Razgovaramo sa Tanjom Glišin, članicom IO Raiffeisen banke

„Otkad je Standard&Poor’s povećao kreditni rejting Srbije na BBB- optimizam je bio usmeren na što skoriju potvrdu investicionog rejtinga i druge dve agencije. Međutim, Fitch Ratings je u izveštaju 31. januara zadržao ocenu BB+ uzevši u obzir nova dešavanja na domaćem tržištu kao i uticaj globalnih aktivnosti sa dolaskom Trampove administracije. Zadržavanje pozitivne perspektive i neizmenjene dobre prognoze možemo smatrati dobrim ishodom. Posmatrano iz ugla finansiranja daljeg razvoja, ako bi se očekivane prognoze ostvarile, to bi moglo  daznači kontinuitet u investicijama, koje bi mogle biti potpomognute očekivanim padom kamatnih stopa. Istovremeno, sa većom pažnjom pratimo globalna kretanja kao i aktuelnu situaciju u našoj zemlji, moguće rizike, uključujući i epilog sankcija NIS-u.“, kaže Tanja Glišin, članica Izvršnog odbora Raiffeisen banke zadužena za poslove sa privredom

Kako ocenjujete trenutnu situaciju u srpskoj privredi i koji sektori, prema vašem mišljenju, imaju najveći potencijal za rast?

Situacija je solidna, budući da je u prethodnom periodu obezbeđena diversifikacija spoljnotrgovinskih partnera, tako da je pored zemalja EU važan činilac u spoljnoj trgovini postala i Kina. To bi trebalo da bude garancija stabilnog razvoja i u slučaju da u nekim od naših partnerskih zemalja dođe do usporavanja.

Ukoliko bi se sve pozitivne prognoze ostvarile, uprkos globalnim promenama, političkim trendovima, na strani tražnje u srpskoj privredi se može očekivati dalji rast, makar bio i nešto usporeniji. Dobro je da postoji diversifikacija i potencijal za rast u više sektora.

Na koji način Raiffeisen banka podržava privredni sektor, posebno velike korporacije?

Raiffeisen je među vodećim bankama po kapitalnoj bazi, što govori o značajnom potencijalu da klijentima ponudimo najadekvatnije rešenje prilagođeno potrebama i konkretnoj situaciji. Istovremeno, članica smo RBI grupe koja je već dugi niz godina jedna od najsnažnijih bankarskih grupacija u zemljama Centralne i Istočne Evrope. To nam pomaže da učimo o trendovima na razvijenim tržištima i kreiramo i unapređujemo proizvode i usluge.

Sa zadovoljstvom mogu da kažem da Raiffiesen od osnivanja nudi proizvode i usluge koje su podrška korporativnim klijentima. Važan deo te podrške je usmeren na grupne klijente koji sarađuju sa našom centralom u Austriji, kao i u svim zemljama u kojima smo prisutni.

Kako globalni trendovi, poput inflacije i poremećaja u lancima snabdevanja, utiču na poslovanje srpskih kompanija i kako im banka može pomoći da prebrode te izazove?

Prebacivanje inflacije na krajnje kupce i potrošače često nije potpuno moguće, ni dugoročno održivo. Istovremeno, povećanje fonda za zarada zaposlenih je uglavnom najznačajniji deo troška kompanije. Sa tim se suočavaju i srpske kompanije kod kojih inflacija predstavlja udar na profitabilnost.

Prirodno je da se u procesu adaptacije primenjuju različite vrste racionalizacija. Nekada je rešenje u smanjenju troškova koji nisu neophodni ili u odlaganju investicija, a nekad u investiranju u nove tehnologije kako bi se smanjili troškovi na drugi rok. Jedan od načina za prevazilaženje efekata inflacije je i adekvatno planiranje novčanih tokova i optimizacija korišćenja sredstava iz kredita kako bi se ta sredstva „uposlila“ i ostvarila dodatna profitabilnost.

Paradoks je u činjenici da iako su krediti od pomoći za prevazilaženje inflatornih efekata, njihovo značajnije korišćenje je uslovljeno cenom kapitala, pa je i pozitivan efekat kreditiranja izraženiji kada inflacija krene da usporava, što se upravo očekuje, kao i pad kamatnih stopa.

Idealan proizvod Raiffeisen banke za adaptiranje tim izazovima i prevazilaženje oscilacija u poslovanju su usluge faktoringa koje nudimo putem onlajn platforme čija funkcionalnostima utiče na efikasnost poslovanja i za potpuno digitalnu razmenu dokumentacije i komunikacije.

Kako procenjujete nivo digitalizacije u domaćim kompanijama i kakvu ulogu banka ima u njihovom prelasku na digitalne modele poslovanja?

Domaće kompanije su veoma orijentisane na digitalizaciju. Veliki broj klijenata je automatizovao plaćanja, ne kreiraju naloge manuelno, nego ih uvoze iz svojih sistema. Tako rasknjižavaju i izvode, koristeći naša rešenja. Želeći da se prilagodimo okolnostima i osiguramo konstantnu, sigurnu i efikasnu uslugu bez obzira na spoljne uslove, razvili smo digitalne servise – od lokalnih e-banking aplikacija, do onih na nivou Raiffeisen grupe ili plaćanja putem SWIFT mreže. Zato nas klijenti i vide kao inovativnu i modernu banku, a mi znamo koliko im je digitalizacija važna.

Prva smo banka na tržištu koja je kreirala iPortal, platformu za pregled celokupnog poslovanja sa bankom i onlajn usluge na jednom mestu. Tako štedimo vreme klijenata i otvaramo prostor za bankarske razgovore o unapređenju poslovanja. Brojna unapređenja na iPortalu i Faktoring platformi su u toku, a uskoro se na ebanking aplikaciji RaiffeisenOnLine očekuje implementacija SEF-a, kao u Moja eBanka i Moja mBanka.

Kako se Raiffeisen banka prilagođava potrebama kompanija koje žele da ulažu u održivost i zelenu ekonomiju?

Tu vidimo pre svega veliku edukativnu ulogu banke. Deo smo bankarske grupe što nam omogućava pristup aktuelnim informacijama i obavezuje da prenosimo klijentima u Srbiji trendove i očekivanja u toj oblasti. Više puta smo za naše zaposlene i klijente organizovali edukaciju u cilju boljeg razumevanja i promocije ESG principa.

Ako se osvrnemo na održivost, zainteresovani smo da podržimo biznis modele koji pomažu povećanje energetske efikasnosti i smanjenje emisije CO2. Aktivno kreiramo posebne kreditne ponude, a imamo i posebnu liniju za nabavku solarnih panela pod povoljnijim uslovima.

Afirmacija ESG principa je dvosmeran proces. Razmatrajući kreditne zahteve i sami mnogo učimo o novim tehnologijama koje finansiramo.

Da li primećujete rast interesovanja za investicione kredite i koja vrsta projekata trenutno dominira među privrednicima?

Nakon promene trenda kretanja kamatnih stopa i njihovim postepenim smanjenjem primetili smo povećanje zahteva za investicione kredite, što nas je obradovalo. Interesantno je što se susrećemo sa različitim vrstama razvoja kojima je potrebna podrška – od M&A transakcija koje prate zahtevi za posebno strukturirane sindicirane kredite, preko zahteva za podršku projekata i investicija u obnovljive izvore energije do zahteva za podršku u širenju, zameni i modernizaciji kapaciteta prostora i opreme.

Rano je reći da li će se pozitivan razvoj pretvoriti u realan rast investicija, jer će konačne odluke biti uslovljene i procenom investitora o stabilnosti okruženja za investiranje.

Kako privrednici u Srbiji mogu najbolje da iskoriste podršku bankarskog sektora za internacionalizaciju i izlazak na nova tržišta?

I tu imamo veliko iskustvo. Krajem prošle godine bili smo među bankama koje su podržale istorijsku emisiju evroobveznica i pristup kompanije „Telekom Srbija“ međunarodnom tržištu kapitala.

Raiffieisen Bank International je nedavno sklopila ugovor o partnerstvu sa ODDO BHF platformom koji omogućava pristup 800 institucionalnih investitora u Evropi i SAD i podršku klijentima iz Raiffeisen grupe.

Inofaktoring je, takođe, proizvod koji srpskim firmama pruža podršku u delu internacionalizacije.

Brojni su primeri takve podrške u oblasti platnog prometa (cash managementa) ili grupnih proizvoda. Raiffeisen grupa nudi 20 odsto povoljnije cene za sva plaćanja u okviru Raiffeisen mreže. Svi grupni klijenti mogu da koriste RBI rešenje CMI@web kao jedinstvenu platformu za plaćanje na tržištima gde je Raiffeisen prisutan. Zahvaljujući Raiffeisen zajednici, naši saradnici u poslovanju sa privredom mogu pomoći kod otvaranja računa ili regulativa na drugim tržištima.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde