Zamislite školu u kojoj deca i mladi ne uče o novcu tek iz definicija i pojmova iz udžbenika, već kroz primere iz svakodnevnog života, igre, izazove i razgovore koji im bude radoznalost. U kojoj inflacija, kamata i kriptovalute ne zvuče zastrašujuće, a budžetiranje nije nepoznanica koju će savladati tek na sopstvenim greškama. Umesto toga, finansijska pismenost postaje deo svakodnevnog razumevanja sveta oko sebe – konkretna, dostupna i, što je najvažnije, primenjiva.
Kako bi upravo takvo znanje postalo deo svakodnevice đaka u Srbiji, OTP banka je osmi ciklus svog najnagrađivanijeg programa – Generator – posvetila pronalasku inovativnih ideja kreiranih s ciljem unapređenja finansijske pismenosti kod dece i mladih. Ovogodišnje izdanje simbolično nosi naziv Generator EDU, a veliko interesovanje i čak 113 prijavljenih ideja potvrđuju koliko je ova tema važna, aktuelna, ali i inspirativna za prosvetne radnike, startape i organizacije civilnog društva kojima je konkurs i namenjen.
U jakoj konkurenciji, istaklo se deset najboljih – finalista. Po svemu sudeći, reč je o vizionarima koji znaju kako da deci i mladima približe znanje na kreativan i angažovan način, kako kroz nastavne tako i vannastavne aktivnosti. U nastavku vam predstavljamo tri prosvetna tima koja su ušla u finale i njihove inspirativne ideje!
„IX_plorer“ – Deveta gimnazija „Mihailo Petrović Alas“, Beograd

Kako finansijska pismenost postaje deo svakodnevice srednjoškolaca? Profesorke matematike Maja Kostadinović i Milena Marić iz Devete gimnazije „Mihailo Petrović Alas“ u Beogradu odgovor su pronašle u projektu „IX_plorer“. Spajajući formalno obrazovanje sa savremenim tehnologijama i društvenim mrežama, osmislile su metodološki priručnik i niz aktivnosti koje učenicima približavaju teme poput štednje, kamata, kredita i platnih kartica. Kroz realne primere, digitalne alate i praktičan rad, učenici razvijaju veštine koje će im koristiti u svakodnevnom životu.
„Čuvari novca“ – Osnovna škola „Vasa Pelagić“, Beograd

Kada se obrazovanje spoji sa igrom, nastaje projekat kao što je „Čuvari novca“. Učiteljice i stručni saradnici Osnovne škole „Vasa Pelagić“ Beograda – Sanja Mladenović, Daliborka Srdić, Danijela Brzaković, Branka Josivljević, Mirela Redžović, Nevena Vukašinović i Jelena Veličković – osmislile su društvenu igru koja decu uvodi u svet finansijske pismenosti. Kroz uloge štediše, bankara i potrošača, učenici uče kako da upravljaju novcem i donose logične odluke. Igra funkcioniše kao didaktičko sredstvo koje znanje prenosi na zabavan i trajan način.
„KešKOD: Otkrij tajne finansija“ – Gimnazija „Sava Šumanović“, Šid

Kako da učenici postanu mentori, kreatori i edukatori u isto vreme? Profesorke Zorica David, Tijana Dabić i Gordana Pavlović iz Gimnazije „Sava Šumanović“, Šidu osmislile su projekat „KešKOD: Otkrij tajne finansija“ koji gimnazijalcima daje priliku da kroz TikTok, Instagram i YouTube dele edukativne video sadržaje o štednji, budžetiranju i odgovornoj potrošnji. Uz radionice, takmičenja i finansijske zagonetke, učenici stiču znanja na kreativan način. Projekat polazi od ličnog pitanja „kako ti trošiš novac?“ i vodi ih ka dubljem razumevanju upravljanja novcem.
Od ideje do promene – Uskoro saznajemo ko je pobednik Generatora EDU
Pet timova iz kategorije prosvete, pet timova iz kategorije startapa i civilnog sektora, deset sjajnih projekata – ali samo dva pobednika. Početak juna rezervisan je za veliko finale Generatora EDU. Stručni žiri OTP banke već vredno radi na donošenju odluke koja neće biti laka jer pred sobom ima inovativna, izvodljiva i korisna rešenja sa snažnim potencijalom. U ocenjivanju se ne meri samo ideja, već i njena snaga da postane realnost, bude održiva i time ostavi trag u životima učenika.
I ove godine, OTP banka nagrađuje najbolje. Nagradni fond iznosi dva miliona dinara, a dodeljuje se u dve kategorije:
- Prosvetni radnici dobijaju 200.000 dinara lično, dok je za implementaciju ideje u školi predviđeno dodatnih 800.000 dinara.
- Startap ili organizacija civilnog društva osvajaju milion dinara za dalji razvoj rešenja.
Pored finansijske podrške, svi finalisti dobijaju i značajnu vidljivost – njihovi projekti biće promovisani putem sajta Generator, društvenih mreža i medija, u organizaciji i o trošku OTP banke.
Važnost ovog programa potvrđuje i to što se realizuje uz podršku Ministarstva prosvete Republike Srbije, kao i organizacije Dostignuća mladih, vodećeg partnera u finansijskom obrazovanju dece i mladih.
Ko će poneti titulu pobednika Generatora EDU? Uskoro ćemo znati – a dok čekamo odluku žirija, jedno je sigurno: znanje, ideje i posvećenost ovih timova već su napravili razliku.
GENERATOR – MOTOR POZITIVNIH PROMENA
OTP banka pokrenula je Generator 2017. godine s ciljem da kroz svaki ciklus pruži odgovor na neku od aktuelnih potreba društva. Do danas, Generator je podržao gotovo 100 sjajnih i originalnih ideja, a broj prijava svakim ciklusom raste, što jasno ukazuje na to koliko je ovaj program potreban inovatorima. Osvojene četiri prestižne nagrade samo potvrđuju njegov status i uspeh. Generator je više od konkursa – on je simbol inovacija, održivosti i pozitivnih promena koje oblikuju našu budućnost.