Projekat „Jadar“ kompanije „Rio Tinto“ uvršten je u listu projekata strateških sirovina za EU u trećim zemljama, saopšteno je u sedištu EU u Briselu.
Na listi koju je predstavio potpredsednik Evropske komisije Stefan Sežurne, pored projekta „Jadar“, nalazi se još 12 projekta eksploatacije nikla, grafita, litijuma i drugih sirovina u Kanadi, Norveškoj, Ukrajini, Kazahstanu, Zambiji, Brazilu, Južnoj Africi, Malaviju, Velikoj Britaniji, Madagaskaru, Grenlandu, Novoj Kaledoniji.
„Ovi strateški projekti će diverzifikovati izvore snabdevanja EU i povećati ekonomsku sigurnost. Istovremeno, projekti su osmišljeni da podstaknu stvaranje lokalne vrednosti u trećim zemljama“, saopšteno je u Briselu.
Evropska komisija ističe da inicijativa dopunjuje listu od 47 strateških projekata u EU, usvojenu 25. marta. To bi, kako se navodi, trebalo da doprinese konkurentnosti industrije EU, a posebno sektora kao što su elektromobilnost, obnovljivi izvori energije, odbrana i vazduhoplovstvo.
Šta to znači?
Ova odluka izazvala je različite reakcije u Srbiji, a portal European Western Balkans piše da svrstavanje na listu strateških projekata ne znači da je država Srbija u obavezi i da projekat sprovede.
„Da li će se na prostoru Jadra iskopavati litijum ili ne konačnu odluku doneće organi naše zemlje“, piše portal.
Međutim, to što se projekat Jadar uopšte našao na listi EU, govori da je država prethodno dala Evropskoj komisiji zeleno svetlo, iako projekat formalno još uvek nije prihvaćen u Srbiji, piše EWB.
EWB je podsetio da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine u novembru prošle godine izdalo Rešenje o obimu i sadržaju Studije o proceni uticaja na životnu sredinu za rudarski deo projekta Jadar, od kada kompanija Rio Tinto ima godinu dana da dostavi Studiju Ministarstvu, koju će potom ocenjivati tehnička komisija. To je jedan od neophodnih koraka za dobijanje konačnog odobrenja Ministarstva rudarstva i energetike.
Prema tome, projekat Jadar u Srbiji još nije odobren, piše portal.
Zaglavljeni u procesu
Slično misli i Mirko Popović, programski direktor Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) koji za Novu ekonomiju kaže da ova odluka EK ne znači odobrenje projekta.
„To je, naime, zadatak države, kroz odgovarajuću zakonsku proceduru. U toj proceduri, mi smo trenutno “zaglavljeni”, smatra Popović mislići na pomenutu Studiju za procenu uticaja.
Žalbeni postupak i dalje nije završen, a prema Popovićevim rečima, ni rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja nije pravosnažno.
“Ono što ovde jeste sigurno je da je EK prepoznala projekat Jadar kao važan. Bitno je to da su, kako je saopšteno, izabrani projekti bili predmet ocene nezavisnih eksperata. To znači da se procenjuje da bi u projektu Jadar mogli da se primenjuju standardi kao u EU, a to je nemoguće, i u teoriji i u praksi”, kaže Popović.
On ističe da je zabrinjavajuće to što javnost nije imala uvid u dokumentaciju koju je Rio Tinto podneo Evropskoj komisiji.