Zdravstvena kriza u vidu majmunskih boginja, koja je navela Svetsku zdravstvenu organizaciju da proglasi globalno vanredno stanje prošle nedelje, dovela je do toga da sada znamo da postoji samo jedna kompanija koja za nju ima lek.
Ono što je počelo kao soj sa većinom slučajeva u Demokratskoj Republici Kongo sada se proširilo na druge delove Afrike. Takođe je zabeležio svoj prvi evropski slučaj u Švedskoj. Majmunske boginje, koju u svetu zovu mpox, pokazale su se smrtonosnim za stotine obolelih, uključujući i decu, iako je većina slučajeva do sada bila blaga.
Samo jedna kompanija ima lek za to: Bavarian Nordic.
Kada je situacija postala ozbiljna prošle nedelje, danski farmaceutski gigant donirao je afričkom javnom zdravstvu 40.000 doza svoje vakcine pod nazivom Imvanek. Regionalne grupe poput Evropske komisije rekle su da će donirati 215.000 doza vakcine iz svojih zaliha afričkim zdravstvenim vlastima, piše Fortune.
Lek je odobren 2022. godine kada je proglašena vanredna zdravstvena situacija zbog mpox-a, a u to vreme vakcina je u velikoj meri pomogla u suzbijanju epidemije.
Ko su Bavarian Nordic?
Bavarian Nordic, osnovana 1994. godine, je farmaceutska kompanija sa sedištem u Kopenhagenu posvećena razvoju vakcina, uključujući Mpox, tifus i besnilo.
To je jedina kompanija koja je dobila odobrenje od Evropske unije, SAD-a i drugih zemalja za svoju vakcinu protiv mpox-a.
Počela je da radi na svojoj vakcini protiv malih boginja, sličnoj onoj koja se koristi za mpox, još 2003. godine sa vladom SAD.
Bavarian Nordic je bila ključna u razvoju i snabdevanju vakcinama kroz druge zdravstvene krize, kao što je bila ebola. Na primer, 2021. godine kompanija je dobila masovnu narudžbinu od Johnson & Johnson’s Janssen Pharmaceutical Companies u vrednosti od 28 miliona dolara.
Od izbijanja mpox-a pre dve godine, zemlje i regionalna zdravstvena odeljenja povećavaju zalihe vakcina. EU je u to vreme kupila 2 miliona doza vakcine, odobrenih za upotrebu kod odraslih u slučajevima malih i majmunskih boginja, jer su dva virusa blisko povezana.
Proglašenje SZO o vanrednom stanju izazvalo je skok akcija kompanije za preko 40%. Akcije kompanije porasle su za 51% od početka godine, sa tržišnom kapitalizacijom od 3,28 milijardi dolara.
Slučaj danskih farmaceutskih kompanija
Bavarian Nordic je najnovija u nizu danskih farmaceutskih kompanija koje su nedavno postale popularnije. Novo Nordisk je zabeležio stratosferski rast u poslednjih nekoliko godina nakon popularnosti svojih lekova za mršavljenje i dijabetes, Wegovy i Ozempic. U međuvremenu, Zealand Pharma se pojavila kao još jedan izazivač na tržištu lekova za gojaznost.
Kolektivni uticaj danske farmaceutske industrije doveo je do snažnog ekonomskog rasta, čak i uzrokujući da njen BDP varira u odnosu na učinak njenih proizvođača lekova.