Mala i srednja preduzeća (MSP) predstavljaju okosnicu srpske privrede, čineći preko 95% svih aktivnih kompanija i zapošljavajući značajan deo radne snage. Ipak, njihov razvoj često nailazi na prepreke poput ograničenog pristupa finansijama i nedovoljne integracije u globalne lance vrednosti. O ovoj temi razgovaramo sa Ivanom Smiljkovićem, članom Izvršnog odbora ProCredit banke, banke koja je preko dvadeset godina prisutna na našem tržištu i od početka svog rada u fokusu ima mala i srednja preduzeća.
MSP sektor u Srbiji se suočava sa brojnim izazovima. Koje su ključne prepreke koje ometaju njihov rast i razvoj?
Mala i srednja preduzeća su motor privrede, ali je njihova efikasnost i profitabilnost i dalje nedovoljna. Glavne prepreke su nedostatak investicionih sredstava, nedovoljna digitalizacija, kao i otežan pristup tržištima i globalnim lancima snabdevanja. U Srbiji MSP uglavnom zavise od bankarskih kredita, dok su u razvijenijim ekonomijama dostupni i alternativni izvori finansiranja. Mi u ProCredit banci imamo izuzetnu ekspertizu u radu sa MSP, što nam je omogućilo da za njih budemo mnogo više od banke – nešto kao eksterni finansijski konsultanti.
Banke su glavni nosioci finansiranja MSP sektora u Srbiji. Kako ProCredit banka odgovara na taj izazov?
Naša banka se već više od dve decenije bavi isključivo finansiranjem MSP-a. Naš pristup je jedinstven jer ne nudimo samo kredite, već i stručno savetovanje kako da klijenti optimizuju finansijske tokove. Takođe, učestvujemo u državnim i međunarodnim programima podrške, poput kreditno-garantne šeme u saradnji sa SEF i SME Hub projektom, koji MSP-u omogućavaju lakši pristup povoljnim investicijama.
Možete li nam reći nešto više o SME Hub inicijativi i ulozi ProCredit banke u ovom projektu?
SME Hub je jedan od vodećih projekata Švajcarske razvojne saradnje u Srbiji, osmišljen da podrži MSP u unapređenju poslovanja i usklađivanju sa svetskim standardima. Naša banka je kroz ovu inicijativu omogućila ciljano finansiranje kompanija koje žele da postanu deo globalnih lanaca vrednosti. Kroz ovu saradnju, nastavljamo da pružamo ciljanu finansijsku podršku i ekspertizu, kako bismo omogućili održiv rast i jačanje poslovanja naših klijenata u skladu sa evropskim standardima.
Pomenuli ste i državne programe podrške MSP sektoru. Koliko su oni značajni za privredu?
Državni programi su izuzetno važni jer omogućavaju sinergiju između privatnog sektora, banaka i međunarodnih institucija. Na primer, prošlogodišnji Program podsticanja proizvodnog preduzetništva kroz bespovratna sredstva za nabavku opreme pokazao je koliko ovakve inicijative mogu doprineti razvoju MSP-a. ProCredit banka je bila na prvom mestu po broju i iznosu realizovanih investicija (plasirali smo gotovo trećinu svih investicija, uz najveću kreditnu podršku). Kada se banke, država i međunarodne institucije udruže, dolazimo do održivih rešenja koja imaju dugoročne pozitivne efekte na ekonomiju, a MSP dobijaju šansu da pokrenu svoje ogromne privredne potencijale.
Šta je, po vašem mišljenju, najvažnije da MSP sektor poboljša kako bi bio efikasniji i profitabilniji?
Ono što je malim i srednjim preduzećima potrebno je brža kapitalizacija i veće investicije, obuka menadžmenta za adekvatno upravljanje i tranzicija ka održivoj organizacionoj strukturi, različiti IT finansijski alati za knjigovodstvo, preciznije izveštavanje itd. Naravno, neophodno je razumevanje i aktivna saradnja klijenta u tom procesu.
Kakva su vaša očekivanja za razvoj MSP sektora u narednim godinama?
Očekujem da će se, uz podršku banaka, države i međunarodnih finansijskih institucija, MSP sektor u Srbiji značajno unaprediti. Sve više kompanija razume potrebu za tranzicijom i prilagođava se novim standardima, što im otvara vrata ka globalnim tržištima. ProCredit banka će nastaviti da pruža stratešku podršku MSP sektoru, jer verujemo da je njihov razvoj ključan za ukupni ekonomski napredak zemlje.