Šef Norges Bank Investment Management (NBIM) norveškog državnog fonda od 2 biliona dolara uputio je upozorenje investitorima koji su ostvarili velike dobitke na berzi zahvaljujući bumu veštačke inteligencije, da „kreće period niskih prinosa“.
Nikolaj Tangen, izvršni direktor NBIM, rekao je da postoji nova realnost na berzi usred geopolitičkih tenzija i pada likvidnosti.
„Vreme veoma niskih kamata je prošlo. Svet je mnogo opasnije mesto“, rekao je Tangen za podkast Unhedged lista Financial Times.
Kompanije koje su učvrstile svoje mesto na vrhu te nove realnosti postaju rizik same po sebi. Kompanije koje kreiraju ili dizajniraju AI poluprovodničke čipove i one koje koriste tehnologiju za svoje rastuće AI mogućnosti doživele su ogromno povećanje cene akcija u poslednjih nekoliko godina.
Koncentracija je zabrinjavajuća
Tangen zato upozorava na tu koncentraciju kompanija koje imaju neke veze sa veštačkom inteligencijom, a koje čine 20 odsto onih koji su na berzanskom indeksu S&P 500.
„Koncentracija je apsolutno zabrinjavajuća. To znači da na berzi postoji rizik koji nikada ranije nismo videli.”
Tangen je opisao kako su najveći igrači na berzi sada snažno povezani sa poslovanjem oko mikročipova. On pominje primer holandskog giganta ASML, „koji pravi mašine za proizvodnju čipova“, pre nego što ih je prodao Tajvanu. Mnoge čipove zatim dizajnira NVIDIA, pre nego što se prodaju kompanijama poput Amazona, Meta i Microsoft-a.
„Dakle, vrlo je malo kompanija vezanih za njih i one postaju sve veće i veće i sve važnije.”
Uprkos njegovim upozorenjima o riziku koncentracije na berzi, Tangenov norveški državni fond u velikoj meri ima udele u kompanijama koje je naveo kao ključne oblasti rizika.
Evropa, SAD i regulacija
NBIM drži više od 1% udela u najvećim tehnološkim grupama u SAD, uključujući Microsoft, Apple, NVIDIA i Alphabet. Takođe ima značajan udeo u TSMC, tajvanskoj kompaniji za proizvodnju čipova.
Zajedno, Norges poseduje akcije vredne 196 milijardi dolara u kompanijama Microsoft, Apple, NVIDIA, Alphabet,, Amazon, Meta, TSMC i ASML.
Tangen je rekao da jaka regulacija veštačke inteligencije u Evropi znači da je verovatno da će veliki tehnološki igrači nastaviti da dolaze iz SAD.
„Mi jedva da imamo velike tehnološke kompanije u Evropi, daleko smo zaostali. Hoćemo li uspeti da stignemo? Bio bih iznenađen da tako bude.”
„U Americi imate mnogo veštačke inteligencije i malo regulative, a u Evropi imate malo veštačke inteligencije i mnogo regulative”, kaže Tangen.