„Kompanija Wienerberger, kao globalni lider u industriji građevinskih materijala, pokazuje posvećenost principima održivog poslovanja, uključujući aspekte ESG (Environmental, Social, Governance). Postavljanjem realnih ciljeva i planova, uz postepenu implementaciju, monitoring i uključivanje svih zainteresovanih strana, kompanija namerava da izbegne zamku preambicioznih planova i ostvari održiv razvoj. U saradnji sa partnerima poput banaka i finansijskih institucija, koje se sve više fokusiraju na finansiranje projekata koji doprinose održivosti, kao što su obnovljivi izvori energije, energetski efikasne zgrade i zelene obveznice, radimo na zadovoljenju rastućih zahteva klijenata za ekološkim rešenjima, uz obavezno smanjenje emisije CO2.“
Ovim rečima je Lucija Vesić, finansijska direktora wienerberger, odgovorila na pitanje koliko je kompanija spremna za izazove primene ESG i kako izbeći zamku preambicioznih planova. Kompanija wienerberger postoji 200 godina, na tržištu Srbije je prisutna od 2006. kada je ušla akvizicijom kompanije Tondach, a koja je bila vlasnik nadaleko poznate fabrike za proizvodnju crepa Potisje Kanjiža, sa tradicijom dužom od 100 godina. Globalni je lider u proizvodnji proizvoda od opeke i tradicionalnih građevinskih materijala i jedan je od vodećih proizvođača građevinskih materijala u svetu. Na srpskom tržištu wienerberger je vodeći u segmentu crepa, sarađuje sa velikim brojem partnera kroz nacionalnu distribuciju i ima itekako značajan izvoz u zemlje regiona.
Od septembra ove godine, funkcionišete po principu dualnog brenda, šta to konkretno predstavlja?
Princip dualnog brenda označava da wienerberger funkcioniše kao krovni brend za sve naše proizvodne brendove, kako globalno tako i u Srbiji. Ovo predstavlja prvi korak u pripremi za dalju ekspanziju poslovanja. U narednom periodu planiramo dodatni razvoj, uz značajna ulaganja, posebno u segmentima cevi i behaton ploča. Kao krovni brend, wienerberger objedinjuje brendove Tondach za crep, Porotherm za blokove, Terca za cigle, Pipelife i Vargon za sisteme cevi, i Semmelrock za behaton ploče. Naše investicije su usmerene na unapređenje i proširenje asortimana, ali nam je podjednako važan kvalitet života naših zaposlenih i zajednice u kojoj poslujemo. Posebnu pažnju posvećujemo očuvanju životne sredine i održivom poslovanju.
Osim fabrike u Kanjiži gde se proizvodi crep, wienerberger je prisutan sa više fabrika u regionu za proizvodnju blokova, cevi i behaton ploča. Koliko je ovo regionalno tržište specifično u odnosu na zapadno-evropsko?
Možemo reći da su regionalna tržišta od velikog značaja za našu kompaniju i da su se u proteklim godinama dobro razvijala, posebno u poređenju sa izazovima koje imamo na tržištima zapadne Evrope. Pored pomenute fabrike crepa u Kanjiži, wienerberger ima nekoliko fabrika u regionu koje proizvode blokove, cevi i behaton ploče, a planiramo intenzivan razvoj u narednom periodu.
Kakva je saradnja sa lokalnim partnerima?
Naša kompanija ima ulogu pouzdanog partnera koji pruža čvrstu podršku svojim kupcima u razvoju njihovog poslovanja. Održavamo snažne partnerske odnose s kupcima i distributerima, a poslujemo isključivo putem lokalnih partnera kako bismo krajnjim potrošačima isporučili premijum proizvode uz sveobuhvatnu uslugu, od prodaje do postprodaje.
Uključeni ste u život lokalne zajednice, učestvujete u različitim aktivnostima i rado se odazivate kada postoji potreba za donacijama za lokalnu sredinu.
Kompanija wienerberger je duboko posvećena očuvanju tradicije, kako u matičnoj zemlji, tako i u fabrikama i lokalnim zajednicama. Naša fabrika u Kanjiži ima tradiciju dužu od jednog veka, na šta smo izuzetno ponosni, a s velikom zahvalnošću možemo reći da imamo mnoge kolege čiji su preci radili u ovoj fabrici. Ovaj odnos poverenja i saradnje razvijao se decenijama, a mi aktivno učestvujemo u različitim aktivnostima u zajednici, posebno kada je potrebna pomoć. U junu ove godine, opštinu Osečina pogodilo je snažno nevreme koje je nanelo veliku štetu domaćinstvima. Na poziv opštine, brzo smo reagovali donacijom naših materijala za sanaciju krovova kako bismo, barem delimično, olakšali nastalu štetu.
Da li i vaši proizvodi takođe imaju komponentu „održivosti“?
Održivost je za nas od ključnog značaja, a fabrika u Kanjiži uživa visok ugled među evropskim fabrikama. Možda je najbolji primer crep brenda Tondach, koji je izuzetno održiv, ekološki prihvatljiv i dugotrajan i nudimo ga potrošačima uz garanciju od 33 godine na kompletan sistem krova sa našim proizvodima. Postižemo izvanredne rezultate kroz efikasnu proizvodnju koja smanjuje potrošnju energije i sirovina, a posebnu pažnju posvećujemo smanjenju CO2 otiska, što smatramo jednako važnim kao i finansijske rezultate. U narednom periodu fokusiraćemo se na projekat izgradnje solarnih panela u fabrici.
Koliko je teško biti inovativan u građevinskoj industriji?
Inovativnost se danas podrazumeva u svim oblastima poslovanja, a njen razvoj je vođen zahtevima potrošača i uticajem digitalizacije i veštačke inteligencije. Građevinska industrija u tom kontekstu donosi brojne inovacije s različitim primenama. Visokotehnološki sektor značajno oblikuje trendove u dizajnu i uređenju prostora, zbog čega se sve više očekuju „pametna“ rešenja, kao i energetski efikasne i održive opcije. Wienerberger prati vodeće trendove i ove godine je, kroz svoju najveću investiciju do sada, postao vlasnik kompanije Terreal. Terreal je jedan od lidera u naprednim rešenjima za krovove, posebno u sistemima za integrisane solarne panele na kosim krovovima. Očekuje se dinamičan razvoj u ovom sektoru u narednom periodu.
Na koji način upotreba veštačke inteligencije je našla svoju primenu u poslovanju kompanije?
Veštačka inteligencija danas ima široku primenu u poslovanju, a očekuje se da će njena upotreba biti još intenzivnija u budućnosti. U okviru kompanije, AI se koristi za unapređenje efikasnosti, produktivnosti i inovativnosti, dok istovremeno poboljšava korisničko iskustvo i smanjuje operativne troškove. Na primer, veštačka inteligencija se koristi za optimizaciju proizvodnih procesa putem analize podataka iz proizvodnje, kao i u upravljanju zalihama i logistikom, gde može optimizovati lanac snabdevanja. Takođe, u oblasti energetske efikasnosti i održivosti, AI se primenjuje za analizu velikih količina podataka i predikciju, što pomaže u donošenju boljih poslovnih odluka i razvoju novih proizvoda i inovacija.