Ovako će izgledati Hala 1 Beogradskog sajma

Renderi: Wilkinson Eyre

Britanska arhitektonska kompanija WilkinsonEyre predstavila je planove za revitalizaciju savske obale u Beogradu, među kojima se nalazi i rešenje za Halu 1 Beogradskog sajma. Projekat podrazumeva transformaciju ove zgrade u višenamensku destinaciju koja će obuhvatiti tri kulturna objekta, maloprodajne prostore i park, prenosi eKapija.

Oslanjajući se na iskustva stečena na projektima poput Gardens by the Bay u Singapuru i Battersea Power Station u Londonu, kako piše potral e-arhitect, novi dizajn studija WilkinsonEyre fokusira se na betonsku kupolu Hale 1, koja je izgrađena od 1954. do 1957. godina. Kao i u slučaju revitalizacije čuvene londonske elektrane Battersea, dizajn uključuje stratešku kombinaciju koja treba da uspostavi ekonomski održivu infrastrukturu i konstantan izvor prihoda.

Ovako će izgledati Hala 1 Beogradskog sajma

Dizajn uključuje diskretne intervencije na postojećoj zgradi koje poštuju jedinstvene arhitektonske karakteristike – dramatičnost ogoljenog betonskog plafona i neobičnu kružnu prirodu zgrade, piše ovaj portal.

Da bi to postigli, WilkinsonEyre je primenio koncept „kutije u kutiji“, odnosno nove elemente, odvojene od glavnog krova. Tri prostora – lirsko pozorište, opera i fleksibilno „black box“ pozorište – okruženi su trgom u prizemlju: prostorom za sezonske pijace, događaje i privremene tezge.

Maloprodajni, ugostiteljski i drugi sadržaji su raspoređeni u radijalnom dijagramu na prvom i drugom spratu, dok će krovovi pozorišta na trećem spratu nuditi mogućnosti za događaje, restorane, klubove za članove. Ovi prostori će biti povezani pokretnim i običnim stepenicama, visećim mostovima i šetalištima.

Ovako će izgledati Hala 1 Beogradskog sajma

Sebastien Rikard, direktor WilkinsonEyre naveo je da su kao arhitektonski studio zainteresovani za preobikovanje modernih ili industrijskih zgrada sa nasleđem, „zadržavajući njihov jedinstveni šarm, dok istovremeno osiguravamo njihovu finansijsku održivost“.

“Transformacija ove veličanstvene strukture, koja je tako reprezentativna za dizajn 1950-ih, nudi ogromnu priliku da se stvori nešto trajno vredno za Beograd”, rekao je Rikard.

Ovo je sve deo širenja “Beograda na vodi” na lokacije na kojima su Beogradski sajam, stara Šećerana, rukavac Ade Ciganlije i deo novobeogradskog priobalja.

Izmenama i dopunama Prostornog plana područja posebne namene uređenja dela priobalja Grada Beograda – područje priobalja reke Save za projekat Beograd na vodi, koji je na javnom uvidu do danas, predviđeno je da od Beogradskog sajma ostane Hala 1, koja uživa status kulturnog dobra.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde