Kako je Bridgerton ulio 275 miliona funti u britansku ekonomiju?

Foto: Netflix

Ključne tačke
  • Procenjuje se da je za pet godina serija donela UK ekonomiji 275 miliona funti
  • Otvoreno je oko pet hiljada firmi i radi zahvaljujući seksi pseudistorijskoj romansi
  • Četvrta sezona doneće nove milione

Netflixova serija Bridgerton, rađena prema bestselerima Džulije Kvin, pozitivno je uticala na britansku ekonomiju. Pokrenula je otvaranje i razvoj čak pet hiljada lokalnih firmi, od set dizajnera do turističkih vodiča i vila i imanja koja su imala kameo uloge u tri sezone.

Bridgerton zlatna koka

„Univerzum Bridgertona zauzima poseban prostor u kulturi, odjekuje i kod mladih i kod starih, pokreće razgovore i trendove i utiče na sve, od imena beba do venčanja“, rekla je producentkinja serije Šonda Rajms.

„Serija je takođe imala seizmički uticaj na ekonomiju Velike Britanije, povećavši je za četvrt milijarde funti u poslednjih pet godina i podržavši hiljade radnih mesta i preduzeća. Jasno je da umetnički i kulturni biznis može dati ogroman ekonomski doprinos lokalnim zajednicama“, dodala je producentkinja serije.

Koliki je značaj Bridgertona vidi se i u činjenici da je Šonda Rajms uoči premijere treće sezone, ‘trknula’ do Sitija da otvori Londonsku berzu.

Zarada i od čajanki i lažnih pegica

Netflix je taj koji je došao do cifre od 275 miliona funti koja uključuje i direktnu i indirektnu potrošnju kroz novac potrošen sa drugim kompanijama kako bi se serija prikazivala. Ova optimistična poruka pojavila se u teškom trenutku za britanske filmske i TV studije koji se i dalje oporavljaju od pandemije i striming ‘buma’.

Cifra ne uključuje druge aktivnosti kao što su tematski događaji i asortiman proizvoda koje prodaju trgovci na malo. Ili, porast turizma sa obožavaocima koji dolaze iz celog sveta kako bi videli gde je vojvoda od Hejstingsa prvi put ugledao Dafni preko podijuma za igru (Mermerna dvorana u Hatfild Hausu), ili da bi obišli krojačku radionicu madam Delakroa u Batu koja je u stvarnom svetu poslastičarnica Ebi Eli u Batu koja je iskoristila popularnost serije da unapredi prodaju svojih proizvoda.

Osim turizma, serija je pokrenula i druge trendove. Oganizovanje čajanki jedan je od najpopularnijih. To povlači i odgovarajuću odeću, pa je londonska robna kuća Liberty nedavno izbacila čitavu kolekciju materijala i tkanina inspirisanih Bridgertonom.

Sa druge strane, onlajn prodavnica kozmetike Cult Beauty nudi ružičasta rumenila i lažne pegice. Skočila je i potražnja i pomama za visterijama, pergolama, fontanama i svećama.

Sve ovo ukazuje na to da je 275 miliona funti konzervativna procena. Sa svojom mladom glamuroznom glumačkom postavom i najavom nove sezone, ova ridžensi drama ne pokazuje znake da će usporiti.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde