Piše: Ognjen Zorčić, direktor Službe za zdravstveno osiguranje u Triglav osiguranju a.d. Beograd
Dugoročna održivost dobrovoljnog (privatnog) zdravstvenog osiguranja zahteva konstantna unapređenja i promene, a glavni pokretač tih promena su nove tehnologije. Inovacije ne samo da poboljšavaju efikasnost i brzinu obrade odštetnih zahteva već i podižu korisničko iskustvo na viši nivo. Kako digitalizacija napreduje, za osiguravače je važno da razumeju ključne tehnološke trendove koji oblikuju budućnost osiguranja. U ovom tekstu su navedene neke od najvažnijih inovacija koje trenutno menjaju način funkcionisanja zdravstvenog osiguranja.
API integracije – sve na jednom mestu
Integracija različitih softverskih sistema putem API-ja, prvenstveno osnovne aplikacije osiguravača sa IT rešenjem implementiranim u medicinskoj ustanovi, omogućava nesmetanu razmenu podataka između društva za osiguranje i medicinskih ustanova. Zahvaljujući ovoj tehnologiji, smanjuje se vreme obrade zahteva, skraćuje se rok plaćanja za izvršene medicinske usluge, dodatno se skraćuje vreme čekanja na prihvat odštetnog zahteva osiguranicima, a na kraju se smanjuju troškovi obrade i likvidacije šteta. Dodatno, osiguranici mogu brže dobiti potrebne informacije i usluge, bez nepotrebne papirologije, što je i težnja održivog poslovanja u skladu sa ESG direktivama.
Telemedicina – doktor na klik
Telemedicina je sve prisutniji trend u pružanju zdravstvenih usluga, omogućavajući pacijentima, koji su sve više ujedno i osiguranici dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, da se konsultuju s lekarima putem video-poziva i aplikacija, bez odlaska u medicinsku ustanovu. Ova tehnologija se posebno pokazala korisnom tokom pandemije. Njene prednosti su dugoročne – smanjenje troškova, brži pristup uglednim lekarima i manje opterećenje za zdravstvene ustanove. U praksi, to znači da je moguće konsultovati lekara koji je udaljen više stotina kilometara od prebivališta osiguranika, bez troška putovanja. Osiguravajuće kuće sve više pokrivaju telemedicinske usluge, prepoznajući njihovu važnost u modernoj zdravstvenoj zaštiti.
Automatizacija i veštačka inteligencija – pametno upravljanje podacima
Robotska procesna automatizacija (RPA) je tehnologija koja ubrzava realizaciju procesa kroz automatizaciju repetitivnih, manuelnih zadataka. Zajedno s veštačkom inteligencijom (AI) ubrzava procese u osiguranju, smanjuje papirologiju i administrativne greške. Budući da je dobrovoljno zdravstveno osiguranje opterećeno visokom frekvencijom, tj. velikim brojem odštetnih zahteva s malim prosečnim iznosom štete, robotizacija ima potencijal značajne uštede resursa uz preorijentisanje ljudstva na kompleksnije zadatke. Veštačka inteligencija može analizirati velike količine podataka kako bi predvidela rizike, otkrila moguće prevare i personalizovala osiguravajuća pokrića uz adekvatne premije. Zahvaljujući ovim tehnologijama, zahtevi za nadoknadu troškova lečenja obrađuju se brže, a osiguranici dobijaju tačnije i prilagođenije informacije.
Blokčejn – sigurnost i transparentnost
Blokčejn tehnologija postaje ključni alat za povećanje sigurnosti podataka u dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju. Zahvaljujući decentralizovanom sistemu i nemogućnosti manipulacije podacima, osiguravači mogu brže obrađivati zahteve, sprečiti prevare i omogućiti sigurno deljenje medicinskih informacija između osiguranika (pacijenata), medicinskih ustanova i osiguravajućih društava. Osim toga, blokčejn osigurava veću privatnost korisnika, čineći njihove podatke otpornim na zloupotrebe.
Prediktivna analitika – preciznije procene i manji troškovi
Upotrebom podataka o prethodnim zdravstvenim stanjima, navikama i načinima lečenja, osiguravači mogu predvideti buduće troškove lečenja i prilagoditi polise osiguranja. Na primer, ako algoritam otkrije da određena grupa osiguranika ima povećan rizik od dijabetesa, osiguravajuće kompanije mogu ponuditi preventivne programe koji smanjuju šanse za razvoj bolesti, čime se smanjuju i budući troškovi lečenja.
Društvene mreže – novi način komunikacije s klijentima
Društva za osiguranje sve češće koriste društvene mreže za komunikaciju s korisnicima, rešavanje njihovih nedoumica, informisanje osiguranika, preventivno delovanje u cilju smanjenja prigovora. Platforme kao što su Facebook, Instagram i Twitter (X) postale su alat za poboljšanje odnosa s klijentima, omogućavajući brže odgovore na upite i bolje razumevanje potreba osiguranika. Osim toga, analiza podataka s društvenih mreža može pomoći osiguravačima da prilagode svoje usluge i bolje odgovore na očekivanja korisnika.
Mobilne aplikacije – osiguranje nadohvat ruke
Mobilne aplikacije olakšavaju korisnicima upravljanje svojim zdravstvenim osiguranjem. Putem aplikacija mogu brzo da provere detalje svoje polise, pregledaju iskorišćene medicinske usluge, podnesu zahtev za refundaciju, zakažu termin u medicinskoj ustanovi ili telemedicinske konsultacije, pronađu najbližu kliniku u mreži osiguravača. Osim toga, aplikacije imaju mogućnost funkcije za praćenje kalendara zdravlja, podsetnike za lekove, personalizovane savete za poboljšanje kvaliteta života.
Tehnologija ne samo da pojednostavljuje procese u dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju već i osigurava bolju zaštitu i bržu uslugu za osiguranike. Kako digitalizacija nastavlja da napreduje, možemo očekivati još inovativnija rešenja koja će dodatno poboljšati nivo zdravstvene zaštite, što i jeste primarni cilj dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja.