Oko 1,7 milijardi dinara, što je više od 14 miliona evra, zaradio je prošle godine građanin Srbije koji je poreznicima prijavio najveći ostvareni prihod. Iako Poreska uprava Srbije nije objavila detalje, moglo bi se zaključiti da se bavi jednim od pet najčešće prijavljenih zanimanja među obveznicima ovog poreza, a to su: menadžer, direktor, inženjer, ekonomista ili pravnik, prenosi N1.
Poreska uprava Srbije primila je ukupno 29.667 prijava za obračun godišnjeg poreza na dohodak građana za 2023. godinu, saopšteno je iz ove institucije.
Najviše poreskih prijava, kao i uvek, podneli su muškarci – čak 90 odsto od ukupnog broja poreskih obveznika je, prema navodima poreznika – muškog pola.
Stotinu „najbogatijih“ lane je upisalo prihode u rasponu „od 100 miliona dinara do oko 1,7 milijardi dinara“.
Podsetimo, obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak – takozvanog poreza „na bogate“ – imali su građani koji su u 2023. godini ostvarili dohodak veći 4.269.564 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Srbiji u toj godini, prema podacima zvanične statistike.
Najviše prijava, ukupno 19.675, podneli su građani sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd, zatim sa teritorije koju pokriva odsek Novi Sad – ukupno 6.085 prijava, pa teritorije koju pokriva odsek Kragujevac – ukupno 2.222 prijava i teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Niš – 1.685 prijava.
„Prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kreću se u rasponu od oko 100 miliona dinara do oko 1,7 milijardi dinara. Čak 69 odsto iz ove grupe su obveznici sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd od čega je tri odsto stranih državljana“, naveli su poreznici u saopštenju.
Najčešća prijavljivana zanimanja su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista i pravnik.
Iz Poreske uprave Srbije podsećaju da se, drugu godinu zaredom, godišnji porez na dohodak građana obračunava i plaća po sistemu samooporezivanja, umesto po rešenju poreskog organa uz ponuđenu unapred popunjenu poresku prijavu od strane Poreske uprave.