„Rezultatima ostvarenim u 2024. godini, koja je ujedno i prva godina aktivnog rada Akademije, više smo nego zadovoljni. Mislim da smo uspeli da postavimo prepoznatljiv standard efikasne edukacije i time na najbolji mogući način opravdali ciljeve našeg osnivanja, poverenje naših članova i polaznika, kao i stručne javnosti“, kaže na početku razgovora Zorana Pejčić, predsednica SORS Akademije.
Kakvi su dosadašnji rezultati rada SORS Akademije?
SorS Akademija je u prethodnom periodu zabeležila značajan rezultat. Osim što je svojim aktivnostima povezala osiguravače, reosiguravače i posrednike iz čitave Evrope obezbedila je i edukaciju za 160 polaznika. Našim programima su prisustvovali polaznici iz zemalja bivše Jugoslavije, kao i iz Evrope, Azije i CIS zemalja. Obrađeno je više od 150 različitih studija slučaja koje su pažljivo odabrane u skladu sa trendovima razvoja osiguranja i reosiguranja na domaćem i međunarodnom tržištu. Uključili smo oko 60 mentora, naših kolega, uglednih stručnjaka iz osiguravajućih i reosiguravajućih kompanija iz celog sveta. Pored brojnih međunarodnih kompanija kao što su na primer Axis Re, Dautsche Ruck, SCOR, Hannover Re itd. veliki je bio odziv i predavača iz regiona pa su se među njima našli i predstavnici kompanija Wiener Steaditsche, Grawe Osiguranje, Generali Osiguranje, Dunav Osiguranje, Marsh Hrvatska, ACB, Eurosolutions, Bosna Re i mnogih drugih.
Aktivnosti Akademije podržali su i različiti zainteresovani subjekti van industrije osiguranja. Značajan doprinos Akademiji dala je i kreditna rejting agencija AM Best, koja je kroz svoju podršku efikasno promovisala značaj obrazovanja u industriji osiguranja i reosiguranja.
Šta su bili osnovni motivi za pokretanje SORS Akademije?
Kada smo pre dve godine moje kolege i ja pokrenuli ideju o osnivanju jednog ovakvog edukativnog centra osnovni motiv bio je promocija osiguranja i povećanje vidljivosti ove industrije kod mladih ljudi.
Međutim, danas, osim ovog osnovnog motiva postoji i onaj veoma značajan, a to je edukacija kadra koji je već angažovan u industriji osiguranja i reosiguranja.
Industrija osiguranja je vrlo aktivna, kontinuirano radi na inovacijama i neprekidno razvija i primenjuje nova znanja. To je čini jednim predivnim i dinamičnim mestom za rad i usavršavanje svih učesnika. Trudimo se da kroz interaktivni način učenja približimo nove proizvode i nove metodologije preuzimanja rizika zaposlenima u industriji osiguranja i to ne samo u Srbiji već i u zemljama regiona i zemljama Centralne i Istočne Evrope.
Šta ova Akademija pruža, a ne pružaju druge obuke i edukacije koje se sprovode u oblasti osiguranja, ili pak na pohađanje Akademije treba gledati kao na jedan segment konstantnog usavršavanja znanja u osiguranju?
Akademija je, čini mi se, prvi i za sada jedini edukativni centar u regionu Centalno-istočne Evrope koji organizuje edukacije kroz simulacije događaja i interaktivni rad i koji okuplja zainteresovane strane iz velikog broja zemalja.
Programi Akademije bazirani su na studijama slučaja. To znači da polaznici imaju priliku da se sretnu sa rizicima koji zaista postoje. Teorijska obuka svedena je na minimum, jer je akcenat stavljen upravo na rešavanje pitanja sa kojima se polaznici sreću u praksi.
Od mentora se zahteva da, polazeći od odabrane teme, pronađu model i simuliraju slučaj na način da svaki pojedinac, odnosno polaznik, bude maksimalno angažovan. Sa druge strane, mentorski zadatak je i rad na kreiranju timskog odlučivanja prilikom rešavanja konkretnog zadataka.
Ipak, ono po čemu se Akademija izdvaja je to što na našim radionicama zajedno rade predstavnici osiguravajućih i reosiguravajućih društava i brokerskih kuća iz različitih zemalja. To nam sigurno daje široku perspektivu i novu sinergiju u sprovođenju edukacija jer se kroz zajednički rad susreću, ukrštaju i diskutuju različite prakse, iskustva kao i različite korporativne kulture.
Kako biste vi ocenili stanje na tržištu osiguranja u pogledu znanja i u kojim segmentima ili u kojim sektorima, postoji najveći prostor za napredak? Kakva je situacija sa mlađim kadrovima vs. starijim?
Ako govorimo o našoj zemlji i ex YU regionu stanje na tržištu osiguranja u pogledu znanja je na daleko višem nivou nego što je to bilo pre deset- petnaest godina.
Mnoge kompanije u regionu su osnovale svoje interne škole, više se sredstava u budžetima izdvaja za edukaciju, a sticanje novih znanja postaje sastavni deo karijernog puta zaposlenih u osiguranju.
