Predsednička trka u SAD je vrlo tesna, a prema poslednjim pokazateljima blagu prednost ima bivši predsednik Donald Tramp. Ipak, čini se da će se tek posle 5.novembra znati ko preuzima Belu kuću.
Koliko je u stvari neizvesno pokazuje i to kako se oni sa najviše novca ponašaju u ovoj trci.
Forbes je nedavno otkrio da 81 milijarder podržava Kamalu Haris, dok 51 millijarder podržava Trampa.
Kada se u ovo uvede i kalkulacija magazine Fortune stvari postaju zamršenije. Kako piše ovaj magazin, 10 najbogatijih ljudi u SAD, koji imaju moć i novac da utiču na glasače, izgleda ne mogu da se slože oko toga ko bi zapravo trebalo da preuzme Belu kuću u januaru.
Ovih 10 najbogatijih Amerikanaca su podeljeni, a neki čak pokazuju nevoljnost da finansiraju kandidata ili objave svoju lojalnost određenoj politici.
Opredeljeni
Najotvoreniji je i najbogatiji u Americi Ilon Mask, koji je u podršku Trampu uložio više od 70 miliona dolara. Za podršku, kako su pisali američki mediji, Mask ima i neka očekivanja u slučaju pobede. Mask će tražiti od Trampa pokretanje Odeljenja za vladinu efikasnost, koje bi Mask vodio. On bi se zalagao za nacionalni proces odobrenja za autonomna vozila, potpuno ukidajući državne propise.
Džef Bezos, osnivač Amazona, nije direktno dao podršku nijednom od kandidata, ali se zna da se Bezos svađao sa Trampom tokom njegovog predsednikovanja i slavio pobedu predsednika Džoa Bajdena 2020. Informativni sajt za finansiranje kampanje OpenSecrets takođe pokazuje da je Amazon bio jedan od najvećih korporativnih donatora kampanje Kamale Haris sa skoro 1,5 miliona dolara.
Mark Zakerberg, izvršni direktor Meta, bar prema rečima Trampa, je poštovalac bivšeg predsednika. Zakerberg je ipak javno rekao da neće podržati predsedničke kandidate.
Lari Elison, suosnivač kompanije Oracle, je dugogodišnji republikanski donator. Iako Elison nije javno podržao Trampa, njih dvoje su navodno imali prijatan odnos.
Bil Gejts, osnivač Microsoft-a, otkrio je da podržava Kamalu Haris. Izvori bliski Gejtsu su navodno rekli da je milijarder donirao oko 50 miliona dolara neprofitnoj organizaciji koja podržava njenu kampanju.
“Glasaćemo, ali ne otkrivamo za koga”
Lari Pejdž i Sergej Brin, suosnivači Google-a, nisu podržali nijednog kandidata.
Stiv Balmer, bivši izvršni direktor Microsoft-a, ne želi da priča o tome koga podržava, ali ići će da glasa.
Čuveni investitor Voren Bafet je jasno rekao da neće podržati nikoga ove izborne sezone.
„U svetlu povećane upotrebe društvenih medija, bilo je brojnih lažnih tvrdnji u vezi sa odobravanjem investicionih proizvoda gospodina Bafeta, kao i njegovog podržavanja i podrške političkim kandidatima“, navodi se u saopštenju njegove kompanije Berkshire Hathaway objavljenom ove nedelje. „Gospodin Bafet trenutno ne podržava i neće u budućnosti podržavati investicione proizvode ili političke kandidate.”
Direktor kompanije Nvidia, Jensen Huang, takođe nije javno podržao nijednog kandidata, ali je “prokomentarisao” poresku politiku oba kandidata za CNBC.
„Kakve god da su poreske stope, mi ćemo to podržati“, rekao je on diplomatski, koji je na „dnu“ liste 10 najbogatijih Amerikanaca.