Možda je naivno delovao transparent koji se mogao videti na pojedinim protestima u Srbiji proteklih meseci “Smeši vam se, smeši, Laura Koveši”. Ali “prizivanje” popularne šefice Evropskog javnog tužilaštva (EPPO), urodilo je izgleda plodom.
Smrtni neprijatelj autoritarnih režima, kako je zovu, i Rumunka koja je u svojoj zemlji postala vrlo popularna tako što je stotine državnih službenika (uključujući ministre i poslanike) poslala na sud, rešila je da se pozabavi Srbijom.
Kako je za Nova.rs potvrdio EPPO u toku je istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.
Veliki je interes javnosti
Evropsko javno tužilaštvo saopštilo je da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.
„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.
Veliki interes javnosti ogleda se u tome što se za tragediju u Novom Sadu koja je odnela 15 života i dalje ne znaju odgovorni. Odgovorne i objavljivanje cele dokumentacije zahtevaju i studenti Srbije koji skoro četiri meseca organizuju proteste i blokiraju fakultete.
“Moram da radim više od muškaraca”
Koveši, ćerka takođe javnog tužioca, studije prava upisala je 1991, a pet godina kasnije diplomirala je na temi korupcije i organizovanog kriminala. Posle samo tri godine, došla je na čelo odseka za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma pri okružnom tužilaštvu u Sibiu.
Godine 2006. imenovana je za glavnu javnu tužiteljku Rumunije, kao najmlađa u istoriji. Tada je Koveši imala svega 33 godine.
„Prvo što sam čula kad sam rekla da želim da postanem tužiteljka bilo je da tužilaštvo nije za žene. Morala sam da radim više od muškaraca kako bih dokazala da žena tužiteljka može da bude jednako dobra kao i muškarac“, rekla je svojevremeno za britanski The Guardian.
Laura Koveši: Odgovaram samo građanima
Međutim, najdublji trag ostavila je kao tužiteljka Nacionalne direkcije za borbu protiv korupcije (DNA) na čijem čelu je bila od 2013. do 2018.
Tokom njenog mandata, DNA je vodila istrage protiv brojnih visokih zvaničnika, uključujući ministre i političare. To ju je učinilo ključnom figurom u borbi protiv korupcije u Rumuniji.
Za glavnu tužiteljku Evropskog javnog tužilaštva (EPPO – European Public Prosecutor’s Office) imenovana je 2020. godine.
„Neću odgovarati na one koji me kritikuju. Odgovaraću samo građanima. “ Laura Koveši (BBC, 2017)