Kompanija AMD (Advanced Micro Devices) otvorila je u Srbiji centar za inženjerski dizajn u Beogradu i Nišu kako bi ojačala svoje prisustvo u regionu Balkana.
Kako je rečeno iz kompanije ovo je početak dugotrajne saradnje kompanije AMD sa univerzitetima u Srbiji na razvoju inženjerskog kadra u našoj zemlji.
Novi centar za inženjerski dizajn će zapošljavati visoko kvalifikovane softverske inženjere fokusirane na razvoj softverskih tehnologija optimizovanih za AMD-ove vodeće računarske platforme.
Rečeno je da će u novom centru u Beogradu, raditi 60 inženjera, dok će ih u Nišu biti 30 i svi oni će se baviti fundamentalnim razvojem za čipove i softver AMD.
Kako je nastao AMD?
AMD je 1969. osnovao Džeri Sanders, bivši izvršni direktor u Fairchild Semiconductor Corporation, sa još sedam drugih kolega. Sedište joj je u Santa Klari u Kaliforniji.
Kompanija je javnosti predstavila svoj prvi proizvod 1970, a dve godine kasnije izašla na berzu.
Sredinom 1970-ih kompanija je počela da proizvodi kompjuterske čipove. Počevši kao proizvođač računarskih čipova drugog izvora, kompanija je stavila veliki naglasak na kvalitet i stalno je rasla. Godine 1982. AMD je počeo da isporučuje čipove za Intel, koja je napravila mikroprocesor koji se koristi u IBM personalnim računarima (PC).
AMD i trka sa konkurencijom
Sledećih trideset godina kompanija je imala uspone i padove, ali pravi bum doživljava poslednjih godina kada je kreće pomama za čipovima i procesorima usled naglog širenja veštačke inteligencije.
Imajući kompaniju Nvidia kao glavnog konkurenta u toj borbi, akcije AMD-a su u martu dostigle najveću cenu, i ovog giganta prvi put učinile kompanijom vrednom preko 300 milijardi evra.
Kako bi ostala u trci sa konkurencijom (pre svega Nvidia-om) AMD poslednjih godina kupuje startape koja u osnovi imaju veštačku inteligenciju. Poslednja akvizicija je startap ZT Systems na koji su potrošili 5 milijardi dolara. ZT Systems je dizajner opreme za data centar za cloud tehnologiju i veštačku inteligenciju, a ovoj prema medijima direktan napad na Nvidia-u.
AMD je napravio i druge poteze poslednjih godina da bi izgradio svoje segmente centara podataka, uključujući akviziciju proizvođača čipova XilinX 2022. godine u ugovoru o svim akcijama u vrednosti od skoro 50 milijardi dolara po zatvaranju. Takođe 2022. godine, AMD je kupio Pensando Systems, data centar za čipove i startap za umrežavanje, za 1,9 milijardi dolara.
Nvidia, Liza i “konkurencija”
Dok je Nvidia daleko glavni korisnik industrije čipova od buma veštačke inteligencije, AMD je napredovao. Izvršna direktora Liza Su je prošlog meseca podigla svoje prognoze za prodaju AI čipova kompanije na 4,5 milijardi dolara ove godine nakon što je objavila kvartalne rezultate ispred očekivanja analitičara.
Za Lizu Su i najvećeg konkurenta kompanije Nvidia postoji jedna kontroverza. Naime, ona je bila predmet pisanja medija jer je, navodno, u srodstvu sa direktorom najvećeg konkurenta Jensenom Huangom.
Dvoje ljudi koji se bore za prevlast u industriji čipova, poreklom su sa Tajvana i, bar prema njihovim rečima, daleki su rođaci. Portparol kompanije Nvidia je takođe potvrdio da je Huang bio u srodstvu sa Su kao daleki rođak po majčinoj strani porodice.