Zašto tehnološki milijarderi podržavaju Trampa?

Foto: Envato Elements

Džozef Bajden povukao se iz predsedničke trke, a umesto njega “na crtu” Donaldu Trampu staće Kamala Heris. Međutim, to neće promeniti činjenicu da sve više tehnoloških milijardera, poput Ilona Maska, Dejvida Saksa ili Džoa Lonsdejla sada otvoreno podržava kandidata Republikanaca.

Zašto se to dešava?

Kako piše CNN, postojala je nekolicina Trampovih pristalica u Silicijumskoj dolinu koji su ranije davali svoju podršku ispod radara. Njihov broj je još uvek mali, ali se više ne kriju, a “novčanici su im otvoreni”.

Ali to ne rade zbog politike hrišćanskog ekstremizma desnice ili “Make America Great Again” mantre, već iz drugih razloga.

“Krstaš” i “policajac”

Dve najveće bolne tačke za ljude u tehnologiji bile su mere Bajdenove administracije o primeni antimonopolskih propisa i njen stav prema kripto valutama, kažu sagovornici CNN-a. Drugim rečima: nije da tehnološki milijarderi vole Trampa, već da oni zaista ne vole Linu Kan, najvećeg antimonopolskog “krstaša” predsednika Džoa Bajdena; ili Geri Gensler, “policajca” sa Volstrita koji nije krio svoje neprijateljstvo prema digitalnoj imovini.

Poslednjih godina, Kan je vodila tužbe protiv Amazona, Microsofta i Mete.

Dvojica najpoznatijih rizičnih kapitalista u Silicijumskoj dolini, Mark Andresen i Ben Horovic, obavezali su se da će donirati novac Trampu, a podelili su svoju frustraciju Bajdenovom administracijom.

„Američka vlada je sada daleko više neprijateljski nastrojena prema novim startapima nego što je bila“, napisali su u nedavnom blog postu, u kojem se navode regulatorne agencije koje koriste „istrage grube sile, krivično gonjenje, zastrašivanje i pretnje da sputavaju nove industrije“. Takođe su se žalili na predloženi porez na nerealizovanu kapitalnu dobit od strane Bajdenove administracije, za koji su rekli da bi „apsolutno ubio“ startapove i industriju rizičnog kapitala.

Tehnološki milijarderi će ipak morati da rade sa pobednikom

Istorijski gledano, Tramp nije pokazao mnogo ljubavi prema tehnološkim kompanijama, koje je dugo optuživao da imaju antikonzervativnu pristrasnost, a bitcoin zvao „prevarom protiv dolara“. U poslednje vreme, međutim, on se pozicionira kao kandidat za kriptovalute. Iako njegova kampanja nije iznela konkretne predloge politike u vezi sa digitalnom imovinom, počela je da prihvata kripto donacije ovog proleća, a Tramp bi trebalo da govori na nacionalnoj bitcoin konferenciji sledeće nedelje.

Iako i dalje dosta novca od Big Tech-a i dalje pristiže demokratama, uključujući osnivača LinkedIn-a Rida Hofmana i suosnivača Google-a Erika Šmita, Trampova dobit od Silicijumske doline došla je upravo u trenutku kada su neki veliki demokratski donatori “zastali” usred razgovora o smeni “imena” na glasačkom listiću.

Sagovornici CNN-a ipak ističu da samo zato što se nekoliko velikih imena okreće Trampu, oni „ne govore u ime svih“, jer će, na kraju, morati da rade sa onim ko pobedi na izborima.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde