Vodeći svetski mediji objavili su da su se najbogatiji fudbalski klubovi dogovorili oko formiranja zatvorenog takmičenja, bez nadzora UEFA ili FIFA, pod nazivom Superliga Evrope.
Vest je u sportskom svetu odjeknula kao bomba, a preovlađuje ono u kome se govori o ovoj ideji kao “propasti fudbala”.
Kao inicijatori toga apostrofirani su Juventus, Milan, Real Madrid, Barselona, Liverpul i Mančester junajted, a uz podršku Mančester sitija, Arsenala, Totenhema, Čelsija, Atletiko Madrida i Intera.
UEFA je objavila oštro i upozoravajuće saopštenje svima koji bi da budu deo ovog projekta, a kako je rečeno prvi čovek ovog projekta predsednik Real Madrida Florentino Perez, kaže da je fudbal jedini globalni sport na svetu sa više od četiri milijarde navijača i da je “naša odgovornost kao velikih klubova da odgovorimo njihovim željama”.
Kakva je finansijska konstrukcija ovog projekta koji bi prema najavama trebalo da krene u avgustu?
Kako piše Financial Times, projekat Superlige Evrope biće podržan sa 5 milijardi evra od strane banke JP Morgan (oni nisu za list potvrdili ovu informaciju).
Za klubove osnivače već je spremno 3,5 milijardi evra i to će biti namenjeno infrastrukturnim potrebama.
Dokument u koji je Financial Times imao uvid govori i da će klubovima osnivačima takođe otići i između 100-350 miliona evra samo za učešće a dozvoliće im se da igraju u svojim nacionalnim prvenstvima.
Sa očekivanim prihodima od 4 milijarde evra kroz TV prava i sponzorstva, klubovi učesnici dobijaće fiksno čak 264 miliona evra godišnje.