Kao deo NLB Grupe, prve finansijske grupacije u regionu koja je suštinski transformisala tradicionalni bankarski model, NLB Komercijalna banka nastoji da postavlja nove standarde u industriji. U tom procesu ključnu ulogu ima Bojana Stojanović Kaličanin, članica Izvršnog odbora, zadužena za operativne poslove i poslove iz oblasti IT funkcije, koja ne samo da prati tehnološke trendove, već aktivno oblikuje način na koji se ova banka prilagođava digitalnom dobu. U razgovoru za „Svet bankarstva i investicija“, govori o ulozi veštačke inteligencije, sajber bezbednosti i blockchain tehnologiji, ali i o viziji bankarstva budućnosti 2050.
Da li smo svesni uloge i dometa veštačke inteligencije u bankarstvu? Gde je njena primena neizostavna, a gde su očekivanja možda precenjena?
Veštačka inteligencija već ima primenu u različitim domenima bankarskog poslovanja u upravljanju rizicima, automatizaciji operacija, do personalizacije usluga. Međutim, i dalje je dosta potcenjen kapacitet ove tehnologije u domenu finansijskog savetovanja i prediktivne analitike, i verujem da ćemo tek svedočiti njenom punom potencijalu u ovim oblastima. U godinama koje dolaze o ovoj tehnologiji nećemo govoriti kao o nečemu izdvojenom, već o njenoj potpunoj integraciji u finansijski ekosistem od sajber bezbednosti, optimizacije operacija i komunikacije sa klijentima pa sve do kreiranja personalizovanih strategija štednje i investiranja, prilagođenih individualnim potrebama klijenata.
Šta konkretno NLB Komercijalna banka preduzima, kako bi integrisala veštačku inteligenciju u poslovne procese?
Naša matična NLB Grupa je na tehnološke promene i ekspanziju AI odgovorila formiranjem DigIT centra, jedinstvene grinfild investicije u Srbiji. Kroz ovaj tehnološki hub, više od 100 vrhunskih IT stručnjaka razvija i implementira napredna IT rešenja za sve banke-članice. NLB Grupa je time postala prva finansijska grupacija u regionu koja je proširila i transformisala tradicionalni bankarski model poslovanja, ne samo digitalizacijom proizvoda, već i načinom razmišljanja i rada. Osnažena podrškom i ekspertizom matične grupe, NLB Komercijalna banka sprovodi kompleksan program digitalizacije i transformacije banke kroz 24 projekta sa više od 3.000 aktivnosti u kojima 400 zaposlenih iz svih domena poslovanja banke optimizuje procese i osavremenjuje proizvode uz pomoć različitih tehnologija. Ovo uključuje i primenu veštačke inteligencije u atuomatizaciji različitih pozadinskih procesa, u procesima pripreme komunikacije u kontakt centru, kao i pomoć u procesima izvođenja različitih analiza. Ipak, koliko god da se tehnologija usavršava, ljudski faktor ostaje nezamenljiv u donošenju strateških odluka, kreativnom razmišljanju i u inovacijama, zbog čega uporedo sa tehnologijom investiramo i u svoje zaposlene.
Na Kopaonik Biznis Forumu govorimo o Srbiji 2027. Ako bismo pogledali još dalje, kako vidite bankarstvo za 25 godina?
Bankarstvo kao industrija je u transformaciji i to pre svega zbog brzog napretka tehnologije, pojave novih igrača u obliku različitih fintech kompanija i zbog očekivnja klijenata koji već sada svoja iskustva sa bankom mere iskustvima koja imaju u drugim, već transformisanim industrijama. U budućnosti, bankarstvo će evoluirati u potpuno digitalni ekosistem, u kojem će se gotovo sve interakcije sa klijentima odvijati putem digitalnih kanala u pozadini podržanih automatizovanim procesima. Ova promena neće se svoditi samo na poboljšanje efikasnosti i preciznosti, već će radikalno redefinisati osnovne principe kako se banke povezuju sa svojim korisnicima. Već sada je jasno da će AI redefinisati korisničko iskustvo, open banking će postati standard i na taj način omogućiti kreiranje novih ekosistema, a nove tehnologije poput blockchaina stvoriće sigurnije i transparentnije sisteme. Efikasnost, sigurnost, etičnost i transparentnost biće ključne odrednice svakog uspešnog modela bankarstva. Ako ove vrednosti postanu osnove svakog sistema, tehnologija će zaista moći da kreira digitalno bankarstvo usklađeno sa potrebama i interesima ljudi i kompanija.
Koliki je izazov zaštiti finansijske podatke klijenata i odgovoriti na sajber rizike koji su sa napretkom tehnologija sve veći?
Predviđa se da će globalni troškovi sajber kriminala do 2027. godine dostići blizu 24 triliona dolara, što je trostruko više nego sada. Ovi podaci ukazuju na ozbiljnu pretnju i naglašavaju nužnost stalnog unapređenja bezbednosnih protokola i tehnologija. Zbog toga su danas finansijske institucije pod sve većim pritiskom da istovremeno inoviraju i štite podatke klijenata i banke od sve naprednijih oblika sajber pretnji – od phishing napada do deepfake prevara. Mi u NLB Grupi smo vrlo svesni ovih rizika i naš odgovor jeste uvođenje najnovijih tehnologija za rano otkrivanje pretnji i za odbranu od napada. Ipak, tehnologija sama po sebi nije dovoljna pa uz investiranje u sisteme jednako investiramo i u edukaciju zaposlenih i klijenata – jer najbolji firewall je svestan i informisan korisnik tehnologije.