Superdry „udario“ na Shein

Foto: Envato Elements / monkeybusiness

Šef lanca odeće Superdry Džulijan Dankerton izjavio je da je njegovom rivalu Shein-u dozvoljeno da „izbegne porez“ i poziva britansku vladu da preduzme mere.

Dankerton je za BBC rekao da gigant brze mode uživa “nepravednu prednost” jer se uvozne dažbine ne naplaćuju na pakete male vrednosti koje šalje direktno kupcima iz inostranstva.

Shein je odbio da komentariše ovu izjavu, ali je ranije saopštio da je njihov uspeh posledica „efikasnog lanca snabdevanja“, a ne oslobađanja od poreza.

Dankerton smatra da je u interesu Velike Britanije da se otarasi ove poreske „rupe“, jer „pravila nisu napravljena za kompaniju koja šalje pojedinačne pakete i ima promet od milijardu funti u Velikoj Britaniji bez plaćanja poreza.“

„Dozvoljavamo nekome da, u suštini, uđe i da izbegava porez.”

“Shein je ekološka katastrofa”

Pošiljke vredne manje od 135 funti koje se šalju direktno kupcima u Velikoj Britaniji ne podležu uvoznim dažbinama, ali firme koje donose veće pošiljke ih imaju.

Pre dolaska globalizovanog onlajn tržišta, izuzeće je imalo ograničen uticaj, ali maloprodaje u SAD i EU sada sve više podrivaju jeftini kineski rivali.

Osnivač kompanije Superdry nije tu stao. On je opisao Shein kao „potpunu ekološku katastrofu“.

„Lično, ja bih ih naterao da plate uvoznu carinu, PDV i možda čak i ekološku taksu“, rekao je on.

I Amerika u problemu

Ova praksa kompanije Shein je podstaklo ispitavanje njenih poslovnih modela otkako je najavila izlazak na berzu. BBC je saznao da je ta firma ranije ove godine podnela početne dokumente za londonsku berzu, nakon što se potencijalni izlazak na njujoršku berzu našao na udaru kritika i republikanskih i demokratskih političara.

Američki zakonodavci su bili zabrinuti zbog „dubokih veza ove kompanije sa Narodnom Republikom Kinom“. Takođe je optužena da koristi prinudni rad u delovima svojih lanaca snabdevanja, što kompanija poriče. Za BBC je rečeno da Shein ima „nultu toleranciju na prisilni rad“.

SAD i EU već razmatraju da li da pooštre poresku politiku kako bi Shein i druge kompanije koje se direktno odnose na potrošače, poput kineskog trgovca Temu, uključile u mrežu.

Dankerton je osnovao Superdry pre više od 20 godina.

Njegove prepoznatljive majice u japanskom stilu nekada su nosili holivudski glumci i sportske zvezde, a na vrhuncu vrednosti 2018. godine, kompanija je vredela 1,8 milijardi funti.

Ali popularnost Superdry-ja je opala, a u julu je skinuta sa liste Londonske berze nakon skoro 15 godina.

Njegove akcije se sada trguju na alternativnoj berzi i kompanija je procenjena na manje od 10 miliona funti.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde