- Ivana Lakić je rukovodilac odeljenja marketinga i komunikacija za region jugoistočne Evrope u kompaniji CBRE.
- Poseduje više od 12 godina iskustva u marketingu, komunikacijama i medijima. Poslednjih šest godina posvetila se marketingu u sektoru nekretnina, vodeći marketinške timove kako u domaćim i globalnim konsultantskim kompanijama u oblasti nekretnina, tako i radeći za investitore.
- Završila je master Fakulteta organizacionih nauka, smer Marketing menadžment i odnosi s javnošću
Kako ste zaradili prvi novac?
Moja prva zarada bila je u vidu čokolade – dok sam kao mala boravila kod deke i bake, u zgradi pored njihove postojao je video klub koji je držao komšija. Obožavala sam da provodim vreme među kasetama i brojnim filmskim ostvarenjima, a vremenom sam počela i da pomažem teta Mariji – od provere da li su sve kasete premotane na početak, do pronalaženja naslova mušterijama, tako da sam nakon izvesnog vremena zaradila čokoladu.
A prvi novac sam zaradila u porodičnoj firmi, sa nekih 15-ak godina, kao prevodilac. Bio je to priličan izazov imajući u vidu da je u pitanju specifična industrija.
Ko je osoba od koje ste najviše naučili?
Pre svega od svojih roditelja. Prvo radno iskustvo upravo u okviru porodične firme zaslužno je za odgovornost prema poslu i poverenim zadacima koju sam izgradila, i posvećenost svakom kolektivu čiji sam bila deo tokom svoje karijere.
Koja je vaša najveća životna promena?
Najveća promena, kada govorimo o karijernom putu jeste momenat kada sam priznala, pre svega sebi, da sam napravila grešku u odabiru fakulteta i posle nekoliko godina provedenih studirajući prava, prihvatila da to nije okruženje koje me ispunjava. Usledila je promena fakulteta i orijentacija na ono što je nekako oduvek bilo značajan deo mog karaktera – komunikacije.
Šta je za vas novac?
Novac je sredstvo – ne mogu reći koje omogućava sigurnost, jer u toliko situacija ipak ne može da pomogne, ali možda sredstvo koje olakšava život i omogućava komfor.
Koji je vaš najveći poslovni propust?
Ovo je teško pitanje za nekoga ko je izuzetno samokritičan i često i nakon pozitivnih ishoda razmatra da li je nešto moglo drugačije da se uradi. Upravo iz toga razloga moram posegnuti za nečim što je možda danas kliše u odgovorima na ovakva pitanja – a to je da na propuste ne gledam kao na greške, već se trudim da iz svakog izvučem pouku.
Koga pitate za savet kada donosite važnu odluku?
Prvenstveno onaj unutrašnji osećaj koji je retko kad omanuo, a nisam mu uvek verovala. I naravno, članove porodice, najbliže prijatelje i saradnike. Kada su u pitanju neki poslovni projekti, neretko ću za mišljenje i savet pitati i nekoga ko je potpuno van te sfere, jer može predstavljati najbolju proveru određenog koncepta. Tako je i moj suprug prvi pročitao ovaj intervju. 😊
Koje su danas po vašem mišljenju najcenjenije vrline?
Empatija pre svega. Čini mi se da nam u današnjem svetu izuzetno nedostaje sposobnost razumevanja i saosećanja sa emocijama, potrebama i perspektivama drugih ljudi. Uz to idu i posvećenost, pouzdanost i iskrenost.
Ko je za vas ‘čovek od boniteta’?
Svako ko se može pohvaliti gore pomenutim vrlinama.
Kako će izgledati svet 2050. godine?
Spadam u generaciju koja je posvedočila brojnim promenama koje nam je razvoj tehnologije doneo – od fiksnog telefona sa brojčanikom (onog narandžastog slovenačke Iskre) i gore pomenutih video kaseta, pa do današnjih pametnih čuda bez kojih teško možemo da zamislimo život. Kao klinci sigurna sam da moja generacija nije mogla da zamisli svet u kome danas živimo. Sećam se televizijske emisije „Beyond 2000“ koja je u jednoj epizodi najavljivala video pozive kao nešto što nas čeka u budućnosti, kao i koliko je to u tom trenutku izgledalo potpuno nemoguće… sve do pojave Skype-a. 😊
Teško mi je da predvidim šta nas čeka za malo više od četvrt veka, ali me zabrinjava sve veći uticaj klimatskih promena koje vidimo iz godine u godinu. Nadam se da će se civilizacija ujediniti u rešavanju ovih problema, a ne samo promeniti destinaciju za svoj letnji odmor i umesto u Grčku, početi da pakuje kofere za dve nedelje na obali Poljske.