U svetu u kojem se deca već od najranijeg uzrasta susreću sa digitalnim uređajima, aplikacijama, pa čak i sa onlajn kupovinom, postaje jasno da finansijska pismenost više nije izbor – već osnovna životna veština i temelj samostalnosti i dugoročne sigurnosti.
Da bi znali kako da pametno upravljaju novcem, mladi moraju najpre da razumeju njegovu vrednost. Zato je ključno da se finansijska edukacija započne na vreme – kroz sadržaje i pristupe koji su u skladu sa njihovim interesovanjima, jezikom i načinom života u digitalnom okruženju.
OTP banka, kao banka za koju finansijska edukacija predstavlja jedan od pilara strateškog poslovanja, osmi ciklus svog najnagrađivanijeg programa, Generator, posvetila je upravo ovom izazovu – traženju kreativnih rešenja koja deci i mladima približavaju svet novca i odgovornog upravljanja finansijama. Konkurs simbolično nosi naziv Generator EDU, a već na osnovu trocifrenog broja i kvaliteta pristiglih prijava jasno je da u Srbiji postoje snažna energija i ideje koje mogu promeniti način na koji nove generacije razmišljaju i uče o novcu.
Predstavljamo tri od deset inovativnih projekata koja su dospela u finale Generatora EDU: „Kumadio“ (Artemi Studios d.o.o.), „Fini klinci“ (Digi Kids Cloud Robots), i „Zmajevo zlato“ (Udruženje ART MOST). Upoznajte timove koji imaju snagu da pomere granice finansijskog obrazovanja – kroz igru, umetnost i tehnologiju.
Iz „Zemlje igračaka“ do sveta finansija
Digitalni svet sve više odlikuje brzina, manjak pažnje i vizuelna senzacija, a u svemu tome mladi često ostanu uskraćeni za onim najvažnijim – suštinom i pričom koja im otkriva važne životne lekcije i znanja. Upravo tu se ističe projekat „Kumadio“ – inovativna platforma koja spaja snagu tehnologije i moć pripovedanja kako bi najmlađima približila prve pojmove u svetu finansija i ključne životne veštine. Iza ideje stoji startap Artemi Studios d.o.o, koji su osnovali Vojislav Ristić i Mihailo Krgović, mladi preduzetnici sa zajedničkom vizijom da kroz aplikaciju za interaktivne audio knjige transformišu pasivno slušanje u dvosmerno iskustvo: dete odgovara na pitanja, bira pravac priče i aktivno učestvuje u donošenju odluka kroz koje se prirodno upoznaje sa svetom finansija.
Kroz pažljivo osmišljene scenarije – poput onog u „Zemlji igračaka“, gde se vrednosti ne izražavaju novcem već trampom – mali korisnici uče o razmeni dobara, vrednovanju resursa i osnovama ekonomije. „Kumadio“ omogućava i personalizaciju sadržaja u skladu sa uzrastom i interesovanjima deteta, nudeći bajke i avanture za mlađe uzraste, kao i bogat edukativni sadržaj za osnovce. Tako ekran postaje mesto igre, ali i prostor učenja – gde se, kroz savremeni medij, razvija razumevanje koje ostaje za ceo život.
Spoj robota, kodiranja i edukacije o novcu
Projekat „Fini klinci“, iza kog stoji startap Digi Kids Cloud Robots, donosi svež i inovativan pristup finansijskom obrazovanju dece – kombinujući svet kodiranja, robotike i STEM metodologije sa ključnim životnim znanjima o novcu. Kroz dve edukativne platforme, MIT Scratch i LEGO robotiku, deca se podstiču da kroz igru, programiranje i kreativno rešavanje zadataka istražuju pojmove poput štednje, budžetiranja, vrednosti novca i odgovornog trošenja. Na taj način, razvijaju ne samo digitalne i logičke veštine, već i duboko razumevanje finansijske stvarnosti koja ih čeka u budućnosti.
Poseban kvalitet ovog programa ogleda se u njegovoj prilagodljivosti uzrastu i dubini sadržaja – mlađa deca uče razliku između želja i potreba, dok stariji učenici simuliraju realne finansijske odluke kroz različite životne scenarije. Učenici kreiraju sopstvene igre koje obrađuju teme poput kamata, potrošnje i štednje, dok roboti demonstriraju kako funkcionišu bankomati, kase ili digitalne transakcije. Sve to čini „Fine klince“ moćnim edukativnim alatom koji decu priprema za svet odraslih – samouvereno, promišljeno i kroz iskustvo koje pamte.
Deca, zmaj i 100 kilograma zlata
Zamislite da ste gradonačelnik sela koje teroriše zmaj, a jedini način da spasete meštane jeste da skupite 100 kilograma zlata. Dobro došli u „Zmajevo zlato“, društvenu igru koju su osmislile organizacije „ART MOST“ i Clever International School iz Novog Sada, iza kojih stoje Olivera Serova i Rebeka Vujčin. Kroz uzbudljivo putovanje kroz Srbiju, Mađarsku, Austriju, Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, igrači uče kako funkcionišu strane valute, menjački kursevi, banke i rizici crnog tržišta – sve to dok donose strateške odluke. Ova društvena igra je pravi model realnog finansijskog sistema, prilagođen uzrastu dece od četvrtog do šestog razreda.
„Zmajevo zlato“ funkcioniše po jednostavnom principu „odštampaj i igraj“, što ga čini pristupačnim i spremnim za širu primenu – ne samo u učionicama, već i u domovima i edukativnim radionicama. Kroz igru deca spontano savladavaju razliku između kurseva, valuta i uloge finansijskih institucija, razvijajući usput i matematičku i stratešku pismenost. Ovaj projekat ne samo da razbija mit da su finansije dosadne, već ih transformiše u pustolovinu punu izbora, timskog rada i pametnih kalkulacija. Ako uđe u finale Generator EDU konkursa, ova igra bi mogla da postane ne samo srpski edukativni hit, već i evropski izvozni proizvod – sa lokalizovanim valutama, ali univerzalnim znanjem.
Ko će biti pobednik?
Uskoro, možda baš neki od ova tri tima bude proglašen jednim od dva pobednika programa Generator EDU. Stručni žiri OTP banke definisao je jasne kriterijume za izbor pobednika: inovativnost, izvodljivost, korist za ciljnu grupu i kapacitet za realizaciju. Uprkos tome, nesumnjivo ima težak zadatak odabira najboljeg u snažnoj konkurenciji.
Kao i prethodnih godina, OTP banka tradicionalno nagrađuje najbolje, a nagradni fond iznosi dva miliona dinara. Tačnije, nagrada sleduje timovima u dve kategorije:
- Prosvetni radnici će dobiti 200.000 dinara lično, dok je za realizaciju projekta u školi predviđeno dodatnih 800.000.
- U kategoriji za startape i organizacije civilnog društva biće dodeljeno milion dinara za dalji razvoj i primenu rešenja.
Uz finansijsku podršku, finalisti stiču i vidljivost – njihovi projekti biće predstavljeni putem sajta Generator, društvenih mreža i tradicionalnih medija, u organizaciji i o trošku OTP banke. O tome koliko je program kao što je Generator EDU potreban, kao i o njegovom kvalitetu, svedoči činjenica da je dobio saglasnost Ministarstva prosvete Republike Srbije, a realizuje se uz podršku organizacije Dostignuća mladih, koja ima bogato iskustvo u finansijskom obrazovanju dece i mladih.
GENERATOR – MOTOR POZITIVNIH PROMENA
OTP banka pokrenula je Generator 2017. godine s ciljem da kroz svaki ciklus pruži odgovor na neku od aktuelnih potreba društva. Brzo je postao odgovor na ključne izazove sa kojima se susrećemo – bio jedan od prvih koji je pomogao maloj i srednjoj privredi da u svoje poslovanje uvedu digitalne promene, ali i jedan od onih koji su pomogli preduzetnicima da prevaziđu krizu prouzrokovanu pandemijom COVID-19 tokom 2020. godine. Prethodna dva ciklusa, pod nazivom Generator ZERO, bila su fokusirana na startape, mikro i mala preduzeća sa inovativnim rešenjima koja smanjuju karbonski otisak, što je predstavljalo jedinstven konkurs te vrste. Do danas, Generator je podržao gotovo 100 sjajnih i originalnih ideja, a broj prijava svakim ciklusom raste, što jasno ukazuje na to koliko je ovaj program potreban inovatorima. Osvojene četiri prestižne nagrade samo potvrđuju njegov status i uspeh. Generator je više od konkursa – on je simbol inovacija, održivosti i pozitivnih promena koje oblikuju našu budućnost.