U Srbiji se takođe dosta toga promenilo na bolje. Mnogo više se govori o značaju osiguranja, institucije sve više pažnje poklanjaju ovoj delatnosti. Na tržišu postoje već dva značajna mesta koja se bave unapređenjem postojećih i sticanjem novih znanja. To su SorS Akademija i Pravni fakultet u Beogradu.
Mišljenja sam da je potrebno da ovakvih inicijativa ima još više jer je to jedan od načina kako da industrija osiguranja postane vidljivija i kako da se njen ekonomski i društveni značaj pokaže u punom svetlu.
SORS Akademija je usmerena na edukaciju ljudi koji su zaposleni u osiguranju ili pak to nameravaju da budu. Može li Akademija da učini nešto i na sveukupnoj edukaciji šire javnosti odnosno potencijalnih klijenata osiguranja?
Osnovni zadatak Akademije je da edukuje sadašnje i buduće stručnjake, ali to ne isključuje i društvenu odgovornost koju Akademija neguje. Trudimo se da obezbedimo edukacije za studente i za zaposlene van sektora osiguranja.
U 2024. smo obezbedili besplatnu edukaciju za 10 studenata sa Mašinskog i Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Više poslovne škole iz Novog Sada. Nadamo se da će se ovaj trend nastaviti.
Kada je reč o privrednim subjektima van osiguranja, neophodno je i njihovo uključivanje u neke vidove edukacije i to pre svega u cilju razumevanja sopstvene izloženosti novim rizicima i potencijalnog apetita za rizikom. Samo kroz potpunu informisanost moguće je izgraditi dugoročna partnerstva sa osiguravačima.
Godinama ste radili u osiguranju. Šta biste izdvojili kao najveće izazove za osiguravače u narednom periodu?
Izazovi koji se stavljaju pred osiguravače su brojni. Izdvojila bih pre svega klimatske promene, sajber pretnje i nedostatak radne snage.
Prema izveštaju Swiss Re ukupni ekonomski gubici samo od prirodnih katastrofa dostigli su 310 milijardi dolara u 2024. godini, teške konvektivne oluje (SCS), tropski cikloni i poplave čine skoro 90% svih globalnih osiguranih gubitaka povezanih sa prirodnim opasnostima i 85% ukupnih ekonomskih gubitaka. Prošla godina je peta godina zaredom u kojoj štete osiguranja nastale usled prirodnih katastrofa premašuju granicu od 100 milijardi dolara.
Kako rizici u vezi sa klimatskim promenama i prirodnima katastrofama nastavljaju da rastu, finansijske posledice postaju sve izraženije, bilo da se radi o upravljanju rizikom tranzicije klimatskih promena ili operativnim poremećajima uzrokovanih ekstremnijim vremenskim događajima i degradacijom ekosistema.
Posledično, osiguravači su u situaciji da moraju kontinuriano da procenjuju i prilagođavaju svoje modele i uslove pokrića, kao i modele transfera rizika kroz reosiguranje. Sa druge strane, osiguravači takođe moraju da, u procesu adaptacije, vode računa da ostanu pravični prema svojim klijentima, budu podrška njihovom razvoju i ukupnoj ekonomiji i očuvaju sopstveni održivi razvoj.
Takođe, digitalno doba, iako je donelo niz pogodnosti, iznedrilo je i značajne ranjivosti u sajber bezbednosti. Sajber napadi nisu samo pretnja podacima, već predstavljaju i rizik od gubitka poverenja klijenata i dugoročnog narušavanja ugleda.
Činjenica je da se na globalnom nivou industrija osiguranja bori sa nedostatkom kvalifikovanih stručnjaka i da je u stalnoj potražnji za novim talentima. Ulaganje u tehnologiju i automatizaciju može samo donekle pomoći osiguravačima da ublaže uticaj krize talenata.
Međutim, kada govorimo o atraktivnosti ili neatraktivnosti same industrije treba naglasiti da su visokokvalifikovani kadrovi i dalje okosnica osiguravajuće industrije jer je ljudski faktor taj koji prepoznaje nijanse i donosi strateške odluke. I upravo zato industrija mora da uloži dodatne napore u razvoj postojećih i kreiranje budućih stručnjaka. Fokusiranje na razvoj i obuku eksperata u našoj industriji kroz sveobuhvatne programe edukacije, davanje mogućnosti profesionalnog razvoja i inicijativa za usavršavanje, može zasigurno privući nove talente kao i povećati ulogu, a time i zadovoljstvo postojećih.
Kakvi su dalji planovi rada SORS Akademije?
U 2025. bavićemo se raznim atraktivnim temama kao što su osiguranje i reosiguranje poljoprivrede, izgradnje, odgovornosti, prirodne katastrofe itd. Posebno je značajno što smo predvideli i edukaciju na terenu.
Ugostićemo predavače iz Swiss Re-a, Odyssey Re-a, SCOR-a, Gallagher Re-a, Charles Taylor-a i mnogih drugih. Takođe, naš gost biće i dr Majkl Buser, sa više od 30 godina u industriji osiguranja i reosiguranja, koji će uz praktičan rad sa polaznicima kroz program „Prevencija i procena industrijskih rizika“ izaći i na teren u cilju inspekcije rizika.
Planirali smo i niz akcija kroz koje ćemo pokušati da mladima približimo značaj i ulogu osiguranja.