„Otvoreno bankarstvo povećava konkurenciju i podstiče inovacije u finansijskom sektoru, od čega koristi imaju i građani i banke. Korisnicima donosi širu ponudu usluga i bolju kontrolu nad finansijama. Takoreći, u jednoj aplikaciji će moći da vide sve svoje račune i koriste pametnije nove finansijske usluge. Na primer, omogućavaju pregled svih finansija na jednom mestu i tako unapređuju korisničko iskustvo. Ovakve vrste pogodnosti već privlače milione korisnika širom sveta u zemljama koje su primenile otvoreno bankarstvo. S druge strane, bankama ovaj model omogućava da kroz saradnju sa fintech kompanijama ponude inovativne servise i zadrže klijente. Dugoročno, ceo ovaj sistem jača konkurentnost na tržištu,“ kaže Siniša Ljubojević, direktor strategije Saga Grupe.
PSD2 regulativa bi trebalo da počne da se primenjuje u Srbiji od 1. januara 2026. godine, nakon produženog roka. Koliko je taj dodatni period značajan i kako utiče na banke?
NBS je produžila rok sa maja 2025. na januar 2026. godine, što bankama daje oko osam meseci više da sprovedu neophodne izmene poput uvođenja sigurnih API-ja za treća lica i usluge iniciranja plaćanja. Ovo odlaganje primene regulative omogućava bankama temeljnu pripremu i izbor najboljih rešenja, da 2026. dočekaju potpuno spremne i usklađene. Time se smanjuje rizik od početnih problema a klijenti od prvog dana dobijaju pouzdanu uslugu. Dodatno vreme nije samo formalnost, već i prilika da banke usklađenost iskoriste kao konkurentsku prednost.
Kakvu ulogu ima SAGA u ovom procesu i kako funkcioniše vaše partnerstvo sa kompanijom Salt Edge?
Saga je sklopivši partnerstvo sa Salt Edge-om, globalnim liderom u otvorenom bankarstvu, u pravo vreme obezbedila bankama u Srbiji pouzdano, kompletno I provereno rešenje za PSD2. Spoj globalne ekspertize Salt Edge-a i naših lokalnih znanja omogućava bankama da brže i sigurnije ispune PSD2 zahteve i razviju nove usluge za klijente. U praksi, Salt Edge i Saga zajedno imaju potrebnu tehnologiju, obučene ljude i ekspertizu koji znaju to da rade, iskustvo sa drugih tržišta, ali i lokalno poznavanje tržišta i potreba finansijsjih institucija u Srbiji i okolnim zemljama kako bi tehnologiju prilagodili i integrisali u sisteme svake od banaka.
Kako to tačno izgleda u praksi?
Salt Edge-ov Open Banking Compliance Hub obezbeđuje bankama sve tehničke komponente potrebne za otvoreno bankarstvo – spremne PSD2 API-je, podršku za iniciranje plaćanja, ugrađenu jaku autentifikaciju klijenata (SCA) sa dinamičkim povezivanjem transakcija, alate za upravljanje pristancima i izveštajni modul. Ukratko, banka kroz ovaj “hub” dobija gotovo, sertifikovano rešenje koje se lako integriše, štedi vreme i novac, a u potpunosti je usklađeno sa standardima NBS (uključujući i stroge bezbednosne zahteve) od prvog dana.
Najznačajnije koristi otvorenog bankarstva
- Veća konkurentnost – Više učesnika na tržištu i lakše poređenje ponuda primoravaju finansijske institucije da budu efikasnije i inovativnije, što znači povoljnije uslove za klijente.
- Bolje korisničko iskustvo – Korisnici mogu na jednoj platformi pratiti sve svoje račune i koristiti brže i jednostavnije finansijske usluge, što im štedi vreme i daje bolji uvid u finansije.
- Nova paleta usluga – Otvoreno bankarstvo omogućava nastanak potpuno novih proizvoda, od aplikacija za upravljanje finansijama do alternativnih metoda plaćanja (instant plaćanja direktno sa računa)