Budućnost bez dima je dugoročni cilj kompanija koje se bave proizvodnjom nikotinskih proizvoda. Kao i kod svih inovacija, vizija sveta bez duvanskog dima uz bezdimne proizvode nailazi na velika neodobravanja, sumnje i osuđivanja. Razlog više je što se pojavljuje još jedna veoma osetljiva tema – upotrebe ovih proizvoda od strane maloletnih lica.
O ovoj temi smo imali priliku da na Technovation konferenciji u Nojšatelu (Švajcarska) razgovaramo sa Tomasom di Đovanijem (Tommaso Di Giovanni), potpredsednikom kompanije Philip Morris International zaduženim za komunikacije.
U celom svetu raste zabrinutost zbog upotrebe nikotinskih vrećica i vejpova od strane maloletnika. Da li ste vi kao kompanija prepoznali problem i šta radite kako biste sprečili taj trend?
Ovo je zaista zabrinjavajući problem kom u kompaniji Philip Morris pristupamo sa najvećom ozbiljnošću. Svaka faza – od razvoja proizvoda do njegovog plasiranja na tržište – uključuje niz mera koje imaju za cilj da naši proizvodi budu neprivlačni maloletnicima, kao posebno osetljivoj grupi. To podrazumeva pažljivo osmišljene poruke, edukaciju maloprodajnog osoblja, kao i angažovanje „tajnih kupaca“ koji proveravaju da li se proizvodi prodaju onima kojima nisu namenjeni. Kao odgovoran proizvođač, činimo sve što je u našoj nadležnosti, ali svesni smo da se sa ovim izazovom ne možemo izboriti sami.
U kojoj meri je važna podrška država u kojima se distribuiraju proizvodi bez dima?
„Ključno je da kompanije preuzmu punu odgovornost za svoje poslovanje, ali i da države obezbede čvrstu zakonsku regulativu koja se dosledno primenjuje. U Srbiji, kao i u ogromnom broju zemalja adekvatni zakonski okvir postoji – mlađima od 18 godina nije dozvoljena kupovina ni cigareta, niti bilo kojih nikotinksih proizvoda, ali njegova primena često nije na zadovoljavajućem nivou. To je šteta – i za državu, i za maloletna lica koja dolaze u posed ovih proizvoda, ali i za kompaniju Philip Morris. Kada se u medijima pojavi vest da maloletnik koristi nikotinski proizvod, bez obzira na to ko je proizvođač, to narušava reputaciju i odgovornih i neodgovornih i legalnih i nelegalnih proizvođača i podriva naše napore da sprečimo upotrebu ovih proizvoda među maloletnicima. Potrebna je zajednička akcija – i kompanija i državnih institucija i maloprodavaca, ali i šire zajednice – kako bi se ovaj problem rešio. Verujem da je to ne samo neophodno, već i potpuno ostvarivo.“
Kako objašnjavate to što se sa jedne strane zalažete da bezdimni nikotinski proizvodi budu zabranjeni maloletnicima, ali ih istovremeno predlažete kao bolje rešenje od cigareta?
„Predlažemo ih kao značajno bolju opciju od cigareta, ali samo za one koji cigarete već koriste. Mi godinama ponavljamo naš „triplet“: ako ne pušiš – ne počinji, ako pušiš – prestani, ako ne prestaneš – promeni, pređi na bolje alternative. I tek kad dođemo do tih punoletnih pušača koji žele da nastave da koriste nikotinske proizvode, mi im objašnjavamo da ono što je primarni uzrok bolesti izazvanih pušenjem je činjenica da cigareta gori. Dakle duvanski dim kao produkt tog sagorevanja, a ne nikotin. Svaka druga opcija, bez obzira na to da li se kao pušač opredelite za uređaje za zagrevanje duvana, vejp ili nikotinske vrećice, je bolji izbor i to dokazuju brojna istraživanja.“