostale izvore“.
Goldin je rođena 1946. godine u Njujorku i predaje ekonomiju na Harvardu i ko-direktorka je radne grupe za rod u ekonomiji u Nacionalnom birou za ekonomska istraživanja u Sjedinjenim Državama. Napisala je nekoliko knjiga i bila prva žena kojoj je ponuđen posao na ekonomskom odeljenju Harvarda, 1989. Smatra se jednom od najuticajnijih žena u ekonomiji u SAD.
Žene misle da je ekonomija vezana za finansije
Jedna od stvari na kojima radi je da ekonomiju približi ženama.
“Muškarci misle da je ekonomija vezana za finansije, i zato uzimaju ekonomiju. Žene misle da je ekonomija vezana za finansije, pa ne uzimaju ekonomiju. Ekonomija se ne bavi samo finansijama”, rekla je Goldin u intervjuu u junu ove godine za podcast Međunarodnog monetarnog fonda.
“Kada pitamo žene zašto ne žele da diplomiraju ekonomiju i zašto se pre odlučuju za psihologiju, one će reći da se ekonomija ne bavi ljudima, a psihologija se bavi ljudima. Pa, moraćemo bolje da učimo ljude da se ekonomija tiče ljudi”, rekla je Goldin.