Farma Panosa Adamopulosa u zapadnoj Grčkoj deo je državnog eksperimenta protiv klimatskih promena, gde ovaj poljoprivrednik gaji – mango.
Decenijama je ova plodna zemlja na obalama Jonskog mora bila poznata uglavnom po maslinama, pored lubenica i drugih useva, piše AFP.
Ali čak i ovaj deo Grčke koji ima više kiše nego drugi delovi zemlje bori se sa posledicama suše.
Tako je Adamopulos među malim brojem grčkih uzgajivača koji se okreću tropskom voću — mangu, avokadu, ličiju, čerimoji i orašastim plodovima — za koje kaže da su „otporniji“ na sve intenzivnije vrućine u mediteranskom regionu.
Za sada, na svom imanju od 80 hektara (198 hektara) uzgaja samo nekoliko desetina stabala manga i avokada.
Egzotično voće se tako dobro prilagođava svom novom okruženju da Adamopulos sada planira da posadi još 300 stabala. Rekao je da je već dobio narudžbine za svoje prve žetve, koje treba da budu kasnije ovog meseca.
Novi način suočavanja sa klimatskim promenama
Inicijativa je deo studije grčkog državnog instituta za poljoprivredu Demeter kako bi se utvrdilo da li tropsko voće može pomoći u rešavanju problema suše u zemlji.
Rukovodilac studije Tereza Cacani kaže da je poenta „pronaći nove načine da se suočimo sa ovim klimatskim promenama i učinimo da to funkcioniše u našu korist“.
„Sada je toplije tokom cele godine, a ovo je dobro za ove useve“, rekla je ona.
Iako avokado već raste na ostrvu Krit, naučnici nisu bili sigurni da li će se drvo prilagoditi uslovima na grčkom kopnu.
I dok je drveću manga potrebno vrlo malo padavina, poslednje dve zime su bile neobično suve, primetila je Cacani.
Isto je i u Italiji
Program trenutno ima samo desetak farmera i oko 10 hektara pod kultivacijom.
I iako nije namenjen da zameni osnovne lokalne proizvode kao što su masline ili pomorandže, može da deluje kao dopuna, rekao je Cacani, koja planira da proširi eksperiment i na druge grčke regione.
Susedne zemlje imaju slične probleme. U Italiji su sicilijanski farmeri počeli da proizvode mango, banane i papaju.
Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC) procenjuje da će mediteranski basen, jedno od „žarišta“ klimatskih promena, iskusiti češće toplotne talase i suše.