„Osećao sam da je to najstrašnija odluka ikada,“ rekao je Asaf Rapaport, izrealeski biznismen prisećajući se trenutka kada je napuštao kompaniju Microsoft. I pored tog straha, to mu je verovatno bila i najbolja moguća odluka. Pet godina kasnije, kompaniju koju je tada osnovao prodaje Alphabetu, za fantastičnih 32 milijarde dolara.
Vlasnik Google-a, kompanija Alphabet, objavila je da kupuje startup Wiz za 32 milijarde dolara u gotovini.
Wiz je startap sa sedištem u Njujorku, a specijalizovan je za sigurnosne alate koji štite podatke pohranjene u udaljenim data centrima od potencijalnih pretnji. Kako je najavljeno, nakon završetka transakcije, Wiz će postati deo Google Cloud-a.
Pre toga ovim “dilom” baviće se antimonopolski regulatori, ali očekuje se da će Trampova administracija biti prijateljski raspoložena prema ovakvom tipu poslovnog dogovora.
Google je već neko vreme pratio rad Wiz-a, a Asaf Rapaport je odbio prošlogodišnju ponudu giganta od 23 milijarde. Sada je dobio 9 milijardi dolara više.
Ko je Asaf Rapaport?
Nakon službe u izrealskoj vojsci u elitnoj sajber obaveštajnoj jedinici, Jedinici 8200, završio je Hebrejski univerzitet u Jerusalimu, a zatim i prestižni Tehnološki institut u Izraelu, gde je stekao zvanje magistra nauka (M.Sc.) u oblasti kompjuterskih nauka industrija sajber bezbednosti.
Kako istorija kaže, prvog dana svog vojnog roka 2001. godine, upoznao je Roja Reznika, Amija Lutvaka i Jinona Kosticu. Sa njima je osnovao startap Adallom 2012. godine. Sa istom ekipom stvorio je i Wiz.
Adallom je bio SaaS provajder bezbednosti, a brzo je napravio veliki uspeh, pa ga je kupio Microsoft za 320 miliona dolara.
Tokom sledećih pet godina, bio je generalni direktor Microsoft-ovih grupa za bezbednost i istraživanje.
Ali onda je došla prekretnica u životu.
Napušta Microsoft i ulazi u sopstveni projekat slučajno tokom pandemije koronovirusa.
„Osećao se da je to najstrašnija odluka ikada“, pričao je Rapaport na konferenciji Brainstorm Tech 2024.
Velika odluka u doba pandemije
Još jedna otežavajuća okolnost bila je što je Rapaport napuštao ulogu i društvo u kojima je zaista uživao. „Bio sam na ‘matičnom brodu’. Zaista, volim Microsoft, imao sam odličan posao, veliki uticaj na bezbednost“, kaže, ali dodaje da je ipak osećao kao da je vreme za promenu.
Postaje izvršni direktor kompanije Wiz, kompanije za bezbednost u oblaku, a problem koji se javio bio je što niko nije odgovarao na njihove pozive u vreme pandemije. Ali i to se promenilo. I pored početnih problema, Rapaport je sa svojom bonitet ekipom napravio sjajan korak. Tajming za obezbeđivanje u cloud-u bio je savršen, a ceo svet pričao o sajber bezbednosti.
„Prednost koju smo imali bila je učenje na greškama drugih“, rekao je on.
Tako su napravili jednu od najvećih tehnoloških uspešnih priča, postavši najbrža softverska kompanija ikada koja je dostigla vrednost od 100 miliona dolara za samo 18 meseci.
Asaf Rapaport će nakon ove akvizicije i značajno uvećati svoje bogatstvo koje je u martu ove godine Forbes procenio na 1,2 milijarde dolara. Razlog tome je što on u Wiz-u ima 10 odsto akcija kompanije.