U Srbiji su u nešto više od mesec dana objavljene prodaje četiri domaće firme koje su sada dobile strane vlasnike. Ovakav tempo akvizicija na ovim prostorima nije zabeležen od prve polovine 2021.godine kada smo pisali o tome. Kao i tada, firme koje su kupljene uopšte nisu beznačajne ili male.
NAJNOVIJA: Amiga DOO iz Kraljeva dobila novog vlasnika iz SAD-a
E-commerce i klađenje
Sve je počelo krajem avgusta, kada je Big Bang, najveći slovenački trgovac elektronikom, potpisao ugovor o kupovini 100% srpske online prodavnice BC Group. Da se ne radi o maloj firmi, govori podatak da je BC Grupa lani ostvarila 35 miliona evra prihoda. Kako najavljuju iz Big Bang-a u idućih pet godina to žele da povećaju na više od 90 miliona evra.
Zatim jedno iznenađenje. MaxBet, jedna od vodećih omnichannel kompanija za klađenje i igre na sreću u Srbiji, prodala je 51 odsto vlasništva kompaniji Flutter za 141 milion evra. Flutter je saopštio da im dogovor omogućava da preostalih 49 odsto kompanije otkupe do 2029.godine pod istim uslovima.
Orbanov zet i logistika
Francuska kompanija za pružanje poslovnih i tehnoloških konsultantskih usluga Capgemini je krajem septembra kupila je HDL Design House iz Srbije, koja se bavi dizajniranjem i verifikacijom silicijumskih čipova.
Cena transakcije nije objavljena, ali moguće je da nije mala, jer koliko može da košta firma koja postoji više od 20 godina i ima oko 300 visokokvalifikovanih inženjera sa značajnim iskustvom u isporuci naprednih prilagođenih dizajna čipova za više industrija.
Poslednja u nizu je kupovina u segment logistike. Waberer’s Group, mađarski logistički gigant, kupio je većinski udeo od 55% u srpskom MD International (MDI). Ni ovde vrednost transakcije nije saopštena.
Ono što je najinteresantnije kod ove vesti je da je vlasnik Waberer’s-a zet mađarskog premijera Viktora Orbana.
@bonitet.com #srbija #biznis #madjarska #viktororban #distribucija #logistika #politika ♬ original sound – Bonitet.com
Ne zaboravimo “Jugoinspekt”
Ne treba zaboraviti da se uskoro sprema i privatizacija „Jugoinspekt Beograd“ akcionarskog društva u većinskom vlasništvu države koje decenijama kontroliše kvalitet hrane, energenata, ruda, tekstila, kože i drugih proizvoda.
Ova vest je, podsećamo, iznenadila javnost i struku u Srbiji, jer kad je u pitanju kontrola kvaliteta postoji mogućnost za korupciju.
Da li je kupovina od strane Orbanovog zeta poslednja u ovom talasu, to ćemo tek videti. Ono što je sigurno je da će ako se nešto novo desi, Bonitet.com to ispratiti.