Guverner Kalifornije Gevin Njusom stavio je veto na zakon Kalifornije koji ima za cilj da ograniči egzistencijalne pretnje veštačke inteligencije.
Predlog zakona bi postavio de fakto nacionalni standard za bezbednost veštačke inteligencije u odsustvu saveznog zakona, a potencijal za njegovo usvajanje pokrenuo je intenzivnu kampanju lobiranja tehnološke industrije da spreče njegovo donošenje.
Predlog zakona, poznat kao SB 1047, zahtevao bi od kompanija koje grade velike AI modele da izvrše bezbednosne testove na tim sistemima i preduzmu korake da ograniče sve rizike koje identifikuju u procesu.
“Zakon bi štetio inovacijama”
Njusom je rekao da je predlog zakona previše širok i da je umesto toga predložio radnu grupu istraživača, na čelu sa „kumom veštačke inteligencije“ Fei-Fei Li, da smisle nove zaštitne ograde za buduće zakone. Li, čiji je AI startap World Labs prikupio 230 miliona dolara, bila je glasni protivnik SB 1047. Ona je nedavno u članku za časopis Fortune da bi zakon, iako dobronameran, štetio inovacijama u SAD.
U svom vetu na nedavni zakon, Njusom je napisao da zakon primenjuje stroge standarde čak i na najosnovnije funkcije – sve dok ga primenjuje veliki sistem. Takođe je primetio da su 32 od 50 najvećih svetskih kompanija sa veštačkom inteligencijom smeštene u njegovoj državi, dok je skrenuo pažnju na 17 zakona koji se odnose na AI koje je potpisao poslednjih nedelja, od mera za suzbijanje izbornih lažnih lažiranja do zahtevanja AI vodenog žiga.
Višemesečna debata
Zaštitne ograde koje je predložio SB 1047 izazvale su višemesečnu debatu unutar tehnološke zajednice o tome da li će zakon potisnuti inovacije veštačke inteligencije iz Kalifornije ili obuzdati velike pretnje koje predstavlja brzi nekontrolisani napredak, poput eskalacije nuklearnog rata ili razvoja biološkog oružja. Ranije ovog meseca, anketa YouGov-a pokazala je da je skoro 80% glasača na nacionalnom nivou podržalo zakon o bezbednosti veštačke inteligencije u Kaliforniji, piše Fortune.
Državni senator Skot Viner, sponzor zakona, tvrdi da je njegov predlog mera zdravog razuma. U nedostatku sveobuhvatnih federalnih pravila o veštačkoj inteligenciji, kalifornijski zakonodavac je video svoj predlog kao priliku da Kalifornija predvodi trku u američkoj tehnološkoj politici, baš kao što je ranije imala u pogledu privatnosti podataka, neutralnosti mreže i regulisanja društvenih medija.
„Ovaj veto ostavlja nas sa zabrinjavajućom realnošću da se kompanije koje žele da stvore izuzetno moćnu tehnologiju ne suočavaju sa obavezujućim ograničenjima od strane kreatora politike SAD, posebno imajući u vidu kontinuiranu paralizu Kongresa oko regulisanja tehnološke industrije na bilo koji smislen način“, rekao je Viner u saopštenju.