Za ubistveno dobar tim, trebaju vam četiri arhetipa zaposlenih

Foto: Bonitet.com/Midjourney

Ključne tačke
  • Da bi napravili ubistveno dobar tim mnogi poslovni savetnici se danas pozivaju na arhetipove zaposlenih.
  • Savetnik Koleman preporučuje četiri arhetipa zaposlenih koja treba da ima svaki dobar tim.
  • Da bi bio efikasan, produktivan i ubistveno dobar, svaki tim treba da ima Graditelja, Vredne Pčelice, Nasilnike i Vernike.

Nije ’talenat’ ključna reč koja otvara zlatna vrata odličnog tima. Ovo je iskustvo Bernarda Kolemana, ali i njegovih kolega koji 20 i više godina pokušavaju da otkriju tajnu kako napraviti dobru ekipu koja još bolje funkcioniše i donosi rezultate.

Koleman se poziva na arhetipove zaposlenih i tu je pronašao rešenja.

Pojam arhetipa se neko vreme ustalio u poslovnoj psihologiji i njegov tvorac je Karl Gustav Jung. A, da biste razumeli šta je Jung podrazumevao pod ’arhetipom’, najbolje je saznati iz njegovih redova.

Šta je arhetip?

Čovek ’obrađuje’ mnoge stvari koje još nije usvojio, već ih je nasledio od svojih predaka.Čovek nije rođen kao tabula rasa (prazna, neispisana ploča), on je samo rođen nesvestan. Ali, on sa sobom nosi sisteme koji su organizovani i spremni da funkcionišu na specifično ljudski način, a njih duguje milionima godina ljudskog razvoja.

Upravo onako kako ptice migratorne instinkte ili instinkte da grade gnezdo nikad ne uče ili ih ne usvajaju individulano, tako i čovek sa sobom na rođenju nosi osnov svoje prirode. I to ne samo individualne, već i kolektivne prirode. Ti nasleđeni sistemi odgovaraju ljudskim situacijama koje postoje od pradavnih vremena.

Mladost, starost, rođenje i smrt, sinovi i kćeri, očevi i majke, parenje itd. Samo individualna svest doživljava ova iskustva prvi put, ali ne i telesni sistem i nesvesno. Za njih su ovo samo navike instinkta koje su se odvijale davno pre“, zapisao je Jung u delu Otac u sudbini individue.

Arhetipovi i instinkti kao univerzalni obrasci dolaze iz kolektivo nesvesnog i čine njegov sadržaj. Po mišljenju Junga, nema ničeg novog ni jednistvenog u ljudskim bićima na ovom nivou. Svako ima iste arhetipove i instinkte i oni su darovi prirode svakom od nas. Dati su svakome podjednako i svima su zajednički bilo da ste siromašni, bogati, moderni ili starovremenski, crni ili beli, kako je to opisao Marej Stajn.

A, individualnost je proizvod lične borbe za svesnost koju Jung naziva individuacija.

Četiri arhetipa za ubistven tim

Tako je Koleman prihvatajući postojanje kolektivno nesvesnog i arhetipova, kroz iskustvo rada sa timovima naučio da izgradnja uspešnog tima nije samo zapošljavanje najboljih talenata. Ključ je razumeti različite tipove zaposlenih i kako ih efikasno spojiti i voditi.

Iz mog iskustva, postoje četiri glavna arhetipa zaposlenih: Graditelji, Vredne pčelice, Nasilnici i Vernici.

Ako želite ubistveno dobar tim, morate da znate sa kim imate posla i kako da uskladiti različite arhetipove“, preporučuje Koleman.

Graditelji su inovatori. Rešavaju probleme. Uglavnom traže načine da poboljšaju procese, stvore nova rešenja i guraju kompaniju napred. Ovi zaposleni čeznu za izazovima, privlače ih komplikovani zadaci i situacije i ne plaše se da preuzmu pametne rizike.

Dobar lider voli graditelje. Posao vođe je da otkrije timu granice i da ih sve ohrabri da slobodno eksperimentišu unutar tih granica. Stvaranje pravog okruženja za Graditelje znači stvoriti im prilike da preuzmu nove projekte, podsticati njihovu kreativnost i dati im autonomiju da eksperimentišu i uče iz svojih grešaka.

Pčelice i Nasilnici

Vredne Pčelice, s druge strane, mogu biti motori tima. Pouzdani su, efikasni i uopšte su spremni da ulože dodatan napor kako bi obavili posao. Međutim, Vredne Pčelice ponekad mogu da se upletu u svakodnevne zadatke i da izgube iz vida širu sliku. Rešenje je pomoći im da se usredsrede na svoj doprinos umesto samo na izlaz i rezultat.

Da biste pretvorili Vredne Pčelice u Graditelje, podstičite ih da preuzmu više strateških uloga kako bi drugačije razmišljali, pomozite im da shvate da njihov rad doprinosi višim ciljevima kompanije, pružite im prilike za rast i razvoj i izazovite ih da razmišljaju izvan njihovih trenutnih odgovornosti.

Tu su i Nasilnici. Nasilnici su zaposleni koji mogu biti remetilački faktor. Nažalost, uvek postoje neki Nasilnici.

Kada sam radio u Uber-u“, kaže Koleman, „nazivali su ih ’briljantnim kretenima’. Bilo je i drugih naziva, ali uglavnom su opisivali njihove negativne karakteristike. Nasilnici ponekad mogu biti veoma efikasni, ali njihovo agresivno ponašanje i manjak kooperacije mogu stvoriti toksično radno okruženje i narušiti sve oko sebe“, iskustvo je Kolemana.

Preporuka je da se od samog početka bavite ponašanjem Nasilnika i postavite precizna očekivanja za timski rad i saradnju. Da biste promenili situaciju, dajte im i povratne informacije o njihovom ponašanju i uticaju na tim, ponudite podršku kako biste im pomogli da bolje sarađuju sa ostalima.

Koleman i kolege tvrde da su Nasilnici loša vest ako se njihovo ponašanje ne reši adekvatno. ’Visokoefikasan kreten’, kako Nasilnika ponekad naziva Koleman, jednostavno nije vredan toksičnog okruženja koje stvara, negativnog uticaja na ljude, psihološku sigurnost tima i potencijalne štete u svakom smislu.

Vernici

Vernici potpuno veruju u misiju i vrednosti kompanije i celog posla. Oni su strastveni u radu i spremni su da idu više i dalje kako bi doprineli uspehu tima. Oni su najveći promoteri i navijači za proizvod ili uslugu koja se pruža, pa i celu kompaniju.

Da biste zadržali Vernike angažovane i motivisane, saznajte i prepoznajte njihov doprinos, dajte im priliku za rast i liderstvo i uključite ih u procese donošenja odluka.

Kada pravite tim, veoma je važno da tražite kandidate koji pokazuju karakteristike Graditelja, Vernika i Vrednih Pčelica. Oni će biti pokretačka snaga uspeha tima. Tokom intervjua, postavljajte pitanja koja otkrivaju sposobnosti rešavanja problema, kreativnost i strast kandidata za rad. Tražite kandidate koji imaju istoriju preuzimanja izazova i učenja iz svojih iskustava – one sa mentalitetom rasta.

Svi zaposleni se ne uklapaju nužno u ove arhetipove, ali često pokazuju neke od opisanih karakteristika, iskustvo je Bernarda Kolemana.

Talenat dobija utakmice, ali timski rad i inteligencija osvajaju šampionate“, nije na odmet dodati za kraj i jedno ovako sročeno iskustvo Majkla Džordana.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde