Danska za 4,5 mlrd dolara postaje većinski vlasnik aerodroma u Kopenhagenu

Foto: Envato

Danska je pristala da plati oko 4,54 milijarde dolara za povećanje svog udela u aerodromima u Kopenhagenu, saopštilo je ministarstvo finansija ove evropske zemlje.

Nakon ovog sporazuma, danska vlada je saopštila da planira da kupi 59,4% udela u operateru aerodroma od danskog penzionog fonda ATP, dodajući 39,2% koje već poseduje.

Akcije aerodroma u Kopenhagenu porasle su za čak 53 odsto u popodnevnoj trgovini.

Aerodrom u Kopenhagenu daje značajan doprinos međunarodnoj dostupnosti Danske i akvizicija će omogućiti vladi da preuzme veću ulogu u njenoj budućnosti, rekao je ministar finansija Nikolaj Vamen.

„Na ovaj način osiguravamo da će aerodrom i ubuduće imati odgovornu i dugoročnu vlasničku grupu i osiguraćemo da će aerodrom, kao centralna danska infrastruktura i jedno od mesta koje zapošljava najviše ljudi u Danskoj, nastaviti da doprinosi pozitivno na dansku ekonomiju, dansko poslovanje i danska radna mesta.”

Nakon zaključenja ugovora, vlada će raditi na smanjenju državnog vlasničkog udela na 50,1% tokom vremena putem prodaje.

Ako se posao završi, vlada je saopštila da će morati da pokrene obaveznu ponudu preostalim akcionarima, čija će cena biti na istom nivou kao i ponuda za akcije ATP-a.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde