MINIVJU Dragana Miloradović, Triglav osiguranje

Šta je psihološka bezbednost na poslu, koliko je značajna za uspeh organizacije, kakve su posledice ukoliko izostane, samo su neka od pitanja koja smo postavili u razgovoru sa Draganom Miloradović, direktorkom Službe za HR, Triglav osiguranje a.d.o. Beograd.

Šta je psihološka bezbednost na poslu i zbog čega je važna?

Psihološka bezbednost se odnosi na percepciju zaposlenih da se osećaju slobodno da izraze svoje misli, ideje i brige, bez straha od negativnih posledica. To je verovanje da neko neće biti kažnjen, ponižen, etiketiran ili odbačen zbog svojih predloga, pitanja, zabrinutosti ili grešaka. Obuhvata osećaj prihvaćenosti, podrške i nediskriminacije u okviru organizacije.

Psihološka bezbednost na poslu neguje kulturu otvorenog dijaloga, kreativnosti i međusobnog poštovanja među članovima tima i između zaposlenih i rukovodstva. Kada se zaposleni osećaju psihički bezbedno, veća je verovatnoća da će podeliti svoje misli i ideje bez straha, što dovodi do prijatnijeg radnog okruženja i ima direktan uticaj na produktivnost i učinak. Psihološka bezbednost je osnova za zadovoljne, uključene zaposlene, s visokim performansama. Osim produktivnosti, povezana je i s visokom retencijom (zadržavanjem zaposlenih).

S druge strane, kultura koja se vodi strahom od kazne/poniženja/odbacivanja dovodi do pojačanog stresa, smanjenog elana, motivacije i zadovoljstva poslom, kao i straha od istupanja, što može gušiti lični rast. Psihološki nebezbedno okruženje nepovoljno utiče na mentalno zdravlje zaposlenih i ujedno potiskuje kreativnost i sprečava kompaniju da uči na greškama. U kulturi kojoj nedostaje psihološka sigurnost, lideri mogu propustiti dragocene uvide članova svog tima, što se može odraziti na kvalitet i ishod donetih odluka.

Često se psihološka sigurnost povezuje s agilnošću i uspehom organizacije. Koji je mehanizam tog uticaja?

Stvaranje psihološki bezbednog radnog mesta gradi otpornost u timovima. U bezbednom okruženju zaposleni se ne plaše suočavanja sa izazovima, znajući da imaju podršku za oporavak od neuspeha. Psihološka sigurnost takođe podstiče inovacije – kada su zaposleni slobodni da eksperimentišu i izražavaju nove ideje, to dovodi do otkrića i kontinuiranog poboljšanja. Kompanije s psihološki bezbednim okruženjem su prilagodljivije promenama, njihovi zaposleni otvoreniji za učenje, povratne informacije i promene u strategiji, samim tim efikasnije odgovaraju na tržišne promene i složene izazove.

Na koji način može da se gradi/održava psihološki bezbedno okruženje?

Poverenje je ključna komponenta psihološke bezbednosti, a sticanje poverenja je proces koji možemo da olakšamo ukoliko:

  • pozivamo da se čuju različita gledišta – da članovi tima otvoreno iznose svoja mišljenja i brige,
  • svakom pojedincu kažemo i pokažemo da je važan član tima, da se njegov doprinos ceni, poštuje i redovno prati,
  • negujemo kulturu u kojoj je greška/neuspeh zapravo prilika za učenje,
  • ponudimo povratne informacije na konstruktivan način, fokusiran na rast i razvoj, s konkretnim predlozima za poboljšanje,
  • budemo transparentni u pogledu očekivanja u vezi sa ulogama, odgovornostima i ciljevima; da jasnoćom doprinesemo smanjenju dvosmislenosti i anksioznosti,
  • pokažemo ranjivost i autentičnost u svom vođstvu, priznamo kada nemamo sve odgovore ili priznamo sopstvene greške, što predstavlja snažan primer timu i govori o vrednosti otvorenosti i poštenja i
  • obezbeđujemo prilike za učenje, ohrabrujemo lični i profesionalni razvoj, pokazujući svoju posvećenost napretku. Slavimo i velike i male uspehe. Prepoznajemo i napore, a ne samo rezultate.

Kako se HR bavi ovom temom?

Imajući u vidu da je, uz menadžment, najveća odgovornost za psihološki bezbedno okruženje na rukovodiocima organizacionih jedinica, poseban naglasak je na radu s rukovodiocima. Od 2019. godine u „Triglav osiguranju” sprovodimo individualne i grupne coaching sesije, radeći na izazovima u vođenju timova. Takođe, organizujemo radionice na različite teme u višefaznom programu Unapređenje mekih veština rukovođenja, kojima se naglašava važnost aktivnog slušanja, feedbacka, empatije i stvaranja inkluzivnog okruženja, kao preduslova psihološke bezbednosti na poslu.

Nova interaktivna platforma koju koristimo na nivou „Grupe Triglav“ olakšava internu komunikaciju u kompaniji (intranet) i podržava HR procese (orijentacije, postavljanja ciljeva, praćenja razvoja i performansi, upućivanja na eksterne, interne i e-learning edukacije i sl). Kontinuirano radimo na razvoju novih modula platforme, a upravo uspostavljamo modul Ideja IN, namenjen prikupljanju ideja zaposlenih, testiranju, podsticanju i praćenju njihove realizacije.

Redovno sprovodimo merenje organizacione vitalnosti kojim identifikujemo kako zaposleni procenjuju svoje radno okruženje i kakvo je njihovo zadovoljstvo različitim aspektima poslovanja i rezultatima rada. Između ostalog, procenjujemo trenutno stanje psihološke bezbednosti u timovima i na nivou društva. Na osnovu dobijenih rezultata, rukovodioci su pozvani da sa svojim timom kreiraju akcione planove poboljšanja.

Psihološka bezbednost ne znači da radimo na mestu na kojem nam je uvek prijatno, već na mestu gde znamo da ćemo biti pravedno i s poštovanjem tretirani.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde