Da li je na pomolu rat – BigTelco vs. BigTech?

Foto: Envato Elements / Zozulinskyi

Ključne tačke
  • Telekom grupe podstiču evropske regulatore da implementiraju okvir u kome se kompanijama koje šalju saobraćaj duž svojih mreža, poput Amazona i Netflix-a, naplaćuje naknada.
  • O ovome se govori i na Mobile World kongresu u Barseloni, gde je evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton sugerisao da regulativa u EU više nije odgovarajuća svrsi.
  • Pre Bretonovog uvodnog izlaganja, šefovi cloud jedinica kompanija Microsoft i Google govorili su o njihovoj posvećenosti telekomunikacionoj industriji.

Da li je na pomolu “rat” između velikih telekomunikacionih kompanija i velikih tehnoloških kompanija, tzv Big TelCo vs. BigTech?

Kako kažu evropski zvaničnici, nije, ali…

Telekom grupe podstiču evropske regulatore da implementiraju okvir u kome se kompanijama koje šalju saobraćaj duž svojih mreža, poput Amazona i Netflix-a, naplaćuje naknada.

Kažu da bi ovo – poznato kao “senders pays” (pošiljalac plaća) – pomoglo u finansiranju ogromne nadogradnje njihove infrastrukture.

Njihova logika je da određene platforme, kao što su Amazon Prime i Netflix, koriste ogromne količine podataka i stoga bi trebalo da snose deo računa za dodavanje novih kapaciteta kako bi se nosili sa povećanim opterećenjem, piše CNBC.

Na početku nove revolucije

Prošle nedelje, EU je pokrenula konsultacije koje imaju za cilj jačanje evropske telekomunikacijske infrastrukture. U njemu se nalazio upitnik koji je sadržao pitanje da li da se uspostavi digitalni fond na nivou EU ili na nacionalnom nivou ili da se zahteva direktan doprinos internet giganata telekom operaterima.

O ovome se govori i na Mobile World kongresu u Barseloni, gde je evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton sugerisao da regulativa u EU više nije odgovarajuća svrsi i da je vreme da se preispita kako funkcioniše trenutni model.

Mi smo na početku nove revolucije. U narednim godinama, cela industrija će morati da prođe radikalnu promenu i da ponovo preispita svoje poslovne modele“, rekao je Breton.

On kaže da ne postoji bitka između onih koji danas pružaju mreže i onih koji ih hrane saobraćajem, ali da se mora pronaći  “model finansiranja za ogromna potrebna ulaganja“.

Korak ka rešavanju situacije

Da za sada nema “rata” govore i stavovi velikih kompanija.

Pre Bretonovog uvodnog izlaganja, šefovi cloud jedinica kompanija Microsoft i Google govorili su o njihovoj posvećenosti telekomunikacionoj industriji, a izvršna direktorka kompanije Orange, Kristel Hajdeman, odbacila je tvrdnje da bi zahtevanje od kompanija da plate korišćenje mreže predstavljalo internet „porez“, već da je to samo „prvi korak“ ka rešavanju „neuravnotežene situacije“.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde