Stabilno okruženje ključ za dalji rast osiguranja

Foto DDOR

„U 2024. godinu ušli smo sa opreznim optimizmom, nakon jedne prilično komplikovane godine u kojoj je niz razornih vremenskih nepogoda protutnjao Srbijom, ostavljajući haos širom zemlje. To je samo potvrdilo činjenicu da postoji povećan rizik od klimatskih promena koje su dovele do ogromnih šteta i gubitaka za fizička i za pravna lica, a samim tim i za same osiguravače čijim su polisama osiguranja bili pokriveni imovina, roba i poslovi gore navedenih lica. Vredi napomenuti da, iako su vremenske nepogode koje su pogodile Srbiju tokom 2024. godine bile znatno slabijeg intenziteta od onih iz 2023. klimatske promene i dalje predstavljaju jedan od vodećih rizika kada su u pitanju privreda, poslovanje firmi i životi pojedinaca“, kaže Frančesko Maši, predsednik Izvršnog odbora DDOR osiguranja na početku razgovora.

Da li je DDOR osiguranje ostvarilo svoje prošlogodišnje ciljeve?

Društvo je premašilo sve finansijske ciljeve i nadmašilo sve pokazatelje za praćenje poslovanja, uključujući profitabilnost i adekvatnost kapitala. Uopšteno govoreći, društvo je u svim segmentima poslovanja ostvarilo solidne rezultate, sa rastom koji je bio brži od rasta tržišta, istovremeno nastavljajući sa opreznim pristupom prilikom preuzimanja rizika uz implementaciju strateških investicija sa ciljem unapređenja svoje IT arhitekture i poboljšanje uslova koji se odnose na dobrobit zaposlenih. Pored toga, izuzetno oprezno smo pristupili jačanju svih onih odbrambenih mehanizama koji mogu pomoći u ublažavanju posledica negativnih događaja u narednih nekoliko godina. Kada je u pitanju učinak ostvaren tokom 2024. godine, valja istaći i sve brži razvoj poslova u oblasti bankoosiguranja – koje je i dalje jedan od naših strateških instrumenata, kao i uspešno ponovno uspostavljanje održivog rasta i profitabilnosti u poslovima dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja gde se oslanjamo na naše dugogodišnje partnere. Osim toga, istakao bih značajno jačanje naše konkurentske pozicije u poslovima sa investicionim nekretninama gde smo ostvarili ozbiljan pomak u protekle dve godine, kako u pogledu penetracije u komercijalnom smislu, tako u pogledu preuzimanja rizika, što za posledicu ima uspešno podizanje ovih poslova na jedan viši nivo i unapređenje našeg poslovanja.

Čini se da smo na pravom putu kada je u pitanju ostvarenje stabilnog, održivog, ujednačenog i profitabilnog rasta, a brojke koje oslikavaju naše poslovanje tokom čitave godine su svakako ohrabrujuće i ukazuju na to da su sve investicije i odgovorne odluke koje se tiču poslovanja, a koje su donete u proteklih nekoliko godina, itekako bile ispravne. Želeo bih da se zahvalim svim zaposlenima na njihovom napornom radu, posvećenosti, strasti i veštinama koje su uložili u postavljanje temelja našeg uspeha i koji su odigrali izuzetno značajnu ulogu u ostvarenju naših ciljeva. Ovo je njihov uspeh.

Šta smatrate da će biti najveći izazovi u ovoj godini za poslovanje osiguravajućeg sektora? I koliko trenutne nestabilnosti u svetu, ali i zemlji, otežavaju poslovanje?

Pre svega je važno napomenuti da se iz godine u godinu suočavamo sa raznovrsnim izazovima: izbijanje pandemije COVID 19, rastuće geopolitičke tenzije, ratovi i naoružavanje na globalnom nivou, zategnuti trgovinski odnosi, uporna i zabrinjavajuće visoka stopa inflacije, potreba da se nastavi fiskalna konsolidacija u velikom broju razvijenih privreda, učestala nestabilnost finansijskih tržišta, kriza evropskog suverenog duga, Bregzit, te potencijalni raspad evrozone, bankarska kriza kao i slom banaka, koje su isuviše velike da bi propale, problemi u oblasti sajber bezbednosti, sveprisutna politička nestabilnost, razvoj generativne veštačke inteligencije, starenje stanovništva, klimatske promene i finansiranje pravičnih akcija, da samo navedem neke od izazova.

Najveći izazov sa kojim je suočena delatnost osiguranja, kao i sve druge delatnosti na kraju krajeva, jeste nestabilno okruženje koje nije naročito podsticajno za sprovođenje reformi koje su preduslov za privredni razvoj i otvaranje novih radnih mesta. Svakako smo i dalje vrlo oprezni kada su u pitanju sve vrste rizika koje mogu ugroziti naše kapacitete za stvaranje dodate vrednosti i za ispunjavanje potreba korisnika usluga osiguranja; istovremeno, čvrsto verujemo u svoju sposobnost da ispunimo očekivanja i uvereni smo da će se, dugoročno gledano, odgovorne poslovne odluke isplatiti. Ne kaže se uzalud da je u dobru lako dobar biti, a da se na muci poznaju junaci.

Inače, u Izveštaju o rizicima u nastajanju za 2024. godinu koji je sačinio i objavio Unipol – u okviru kog je identifikovano 10 najznačajnijih rizika u nastajanju i gde je izvršena procena njihove međusobne povezanosti i uticaja, te pobrojane aktivnosti koje Grupa preduzima kako bi se sa ovim izazovima izborila i ublažila ih – klimatske promene izdvojene su kao jedan od tri najznačajnija rizika u nastajanju. Prema nedavno objavljenom izveštaju, globalne katastrofe u 2024. godini rezultirale su ukupnim ekonomskim gubicima u vrednosti od oko 368 milijardi dolara, premašujući već devetu godinu zaredom iznos od 300 milijardi dolara.

Kada smo razgovarali pre dve godine, nedugo nakon što ste imenovani za predsednika IO DDOR Novi Sad, govorili ste o ogromnom potencijalu srpskog tržišta osiguranja. Da li postoji nešto što Vas je iznenadilo, bilo pozitivno, bilo negativno, kada je reč o industriji osiguranja?

I dalje sam uveren da postoji ogroman prostor za rast srpskog tržišta osiguranja, s tim da to i dalje u velikoj meri zavisi od privrednog razvoja i daljeg rasta BDP-a po glavi stanovnika. Ovo je itekako očigledno ukoliko se sagledaju brojke, budući da Srbija zaostaje za većinom zemalja iz okruženja kada je u pitanju  premija po glavi stanovnika i penetracija osiguranja koja podrazumeva bruto zaključenu premiju izraženu kao procenat BDP-a.

Pored toga, neophodno je udruživanje javnog i privatnog sektora u cilju otključavanja enormnog neiskorišćenog potencijala industrije osiguranja i pokretanja ciklusa vrednosti u kojem bi osiguravajuća društva predstavljala jedan od ključnih stubova ekonomske ekspanzije, pružajući podršku ekonomskim politikama države. Sve u svemu, razvoj javno-privatnih partnerstava od ključne je važnosti za finansiranje neophodnih investicija od kojih će država imati koristi, za razmenu znanja, podataka i iskustava kako bi se ojačala socijalna država i omogućile nesmetane i pravične klimatske akcije. Jasno je da industrija osiguranja igra veoma važnu ulogu u ekonomiji i borbi protiv klimatskih promena.

Među negativnim aspektima potrebno je istaći izuzetno nizak nivo informisanosti u vezi sa osiguranjem, kao i predrasude koje se odnose na ovaj sektor. S druge strane, među pozitivnim aspektima naglasio bih dinamičan rast koji je zabeležen tokom proteklih godina, a koji dokazuje potražnju  za ovim uslugama, kao i sposobnost sektora da odgovori na rastuće potrebe osiguranika.

Pominjete Unipol Grupu – šta su ključne tačke Strateškog plana 2025 – 2027. Unipol Grupe i kakvi su planovi za Srbiju?

Strateški plan Grupe za naredne tri godine biće predstavljen finansijskoj zajednici krajem marta, a budući da je Unipol Assicurazioni društvo registrovano na berzi, nije moguće unapred izneti pojedinosti u vezi sa aktivnostima koje će činiti okosnicu buduće strategije i koracima za ostvarivanje ciljeva predviđenih ovom strategijom. Pored toga, DDOR će uskoro zvanično usvojiti sopstveni trogodišnji Strateški plan, budući da je naše društvo trenutno jedino inostrano društvo u okviru Grupe. Ono što je sigurno jeste da će DDOR nastaviti sa širenjem svog poslovanja, kombinujući rast sa tehničkom profitabilnošću, gde je potrebno održati ravnotežu kako bi se ostalo na putu ujednačenog i profitabilnog rasta.

U kojim sve segmentima poslovanja DDOR može da se osloni na svoju matičnu kompaniju?

Unipol grupa pruža podršku DDOR-u u svim segmentima, od poslovanja preko IT arhitekture do upravljanja rizicima, a postepeno usklađujemo učešće svih relevantnih zainteresovanih strana sa našom ambicijom da ostvarimo izvanredne rezultate. Uopšteno govoreći, podrška jednog od najznačajnijih učesnika na finansijskom tržištu Evrope je od izuzetnog značaja za DDOR, a tokom prethodne tri godine stvorili smo neophodne preduslove kako bismo na jedan pažljiv i sistematski način razmotrili, a zatim i iskoristili sve mogućnosti koje nam nudi ovakva povezanost koja je po našem mišljenju konkurentska prednost u odnosu na sve druge učesnike na tržištu osiguranja.

Koliko brzo srpsko tržište osiguranja prihvata inovacije i koliko su inovacije, posebno tehnološke, isplative osiguravačima s obzirom na nisku svest osiguranja?

Kao što sam već naveo, tržište karakterišu izuzetno nizak nivo poznavanja osiguranja i uvrežena mišljenja o istom; međutim, postoje strukturne nijanse koje oblikuju srpsku ekonomiju, koja je preuzela vođstvo kada je u pitanju IT sektor u čitavom regionu. To je doprinelo kreiranju jednog privrednog okruženja koje podstiče inovacije, naročito one u domenu tehnologije i koje pokazuje apetit kao i pozitivan stav prema najnovijim rešenjima i dostignućima. U DDOR-u smo uspostavili saradnju sa najvažnijim regionalnim igračima kako bismo unapredili svoj tehnološki otisak i izdvojili se u odnosu na konkurenciju i izbegli rizik od kašnjenja u tehnološkim inovacijama. Primera radi, uložili smo značajna sredstva, kapital, veštine i vreme u prelazak na novi centralni IT sistem koji će predstavljati jedan od nosećih stubova strategije budućeg rasta, dok istovremeno implementiramo najnovija IT rešenja u Direkciji za aktuarske poslove kako bismo precizno postavili modele za određivanje cena spram rizika. Sve u svemu, ove investicije, uz znanje i stručnost naših izvršnih direktora i stručnih lica, predstavljaju kamen temeljac partnerstava koja smo kreirali sa najistaknutijim regionalnim igračima koji su nam poverenje poklonili, između ostalog i zbog naše izvanredne sposobnosti da ostvarujemo najbolje rezultate. Uopšteno govoreći, naša vizija, naša sposobnost da anticipiramo određene trendove i rizike i da osmislimo sopstvenu strategiju od ključnog su značaja, budući da ne želimo da trčimo pred rudu, dok istovremeno ne želimo ni da budemo na začelju. Već sada smo svedoci ohrabrujućih znakova koji signaliziraju da ćemo rezultate itekako ostvariti.

U kojim vrstama osiguranja vidite najveću perspektivu za rast tržišta, a na koje segmente biznisa ćete vi staviti akcenat?

Najveći potencijal u smislu tržišnog rasta kada su proizvodi u pitanju vidimo u segmentima osiguranja motornih vozila, imovine, zdravstvenom i životnom osiguranju i veoma smo fokusirani na svaki od tih segmenata.

Da li su u nekim vrstama osiguranja potrebne promene i kakve konkretno?

Kada je u pitanju kasko osiguranje, nalazimo se među vodećim učesnicima na tržištu osiguranja i uveren sam da će tržište nastaviti da se razvija budući da ova suštinski značajna grana osiguranja mora biti održiva. Sličan pristup primenili smo i u oblasti osiguranja poljoprivrede i dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja i možemo da se pohvalimo pozitivnim rezultatima kada je u pitanju prošla godina.

Nadalje, ponovio bih važnost uloge javno-privatnih partnerstava. Naime, globalni ekonomski gubici su u 2024. iznosili 368 milijardi dolara, od čega su osigurane štete bile 145 milijardi dolara, što zapravo predstavlja jaz u pokriću osiguranjem od 60 odsto. Štaviše, s jedne strane, raspoloživi podaci u vezi sa osiguranim štetama ukazuju na ekonomske troškove kod prosperitetnijih nacija i regiona, dok sa druge strane katastrofalne nepogode uzimaju nevidljiv ekonomski, razvojni i društveni danak, koji podrazumeva i gubitak života, razorene lance snabdevanja, izgubljenu produktivnost ili dugotrajne uticaje poremećaja u obrazovnom sistemu.

Situacija je naročito složena kada se ima u vidu uticaj nedovoljnog osiguranja, te je tako u Italiji na adekvatan način osigurano svega šest odsto kuća i pet odsto MSP, u iščekivanju uvođenja obaveznih polisa osiguranja od prirodnih katastrofa za privredna društva, dok je u Srbiji osigurano svega oko 15 odsto zemljišta.

Štaviše, troškovi koje generišu prirodne katastrofe i ekstremni vremenski uslovi širom sveta implicitno su nepravedni ako se ima u vidu činjenica da se očekuje da ih snose lokalni organi vlasti, što znači da su svi poreski obveznici – čak i oni koji ne poseduju nekretninu ili oni koji nisu pretrpeli štetu – dužni da učestvuju u troškovima rekonstrukcija i popravki. Od suštinske je važnosti da se vlade i celokupna industrija osiguranja ujedine kako bi razvili rešenja u vidu politika, ublažili uticaj prirodnih katastrofa, podstakli pozitivne promene u mogućnosti osiguravanja imovine i infrastrukture i omogućili da osiguranje bude dostupno i cenovno pristupačno. Primera radi, mogla bi se razmatrati stroža građevinska regulativa i ulaganje u otpornost objekata što bi moglo dodatno povećati BDP određenog regiona za do 15 odsto. Pomenuo bih i LIFE DERRIS projekat koji finansira Evropska unija, a koji su pokrenuli Unipol i javne institucije i opštine sa ciljem pružanja konkretnog odgovora i obezbeđivanja kompleta alata za mala i srednja preduzeća, kako bi im se pomoglo u proceni i ublažavanju rizika kojima su izloženi i kako bi se ojačala njihova otpornost na uticaj klimatskih promena.

Vidite li prostor za uvođenje novih kanala prodaje? Kakav je Vaš pristup i koji su za vas najznačajniji kanali prodaje, a koji će tek dobijati na značaju?

DDOR ima mogućnost da iskoristi svoju jedinstvenu internacionalnu distributivnu mrežu koja predstavlja konkurentsku prednost na lokalnom tržištu i jednu od okosnica poslovanja i strategije društva. Štaviše, mi smo vodeće osiguravajuće društvo u oblasti bankoosiguranja i u okviru ovog kanala oslanjamo se na vrhunsku stručnost naše Grupe koja je nesumnjivi lider na tržištu Italije. Cilj nam je da dodatno razvijemo svoju distributivnu mrežu koja predstavlja jedan od najvažnijih pokretača našeg održivog rasta.

U kojoj meri se ESG principi poslovanja koje primenjuje Grupa Unipol delegiraju i na lokalne kompanije, pa i sam DDOR?

ESG principi koje primenjuje Unipol grupa u svom poslovanju u potpunosti su integrisani i u okviru DDOR-a u meri u kojoj je to moguće imajući u vidu obavezujuće pravne norme Republike Srbije, primenom principa proporcionalnosti. Ukratko bih se osvrnuo na tri glavne tačke, a to su: osnovali smo Direkciju za održivost kako bismo podstakli sprovođenje ovih inicijativa; pored toga, primenjujemo Politiku održivosti Grupe i Strategiju koja se odnosi na klimatske promene, i na kraju, ali ne i najmanje važno, politika naknada za rukovodioce usklađena je sa Unipolom uvođenjem KPI-eva povezanih sa ostvarenjem određenih ESG ciljeva. Svakako, postoji još niz aktivnosti.

Jedan od većih problema ne samo osiguravajućeg sektora, ali i njega, jeste privlačenje radne snage i pronalaženje adekvatnih kadrova. Pojedina istraživanja pokazuju da je poseban problem privući mlade da rade u osiguranju. Zašto je to tako i kako to promeniti?

Ljudski resursi daleko su važniji od tehnološkog napretka. Mi u DDOR-u imamo svoj rasadnik talenata na koji smo izuzetno ponosni i fokusirani. Štaviše, kredibilitet društva takođe se meri njegovom sposobnošću da interno razvija narednu generaciju lidera i da podstiče, usavršava i unapređuje veštine mladih talenata. Ponekad je izazov zadržati mlade ljude u društvu, ali i dalje smo veoma atraktivni kao poslodavac i smatramo da je neophodno da se konvencionalni narativ o sektoru osiguranja kao staromodnom i dosadnom preokrene, budući da je isti posledica nedovoljne informisanosti i stereotipa. Činjenica je da je ova industrija usred sveobuhvatne transformacije i da su nam sada potrebni naučnici podataka, inženjeri podataka, geolozi, stručnjaci za katastrofe, odnosno sve vrste profila kako bi se ovoj industriji pomoglo da preoblikuje način na koji posluje. Po prirodi sam optimista i uvek svojim asistentima govorim da je potrebno da imaju poverenja u sam proces; moj savet mladima jeste da uvek teže višim ciljevima, ali i da konstantno rade na sopstvenom usavršavanju kako bi izgradili karijerni kapital koji će omogućiti razvoj retkih i dragocenih veština od kojih upravo zavise odlični rezultati.

80 godina DDOR osiguranja

Kako biste opisali osam decenija dug put DDOR-a?

Ponosno obeležavamo jubilej pod sloganom 80 godina posvećenosti. Jedna kompanija. Jedan brend. Jedna kultura”; prevalili smo ozbiljan put i nije teško prisetiti se svih izazova koje je ovo društvo prebrodilo tokom svog višedecenijskog poslovanja. Želeo bih samo da naglasim važnost reputacije kao ključnog instrumenta za očuvanje vodeće pozicije u odnosu na konkurenciju, a dobra reputacija podrazumeva poverenje i kredibilitet. Činjenica je da smo toliko dugo uspeli da održimo vodeću poziciju zahvaljujući posvećenosti, strasti, ambiciji, želji i volji svih naših zaposlenih da daju svoj doprinos, kao i poverenju naših korisnika osiguranja i partnera koje negujemo svih ovih godina. Budući da se veliki broj odluka koje donosimo svakoga dana zasniva upravo na poverenju, ono predstavlja ne samo jedno od osnovnih obeležja našeg društva, nego i glavni pokretač želje naših klijenata i partnera da sarađuju sa nama. Da zaključim, osvrnuo bih se na izveštaj koji je američki nedeljnik Newsweek objavio u septembru 2024. godine, pod nazivom Svetske kompanije koje uživaju najviše poverenja u 2024. godini nakon iscrpnog istraživanja sprovedenog među više od 70.000 učesnika, tokom kog je prikupljeno 230.000 anketa o kompanijama u koje klijenti, investitori i zaposleni imaju poverenje. Jedina grupa sa italijanskog tržišta koja je predstavljena u okviru ovog izveštaja je Unipol grupa i to sa dve kompanije koje su se našle među 1.000 svetskih korporacija iz 23 privredna sektora u 20 zemalja. Kada je u pitanju DDOR, vredi napomenuti da je Employer Branding Agency 2024. godine sprovela sveobuhvatno nezavisno istraživanje najboljih poslodavaca na teritoriji čitave Srbije, pod nazivom Top 100 Employer Brands Serbia 2024/2025 u kom je DDOR zauzeo deveto mesto u kategoriji „Banke i osiguravajuća društva“, te visoko drugo mesto među osiguravajućim društvima.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde