MINIVJU: Slobodanka Mrkić, Carlsberg Srbija

I pre 15 godina kada sam se pridružila Carlsbergu, upravljanje finansijama u organizaciji bilo je na visokom nivou, posebno u delu finansijskog planiranja. A opet, možda se u tom delu najviše i nastavio razvijati. Prikupljanje i korišćenje podataka, analize profitabilnosti i stepen detalja finansijskog planiranja danas su na mnogo višem nivou nego pre deceniju i po. Tome je naročito doprineo i razvoj informacionih tehnologija koje olakšavaju obradu podataka i prezentaciju rezultata tih analiza“, kaže Slobodanka Mrkić, menadžer finansija kompanije Carlsberg Srbija.

Odgovarajući dalje na pitanje koliko se za 15 godina koliko je naša sagovornica u kompaniji Carlsberg menjao i razvijao sektor finansija i koji su bili najveći izazovi sa kojima se susretala u tom periodu Mrkić ukazuje:

„Sektor finansija se ranije, a negde možda i još uvek, percipirao kao administrativna podrška, dok je istina da je, kroz pružanje finansijskih uvida i strateške smernice koje pokreću rast i održivost, ovaj deo organizacije jedan od ključnih partnera biznisu. Analizom tržišnih trendova, upravljanjem budžetima i predviđanjem finansijskog učinka, sektor finansija pomaže u identifikaciji mogućnosti za ulaganja i optimizaciju troškova. Pored toga, podržava biznis u navigaciji regulatornim zahtevima i obezbeđivanju usklađenosti, gde su po meni možda i najveći izazovi sa kojima smo se susrećemo – da se u relativno kratkom roku prilagodimo izmenama i zahtevima poreskih i drugih propisa“.

Kompanija Carlsberg je dosta posvećena promovisanju različitosti, jednakosti inkluzije. Da li je istinita percepcija da je pivska industrija muška industrija?

Nikako. Pivo odavno nije samo „muško“ piće, a i naš šaroliki portfolio (voćni sajderi, elegantni i osvežavajući Blanc, bezalkoholni program..) svakako govori u prilog tome da svako može naći piće za sebe. Iz tog razloga se kod nas sud i mišljenje jednako sluša i razmatra kod donošenja odluka od uticaja na poslovanje, neovisno da li je došlo od tek svršenog studenta, iskusnog menadžera, muškarca ili žene. Oduvek je to bila Carlsberg kultura. Tema različitosti, jednakosti i inkluzije je sve aktuelnija poslednjih godina, u društvu generalno, ali meni se čini da smo je ovde oduvek živeli i, naravno, i dalje se trudimo da različitim DE&I inicijativama to održimo i dodatno unapredimo.

Kako danas motivisati mlade da ostanu i razvijaju se zajedno sa kompanijom i to specifične industrije koja traži takva i znanja, kada se suočavamo sa realnošću koja podrazumeva brzo i stalno menjanje poslova?

Motivisanje mladih ljudi, ali i zaposlenih svih životnih dobi, da ostanu i doprinesu razvoju predstavlja značajan izazov. Višestrani pristup je neophodan, fokusirajući se na stvaranje okruženja gde se znanje deli i učenje je prioritet. Ovo uključuje osnaživanje zaposlenih da učestvuju u donošenju odluka, negovanje osećaja odgovornosti i individualan pristup svakom zaposlenom uz redovne povratne informacije o učinku.

Ravnoteža između posla i privatnog života se već podrazumeva i to je svakako nešto gde zaista malo kompromisa može, i sme, biti. Jedan od najznačajnijih izazova u finansijskom sektoru, kada govorimo o motivisanju mladih, je ponuditi jasne puteve za formalno napredovanje u karijeri. S obzirom na ograničen broj pozicija u srednjem i višem menadžmentu, fluktuacija je često neophodna da bi se stvorile prilike. Međutim, snažan i stabilan finansijski sektor se u velikoj meri oslanja na akumulirano znanje i iskustvo, koje se ne može brzo steći. Ovo naglašava potrebu za niskom fluktuacijom u finansijskim ulogama pa dolazimo u kontradiktornu poziciju. S druge strane, verujem da oni koji istinski teže razvoju mogu prepoznati okruženja koja podstiču radoznalost i učenje. Naša je odgovornost da pružimo takvo okruženje, identifikujemo ovu želju i pružimo neophodne mogućnost za napredovanje u znanju. Iz sopstvenog iskustva mogu da potvrdim da ova industrija nudi značajne mogućnosti za učenje u relativno kratkom vremenskom roku. A znanje se uvek na kraju isplati.

Na koji projekat kompanije ste posebno ponosni?

Definitivno je to Carlsbergov globalni program koji se odnosi na životnu sredinu i održivi razvoj, pod nazivom ZAJEDNO KA NULI (TOGETHER TOWARDS ZERO AND BEYOND). Kompanija ima definisane ciljeve u šest oblasti koje se tiču smanjenja potrošnje CO2, poljoprivrednog otiska, smanjenja potrošnje vode, odgovorne konzumacije alkohola, zdravlja i bezbednosti na radu i reciklaže. U pitanju su oblasti na koje mi kao pivarska industrija imamo uticaja i ambicija nam je da kroz ostvarenje zadatih ciljeva smanjimo negativan uticaj i istovremeno doprinesemo društvu.

Carlsberg ima zavidno nasleđe i ovaj program je pravi odraz tog duha, te želje i spremnosti da se suočimo sa globalnim izazovima i pozitivno utičemo na zajednice u kojima poslujemo, a na kraju krajeva, i živimo. Ta svrha koju ova kompanija živi i ponos koji osećamo jer smo deo toga, svakako je veliki motiv da damo sve od sebe u svom delokrugu rada.

Radoznalost pokreće najbolje stvari

Najnovija kampanja brenda Carlsberg kaže da radoznalost pokreće najbolje stvari. Ima li u finansijskom sektoru prostora za radoznalost i kako te inovacije utiču na poslovanje sektora?

Radoznalost je preduslov za razvoj – ako niste radoznali i ne postavljate pitanja, sva ta znanja kojima ste okruženi i koja su tako dostupna, nećete iskoristiti. Razumevanje zašto se nešto radi baš na način na koji se radi, koje to posledice ima na efikasnost druge u lancu, pre svega na konzumente naših proizvoda, šta bi se desilo ako nešto promenimo…? – to su pitanja koja u našem sektoru svakodnevno postavljamo i na koja rado odgovaramo – i uz njih se spontano i razvijamo i, kako volimo da verujemo, menjamo stvari na bolje.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde