Kakva je sudbina aukcionara?

Foto: Bonitet.com / Midjourney

Početkom 21. veka dve najveće aukcijske kuće na svetu, Sotheby i Christie’s imale su kontrolu nad 95% tržišta umetnina i antikviteta vrednosti oko 4 milijarde dolara. Ove dve vodeće aukcijske kuće koje imaju tradiciju trgovine predmetima od velike vrednosti preko dva i po veka. Posredovale su u prodaji najvažnijih komada umetnina, nakita i antikviteta. Jedan od njih je bio i Portret doktora Gašea, čuvene slike Vinsenta van Goga, koji je dugo u dvadesetom veku držao primat najvrednijeg aukcijskog eksponata sa dostignutom cenom 1990. godine od 82,5 miliona dolara.

Njihova produžena ruka prilikom izlaganja i prodaje vrednih umetničkih predmeta su aukcionari. Osobe koje ‚‚viču” i lupaju čekićem da bi označili kraj prodaje.

Trijaža kao za Navy Seals

Postati aukcionar nije lako. Christie’s, aukcijska kuća koja je osnovana 1766. godine, jednom u dve godine organizuje trening za 40 ljudi, od kojih će samo dve ili tri osobe nastaviti trening pod budnim okom kompanije i možda jednog dana doći u priliku da podižu cenu jednom Pikasu ili ogrlici Marije Antoanete. Jedan od zaposlenih u Christie’s-u je i Džon Hejs. On je za firmu koja ima predstavništvo u 46 zemalja sveta za skoro 40 godina karijere prodao robu za oko milijardu dolara. Intervju koji je sa njim napravio Bussines Insider, približava na pravi način rad jednog od 56 aukcionara koji za ovu kuću rade širom planete. Hejs je deo ekipe koja je 2018. godine prodala eksponate vredne 7 milijardi dolara. Samo godinu dana pre toga ostvarena je i rekordna pojedinačna prodaja. Aukcionari Christie’s-a prodali su sliku Salvator Mundi, Leonarda da Vinčija za basnoslovnih 450 miliona dolara.

Prodavao kravu ili Ferrari iz ’62, isto je

Hejs je na vrlo živopisan način za Bussines Insider predstavio svoje zanimanje. ‚‚Nekada je prodaja pompezna, ali suštinski ona se ne razlikuje od aukcije krava u Teksasu, gde se farmeri nadmeću za najkvalitetnije grlo stoke. I tamo aukcionar ima samo jedan cilj. Prodati sve što se nudi za najvišu moguću cenu.”

Svako od aukcionara je specijalista za određene oblasti. Hejsova oblast je američka istorija 18. veka. Za sam proces prodaje aukcionar iz Njujorka kaže:‚‚Zanimanje aukcionara zahteva da budete hladnokrvni kao pilot, duhoviti kao stendap komičar, a u isto vreme jako ozbiljni jer su ovo ozbiljne stvari za većinu učesnika.” Ovi ljudi su eksperti, trgovci, oratori… Donose milione svojim kompanijama, a da bi i sami profitirali potrebno je vreme.

Početna plata ni za stan

Sam početak karijere aukcionaru ne donosi previše novca. The Art Newspaper objavio je podatke u kojima stoji da aukcionar u rangu juniora, zaposlen kod Sotheby-ja, aukcijske kuće koja je osnovana 1744. godine, ima samo 260-300 funti nedeljno. Stvari postaju malo bolje kada se pređe u rang specijalista kada se čekovni iznos povećava na godišnjem nivou između 50 i 80 hiljada funti. Krajnja želja aukcionara je titula seniora koja godišnje zaposlenom obezbeđuje oko 400.000 funti. U vrhu kompanije je situacija mnogo drugačija. Prilikom promene vlasnika 2019. godine akcionari u Sotheby-ju su dobili 57 dolara po akciji dok je izvršni direktor Tomas ‚‚Tad’’ Smit dobio otpremninu u iznosu od 28 miliona dolara.

Neki od aukcionara pokušali su i na nelegalan način da povećaju svoju zaradu. Majkl Barcman (45) je sa osobom sa inicijalima DŽ. F. godinama falsifikovao dela Žan Mišela Baskijata i tako ostvarivao dobit prevarom kupaca. Rezultat svega bila je zaplena 25 dela od strane FBI-a iz muzeja u Orlandu.

Pik veštačke inteligencije na tradiciju

Kakva je budućnost ovih glasnogovornika najvećih aukcijskih kuća? Sudeći po trendovima koje diktira internet era, mogla bi se okarakterisati kao vrlo neizvesna i zabrinjavajuća. Još od 2015. godine predmeti čiji su posredinici u prodaji bile kuće Sotheby i Christie’s našli su se na eBay-u, tako da pri kupovini Endija Vorhola ili Rolex sata sa početka 20. veka nije bilo potrebe za ovim ‚‚medijatorima“ prodaje.

Da li će faktor-čovek postati nebitan u još jednoj grani privrede, tradiciji dugoj 280 godina? Da li će se Siri ili neki drugi chatbot truditi da na telefonu u eBay aplikaciji pojačanim tonom ukazuje na potrebu za povećanjem sume za izdvojeni predmet, videće se već za desetak godina.

Sa novim vremenom dolaze i novi ljudi. Oni kojima naširoko poznata dinamika koju su pružali aukcionari, neće biti presudna za kupovinu predmeta na koji su bacili oko. Oni koji su već godinama u treningu da samo pritisnu crveno ‚‚buy”.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

Komentari +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde