Skupi energenti sve više štete Nemačkoj kao industrijskoj zemlji. Trend izmeštanja proizvodnje u inostranstvo sve je izraženiji u prvom redu kod industrijskih firmi.
To je saopštila Nemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) pozivajući se na anketu među preduzećima, piše agencija dpa.
Prema anketi, četiri od deset industrijskih pogona razmišlja da proizvodnju u Nemačkoj smanji zbog visokih cena energije, ili da je preseli u inostranstvo.
Kod velikih preduzeća sa više od 500 zaposlenih, u međuvremenu o takvoj opciji razmišlja čak i više od polovine. U anketi je, prema navodima DIHK, učestvovalo oko 3.300 preduzeća.
Direktor DIHK Ahim Derks ocenio je da političarima do sada nije uspelo da preduzećima ponude prespektivu pouzdanog i cenovno prihvatljivog snabdevanja energijom.
„Dok su pre 2023. mnoge kompanije u energetskoj tranziciji videle i šansu za sostvenu proizvodnju, u poslednje vreme sa njihovog stanovišta uveliko pretežu rizici“, rekao je Derks.
Skupi energenti, dodao je, sve više postaju kočnica proizvodnje i ulaganja.
Sve brojniji planovi za smanjenje proizvodnje i preseljenje, kao i konkretne selidbe pokazuju da energetsko-politički proizvodni uslovi sasvim jasno negativno utiču na konkurentnost preduzeća u Nemačkoj, navela je DIHK.
To, kako se dodaje, posebno važi za industriju, za industrijske pogone sa visokim izdacima za struju i za velika preduzeća, na primer u mašinogradnji ili proizvodnji industrijskih dobara.
DIHK zato traži da se smanje porezi i dažbine na struju, a da se deo tih nameta podmiri iz budžeta.