Kina je napravila novi korak ka komercijalizaciji letećih automobila. Kineska uprava za civilno vazduhoplovstvo (CAAC) objavila je preliminarni spisak prve grupe kompanija koje ispunjavaju uslove za ubrzani proces sertifikacije civilnih putničkih eVTOL letelica – električnih vazduhoplova sa mogućnošću vertikalnog poletanja i sletanja. Ovaj potez mogao bi značajno da skrati put od razvoja do tržišta za kompanije koje predvode novu industriju vazdušne mobilnosti.
Na listi su četiri kineske kompanije. Među njima je i Aridge, kompanija za razvoj letećih automobila u okviru proizvođača električnih vozila Xpeng. Pored nje, regulator je odabrao i EHang, Volant i AutoFlight, kompaniju iza koje stoji proizvođač baterija CATL. Sve četiri firme dobiće pojednostavljene procedure sertifikacije, prioritetnu obradu dokumentacije i priznavanje rezultata pojedinih faza testiranja, što bi trebalo da ubrza izlazak njihovih letelica na tržište.
Kineske vlasti ovim potezom žele da ubrzaju razvoj takozvane „ekonomije niskih visina“, jednog od strateških pravaca razvoja transporta i naprednih tehnologija. Cilj je da kompanije koje prve ispune regulatorne uslove što pre započnu komercijalnu upotrebu putničkih eVTOL letelica.
Xpeng razvija leteći automobil za masovno tržište
Predsednik i izvršni direktor Xpenga He Sjaopeng potvrdio je da se Aridge našao među odabranim kompanijama. U objavi na društvenoj mreži Weibo zahvalio je zaposlenima i poručio da kompanija nastavlja da razvija tehnologiju sa fokusom na bezbednost i inovacije.
Aridge trenutno radi na dobijanju sertifikata za svoj modularni leteći automobil Land Aircraft Carrier. Reč je o konceptu koji kombinuje električno vozilo i dvosednu letelicu koja se transportuje u vozilu i po potrebi odvaja za let.
- Tužilaštvo pretreslo sedište Dojče banke zbog sumnje u poreske malverzacije
- Afrička kuga svinja u Sremskoj Mitrovici: Eutanazirano oko 700 životinja, na snazi vanredna situacija
- Kina ubrzava eru letećih automobila: Xpeng među prvim kompanijama koje dobijaju regulatornu prednost
- Milorad Bosnić novi predsednik IO Merkur osiguranja
- Pjer Ado: Filozof koji je podsetio da se dobar život ne uči već svakodnevno vežba
Kompanija je ranije saopštila da će cena ovog modela biti niža od dva miliona juana, odnosno oko 294.000 dolara. He Sjaopeng je još tokom Sajma automobila u Pekingu naveo da je za ovaj model prikupljeno više od 7.000 prednarudžbina, dok je početak serijske proizvodnje planiran za 2026. godinu.
Kina želi da postane globalni lider u eVTOL tehnologiji
Kina već nekoliko godina prednjači u razvoju eVTOL tehnologije. Dok američke i evropske kompanije prolaze dugotrajne procese sertifikacije, kineski regulator pokušava da ubrza razvoj industrije kroz fleksibilniji regulatorni okvir. Najdalje je do sada otišao EHang, koji je među prvim kompanijama u svetu dobio ključne dozvole za komercijalne operacije autonomnih putničkih eVTOL letelica u Kini.
Ako planovi kineskih vlasti budu ostvareni, period od 2026. godine mogao bi da označi početak šire komercijalne primene letećih automobila – najpre u turizmu, panoramskim letovima i kratkim gradskim rutama, a kasnije i u urbanom prevozu putnika.
