Transformacija IT-ja iz operativnog u strateški režim rada

Piše:Goran Milošević, direktor Službe za informacionu tehnologiju u Triglav osiguranju a.d.o. Beograd

Krajem prošlog veka u našim krajevima bilo je uobičajeno da svaka kompanija ima pomoćne službe kao što su obezbeđenje, održavanje zgrade, kafe kuhinja i slične. Danas se ovi servisi obezbeđuju preko eksternih kompanija, što je postalo standardan način funkcionisanja kompanija u svim industrijama. Ni IT i druge stručne oblasti nisu izuzetak – savremena preduzeća sve češće koriste iznajmljenu infrastrukturu, platformu ili softver pod nazivom Cloud, a često se odlučuju za upravljanje resursima kroz managed usluge.

Industrija osiguranja u Srbiji prolazi kroz značajne promene zahvaljujući digitalnoj transformaciji i implementaciji novih tehnologija. Jedan od ključnih aspekata ove transformacije je upotreba Private Cloud infrastrukture, koja omogućava osiguravajućim kompanijama da unaprede svoje operacije, poboljšaju efikasnost i smanje troškove.

Private Cloud infrastruktura (Infastructure-as-a-Service – IaaS i Platform-as-a-Service – PaaS)

Private Cloud infrastruktura omogućava osiguravajućim kompanijama da koriste infrastrukturne Cloud resurse isključivo za svoje potrebe, čime se obezbeđuju sigurnost i veća kontrola nad podacima. Ova infrastruktura omogućava fleksibilnost i skalabilnost, što je od ključnog značaja za prilagođavanje promenama na tržištu i rastućim zahtevima klijenata.

Za razliku od Public Clouda, lokacija podataka je garantovana i time se zadovoljavaju regulatorni zahtevi, izolovanost infrastrukturnih rešenja je takođe garantovana i rad drugih korisnika Private Clouda nema uticaja na performanse i rad samog osiguranja.

Povećana fleksibilnost eliminiše procese nabavke infrastrukture, investicije se pretvaraju u operativne troškove koji se mogu transparentno kontrolisati i prilagođavati potrebama posla, a da se resursi plate prema potrošnji, i to sve po unapred poznatoj jediničnoj ceni. Koriste se moderni data centri koji zadovoljavaju najviše tehnološke i sigurnosne standarde, tako da ta obaveza nije „u dvorištu” osiguravajuće kuće.

Prednosti Private Cloud tehnologije su višestruke:

  • Sigurnost i privatnost podataka: Osiguravajuće kompanije obrađuju velike količine osetljivih podataka, uključujući lične informacije klijenata. Private Cloud omogućava veću kontrolu nad sigurnosnim merama i zaštitom podataka.
  • Fleksibilnost i skalabilnost: Kompanije mogu brzo prilagoditi resurse svojim potrebama, što omogućava efikasnije upravljanje sezonskim promenama u potražnji za osiguranjem. Potrebe se mogu menjati svakog trenutka i prilagoditi sezonskim potrebama na dnevnom, nedeljnom ili mesečnom nivou.
  • Smanjenje troškova: Korišćenje Private Cloud infrastrukture može smanjiti troškove održavanja i upravljanja IT resursima, omogućavajući kompanijama da se fokusiraju na osnovne poslovne aktivnosti i izbegnu probleme oko obezbeđenja i usavršavanja stručnog kadra za održavanje IaaS Cloud opreme.

Managed i Outsourcing servisi

Pored implementacije Private Cloud infrastrukture, napredne mogućnosti IT-ja u osiguravajućim kompanijama u Srbiji mogu biti i managed i outsourcing servisi za upravljanje IT operacijama.

Ovi servisi omogućavaju kompanijama da delegiraju određene IT funkcije specijalizovanim pružaocima usluga, u oblasti administracije i operacija infrastrukture, monitoringa, SOC – Security Operation Centrima, aplikativne podrške i drugog, a prednosti su:

  • Stručnost i iskustvo: Managed servise pružaju stručnjaci sa specifičnim znanjima i iskustvom u oblasti IT-ja, što može poboljšati kvalitet i efikasnost IT operacija.
  • Smanjenje operativnih troškova: Outsourcing IT funkcija može smanjiti troškove zapošljavanja i obuke internog osoblja, kao i troškove održavanja infrastrukture.
  • Kvalitet usluga: Kvalitet IT operacija se može ovim servisima dići na viši nivo jer se koriste specijalizovani kadrovi, koriste se i plaćaju servisi za izvršene poslove, izbegava se zapošljavanje dve i više osoba za specijalna znanja za koja postoji potreba od samo nekoliko sati nedeljno ili mesečno, zbog čega je usavršavanje takvog kadra teško i neekonomično.
  • Fokus na osnovne poslovne aktivnosti: Delegiranjem IT funkcija, IT službe osiguravajućih kompanija mogu da se fokusiraju na druge poslovne aktivnosti i strateške ciljeve, planiranje i sprovođenje unapređenja, uvođenje što više digitalnih servisa, integraciju raznorodnih aplikacija, praćenje kvaliteta i SLA (Service Level Agreement) pružaoca managed usluga, umesto na tehničke aspekte monitoringa, praćenja, osnovne podrške i administracije sistema. Fokus IT se ne rasplinjava i izbegava se usredsređivanje na kvalitet operacija, nego se više vremena i IT ljudskih resursa namenjuje unapređenju, digitalizaciji i implementaciji novih rešenja u osiguranju.

Upotreba Private Cloud infrastrukture, zajedno s managed ili outsourcing servisima, ključna je u digitalnoj transformaciji industrije osiguranja u Srbiji, jer omogućava osiguravajućim kompanijama da unaprede svoje operacije, poboljšaju sigurnost podataka i smanje troškove, što doprinosi njihovoj konkurentnosti na tržištu i većem zadovoljstvu klijenata.

Rešenja iznajmljene Cloud infrastrukture, pa i managed operacija, već postoje u nekoliko finansijskih institucija u Srbiji i regionu.

Transformacija sa operativnog načina razmišljanja i rada na strateški glavni je zadatak modernog IT-ja u industriji osiguranja u Srbiji.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde